آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38763
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/ شنبه

  ۵خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  به گزارش آوای شمال؛

  به گزارش آوای شمال،
  اعتراض روزنامه‌نگار هلندی به تقلید اصلاح‌طلبان از رسانه‌های غرب

  معیارهای دوگانه روزنامه‌های اصلاح‌طلب در برجسته کردن عملیات تروریستی پاریس و به حاشیه انداختن عملیات مشابه در لبنان،‌ با اظهار  تعجب و نگرانی یک تحلیلگر اروپایی روبرو شد.

  به گزارش شرق جوسف کالب (دانشجوی دکترا در دانشگاه آکسفورد که یک سال برای روزنامه فاینسیل تریبون کارکرد و تزش را درباره سیاست‌های اقتصادی در ایران می‌نویسد) در این زمینه خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که مرا به سمت ایران جذب کرد جایگاه استثنایی این کشور در سیستم روابط بین‌المللی است… رسانه‌های ایران مجبورند از اطلاعات آسوشیتدپرس و رویترز استفاده کنند. رسانه‌های ایران همیشه تلاش داشته‌اند که به اخبار جهان منصفانه بپردازند. وقتی که روزنامه‌های غرب درباره اتفاقی که مثلا در زیمبابوه می‌افتد، حتی یک جمله هم نمی‌نویسند، احتمال دارد که روزنامه‌های ایران به آن اشاره کنند.

  وی می‌افزاید: به این دلیل که نسبت به روزنامه‌های ایرانی امید بسیاری داشتم، یکسال در روزنامه ایرانی «فاینسیل تریبون» کار کردم. به عنوان یک هلندی، انگلیسی من بد نیست و فرصت داشتم آنجا مقالاتی از زبان فارسی ترجمه کنم. بنابراین تأسف‌بار بود که روزنامه‌های اصلاح‌طلب که به نظر اینجانب اغلب نظرات متعادل‌تری از روزنامه‌های محافظه‌کار ارائه می‌کنند، فقط به طور جزئی حمله تروریستی‌ای را که چند روزپیش در بیروت انجام شد، پوشش دادند. نه «شرق» و نه اعتماد که هر دو از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین روزنامه‌های اصلاح‌طلب هستند، این خبر را در صفحه اول چاپ نکرده بودند. روزنامه ایران فقط در حاشیه صفحه اول و بسیار کوتاه به این رخداد هولناک اشاره کرد. اما وقتی از آن طرف یک سری حملات تروریستی باعث کشته‌شدن بیش از ۱۲۰ نفر در شهر پاریس می‌شود، هر دو این روزنامه‌ها این خبر را با حروف بزرگ  و همراه یک عکس روی  صفحه اول زدند. به نظر می‌آید که در این موقع شبیه رسانه‌های غربی عمل کرده‌اند. این به آن معنا نیست که خبر پاریس اهمیت نداشته باشد. برعکس؛ هر دو این اتفاق‌ها به همان اندازه مهم هستند و باید پوشش داده شوند. حتی مهم‌تر از این، تحلیل تطبیقی از این دو اتفاق است. ما باید بدانیم رابطه این دو با هم چیست و این رابطه برای آینده چه عواقبی خواهد داشت؟ امیدوار هستم که روزنامه‌های اصلاح طلب ایران در آینده از این نوع نابرابری‌ها جلوگیری کنند.

  وی به روزنامه‌های اصلاح‌طلب گوشزد کرده که مستقل باشند و «لازم نیست از روزنامه‌های غربی پیروی کنند.»

  روزنامه شرق ذیل این عکس نوشت: شرق خبر حادثه لبنان را در صفحه جهان ]داخلی[ به طور مفصل پوشش داده بود(!)

  یادآور می‌شود آقای روحانی رئیس‌جمهور بلافاصله به انفجار تروریستی فرانسه واکنش نشان داد و به رئیس‌جمهور فرانسه در این باره تسلیت گفت. این امر با اعتراض برخی رسانه‌ها مواجه شد و چند ساعت بعد آقای روحانی به دولت و ملت لبنان به خاطر فاجعه تروریستی ۲ روز قبل تسلیت گفتند!

  از زمزمه ائتلاف با دولت تا زمزمه تغییر رویکرد غرب

  یک نماینده مجلس گفت لاریجانی منتظر انعطاف دولت برای ائتلاف در انتخابات است.

  عوض حیدرپور در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد، اصولگرایان را در مجلس به دو طیف تندرو و معتدل تقسیم کرده و می‌گوید: قسمتی از اصولگرایان در فضایی که اعتدال و میانه‌روی سکه رایج شده ترجیح می‌دهند به سمت همین اعتدال‌ گرایش داشته باشند.

