آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38874
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  در بازدید از نمایشگاه فریده لاشایی

  وزیر ارشاد: «برجام‌» می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه فرهنگ ایرانی باشد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ پیش نمایش آثار «فریده لاشایی» در نمایشگاهی با عنوان «در جستجوی گمشده» با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان عصر روز جمعه ۲۹ آبان ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

  در این نمایشگاه مجموعه‌ای از آثار دوره‌های گوناگون فعالیت هنری فریده لاشایی در کنار آثار هنرمندان ایرانی و خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته شده است و افتتاحیه نمایشگاه روز شنبه ۳۰ آبان ماه، ساعت ۱۸ در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

  علی جنتی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از این نمایشگاه با اشاره به اهمیت نمایشگاه «در جستجوی گمشده» گفت: فریده لاشایی از هنرمندان تاثیرگذار که در رده بسیاری از هنرمندان مطرح جهانی است و این نمایشگاه با توجه به اینکه آثار این هنرمند را از مراکز و مجموعه‌های گوناگون گردآوری کرده حایز اهمیت است.

  جنتی همچنین با اشاره به تاثیر برجام گفت: بی تردید برجام در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و از جمله در حوزه فرهنگ و هنر تاثیرگذار است و می‌تواند زمینه‌هایی را برای توسعه فرهنگ و هنر و تعامل بین‌المللی فرهنگ و هنر فراهم کند و ما امیدواریم بتوانیم هنر ایران را بیش از گذشته در جهان معرفی و مطرح کنیم.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تفاهم‌نامه موزه هنرهای معاصر تهران با بنیاد فرهنگی پروس آلمان اشاره کرد و گفت: این تفاهم‌نامه بیانگر آن است که فرصت‌هایی برای تعامل هنری فراهم است و کشورهای دیگری از جمله ایتالیا نیز خواستار آثاری از موزه هنرهای معاصر و تعامل و ارتباط فرهنگی هستند.

  مجید ملانوروزی؛ سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم پیش نمایش آثار فریده لاشایی گفت: موزه هنرهای معاصر تهران در راستای برنامه‌های هنری معاصر گام برمی‌دارد و امروز نقش یکی از مهمترین هنرمندان ایران را گرامی می‌دارد.

  ملانوروزی در ادامه افزود: یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه استفاده از کیوریتور مهم اروپایی؛ جرمانو چلانت است و فریار جواهریان کیوریتور دیگر نمایشگاه است نیز که قبلا تجربه نمایشگاه باغ ایرانی را در موزه هنرهای معاصر تهران داشته است. امیدوارم چیدمان نمایشگاه هنرمندان و علاقه‌مندان را با یک نگاه تازه در کیوریتوری آشنا کند و مقدمه‌‌ای باشد تا موزه هنرهای معاصر تهران کار خود را با کیوریتورهای جهانی انجام دهد.

  مدیرکل هنرهای تجسمی با قدردانی از گروه برگزار کننده نمایشگاه «در جستجوی گمشده» و بانک گردشگری به عنوان حامی مالی نمایشگاه گفت: حضور بانک‌ها و بنگاههای اقتصادی در حوزه هنر می‌تواند به رونق اقتصادی هنر و توسعه هنرهای تجسمی کمک کند.

  جرمانو چلانت؛ مدیر بنیاد پرادا و کیوریتور نمایشگاه «در جستجوی گمشده» نیز در این مراسم با قدردانی از موزه هنرهای معاصر تهران گفت: وجود هنرمند؛ فریده لاشایی باعث وجود این نمایشگاه است و در کنار آن آثار هنرمندان ایرانی به نمایش گذاشته شده است.

  چلانت افزود: امیدواریم راه برای من و دیگران برای همکاری با موزه هنرهای معاصر تهران باز شود. هر نمایشگاهی که گردآوری و برگزار کردم چیزی به من آموخته است و این نمایشگاه نیز مستثنی نیست و نمایشگاه «در جستجوی گمشده» نیز چیزهایی به من داده است.

  فریار جواهریان؛ کیوریتور نمایشگاه نیز در این مراسم گفت: این برای من رویایی بود که چنین نمایشگاهی را با کیوریتور جهانی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار کنیم و امروز این رویا به واقعیت رسیده است.

  جواهریان با قدردانی از مجید ملانوروزی و احسان آقایی؛ سرپرست ومشاور هنری موزه هنرهای معاصر تهران گفت: امیدوارم این روش ادامه پیدا کند و کیوریتورهای جوان نمایشگاه یک هنرمند را در کنار آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران را برگزار کنند و نمایشگاه هایی از آثار هنرمندانی مانند ناصر عصار، محسن وزیری مقدم و منیر شاهرودی فرمانفرمایان برگزار شود.

  جواهریان افزود: گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران سرمایه مهمی است که همه ما به آن افتخار می‌کنیم. در کشورهای دیگر موزه‌ها کمتر از یک چهارم بودجه خود را از دولت می‌گیرند و بقیه بودجه‌های آنها را بانیان و حامیان هنر تامین می‌کنند و امیدوارم بانیان و حامیان هنر به موزه هنرهای معاصر تهران کمک کنند تا ساختمانی در شان گنجینه موزه داشته باشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات