آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38837
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  ادامه تغییرات سریالی در سازمان سینمایی

  زمزمه تغییر در شورای پروانه ساخت قوت گرفت/چه کسانی از شورای پروانه ساخت جدا می‌شوند؟

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ شورای پروانه ساخت سینمایی یکی از شوراهای مهم در وزارت ارشاد به شمار می‌آید و دقت نظر خاصی در آن باید وجود داشته باشد. با تصمیمات اعضای این شورا است که آثار سینمایی مجوز ساخت دریافت می‌کنند و وارد چرخه تولید می شوند. از ابتدای سال ۹۴ این شورا با تغییری روبرو شد و «همایون اسعدیان» با روی کار آمدن هیئت مدیره خانه سینما استعفای خود را اعلام کرد و در صحبت هایش اعلام کرد شورا وقت گیر است و قصد دارد فیلم جدیدش را بسازد و بدین دلیل از حضور در شورای پروانه ساخت استعفاء داد. در ابتدای سال حجت‌الله ایوبی در اولین جلسه شورا حضور یافت و با حکمی مازیار میری را به عنوان یکی از اعضای شورای پروانه ساخت منصوب کرد.

  تغییر در شورای پروانه ساخت در ابتدای سال با حضور مازیار میری به جای همایون اسعدیان همچنان ادامه دارد و حجت الله ایوبی قصد دارد تغییراتی در این شورا بدهد که به نظر می رسد کاری عجولانه باشد. براساس پیگیری های خبرنگار سینمایی فارس در میان اسامی که قرار است با تصمیم رئیس سازمان سینمایی این جمع ۷ نفره را ترک کنند جمال شورجه، مجید رضا بالا و اکبر نبوی به چشم می‌خورد.

  بسیاری جمال شورجه را یکی از فیلمسازان آرام، بی‌حاشیه و آرمان‌گرای سینمای ایران می‌دانند که گویا با تصمیم اخیر رئیس سازمان سینمایی قرار است در شورای پروانه ساخت حضور نداشته باشد. مجید رضا بالا تنها فردی است هم در شورای پروانه ساخت و هم در شورای پروانه نمایش حاضر است و به خوبی می‌تواند تصمیمات شورای پروانه ساخت در ارایه مجوز به فیلم‌ها لحاظ کند.مجید رضابالا از جمله اعضای شورا است که با این حوزه آشنا بوده است،چرا که او علاوه بر مسئولیت‌های مختلفش،در معاونت‌های سینمایی قبلی در شوراهای پروانه ساخت و نمایش در عضو بوده است.

  یکی از دلایلی که برای تغییر در شورای پروانه ساخت این روزها مطرح است این است که این شورا باید بیشتر به سمت صنفی شدن گام بردارد و نام رسول صدرعاملی و محمد مهدی عسگرپور برای حضور در این شورا مطرح است اما نکته قابل تامل در این است که   ممکن است با حضور اعضای صنف، سیل درخواست‌ها به‌سوی‌شان روان شود و کار برای تصمیم گیری بسیار سخت باشد.

  به نظر می رسد با تغییر در  مدیریت خانه سینما و توجه رئیس سازمان سینمایی به حلقه مشاوران شاهد تغییر در اعضای شورای پروانه ساخت خواهیم بود که اگر این اتفاق رخ دهد شاهد بسیاری از نابسامانی‌های در تولید و ارایه پروانه نمایش خواهیم بود.  

  براساس این گزارش هم اینک، جمال شورجه، مجید رضابالا، حسین کرمی، اکبر نبوی، محمدباقر قهرمانی، مازیار میری و منوچهر شاهسواری ۷ عضو  شورای پروانه ساخت هستند که فیلمنامه‌های سینمایی را مورد بررسی قرار داده‌اند که در میان این اعضاء مازیار میری و منوچهر شاهسواری به عنوان نمایندگان خانه سینما در این جمع حضور دارند.

   

  برچسب ها :

  نظرات