  وی درباره احتمال ائتلاف لاریجانی و «معتدلین اصولگرا» با هواداران دولت می‌گوید: در مجلس چنین تمایلی بین گروه‌های معتدل اصولگرا وجود دارد. ضمن اینکه همه اینها هم از تندروها زخم خورده‌اند. طبیعی است که آقای لاریجانی تمایل ندارد تا مثلا در موقعیتی مثل ۲۲ بهمن سال ۹۱ قرار بگیرد و امثال آقای روحانی یا حتی هاشمی رفسنجانی هم نمی‌خواهند آن هشت سال را دوباره تجربه کنند. همین احساس تهدید یک لولای مهم بین این گروه‌ها خواهد بود.

  حیدرپور درباره ائتلاف خاطرنشان کرد: ما وقتی وارد فضای انتخاباتی شویم از یک سو مانع خاصی سر راه چنین همگرایی وجود ندارد و از سویی هم الزاماتی حتی برای آن می‌توان متصور بود. الان به شکل مشخص در ارزیابی نیروها در شهرستان‌ها این مسائل مدنظر دو طرف قرار دارد و بر اساس یک برنامه هماهنگ در بسیاری جاها به توافق بر سر نامزدها هم رسیده‌اند. الان این درک عمومی بین اصولگرایان معتدل و حامیان دولت وجود دارد که می‌توانند برای انتخابات با یکدیگر کار کنند و کنار بیایند. شخص آقای لاریجانی در مجلس نهم انعطاف و همراهی لازم را با دولت در طول دو سال گذشته نشان داده است و خود دولتی‌ها هم معترف به این هستند. البته دولت هم همکاری لازم را نشان ‌داده است. در جمع اصولگرایان معتدل مجلس این تقاضا وجود دارد که باب گفت‌وگو با حامیان دولت برای انتخابات باز شود و این مطالبه هم قطعا نمی‌تواند بدون جواب بماند.

  وی گفت: این مطالبه از هر دو طرف، مخصوصا از طرف بزرگان جریان معتدل اصولگرا که باب این گفت‌وگوها را باز کنند و وارد فاز عملی بشوند، مطرح می‌شود.

  حیدرپور در پاسخ به این سوال که «آقای لاریجانی تا اینجا در عمل چه کرده، به هر حال فرصت زیادی تا انتخابات نمانده» اظهار داشت؛ بعد از برخی پیگیری‌ها به نظر من این‌طور می‌آید که آقای لاریجانی و چهره‌های موثر جریان معتدل اصولگرا هم منتظر انعطاف‌ هواداران دولت برای چنین ائتلافی هستند. به هر حال این جریان در مجلس برای بسیاری از پروژه‌های دولت در دو سال اخیر هم انرژی و وقت گذاشته و هم ضربه خورده و فشارهایی را متحمل شده است و اکنون انتظار دارد که برای یک ائتلاف یا همکاری انتخاباتی انعطاف طرف مقابل را ببیند. وقتی آن اتفاق بیفتد احتمال به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بسیار کم است، یعنی اگر آنها جلو بیایند این طرف هم آماده پذیرش پیشنهادات است.

  یادآور می‌شود علی لاریجانی روز پنج‌شنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان قم، با تاکید بر اینکه رسانه‌ها از عنوان مسائل بی‌مورد سیاسی پرهیز کنند، گفت: قبلا غربی‌ها عنوان می‌کردند به دنبال براندازی در ایران هستند و در حال حاضر می‌گویند که بسیاری از مشکلات بدون تعامل منطقی با ایران حل نمی‌شود. لازم است رسانه‌ها به این گفته توجه داشته باشند و سخنان پیشین غربی‌ها نسبت به ایران را عنوان نکنند، زیرا دیگر نگاه غربی‌ها به ایران تغییر کرده و این در کتاب‌ها و مقالات جدیدشان بیان شده که لازم است مطالعه شود.

  لاریجانی افزود: پایداری ثبات و امنیت و استراتژیک درست ایران موجب شده نگاه غربی‌‌ها به ایران تغییر کند و دیگر در پی براندازی ایران نباشند.

  موضع ایران و روسیه پس از حوادث فرانسه قوی‌تر شد

  «حوادث‌ تروریستی پاریس، ایران و روسیه را در موضع قدرتمندی قرار داده است».

  بیزنس اینسایدر در تحلیلی نوشت؛ حملات پاریس، ایران و روسیه را در موضع قدرتمندتری قرار داده است.

  به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، بیزنس اینسایدر در گزارشی به قلم ناتاشا برتراند نوشت: پس از وقوع مهلک‌ترین حملات در فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم به دست مهاجمان مرتبط با داعش (گروه تکفیری صهیونیستی) در سخنانی اعلام کرد «ما باید نیروهای خود را برای رسیدن به یک نتیجه، ادغام کنیم.» این در حالی است که فرانسه مدت‌هاست که به سبب ترس از تضعیف یا سرنگونی داعش- رقیب اصلی دشمن دیرینه‌اش یعنی بشار اسد رئیس‌جمهورسوریه- که می‌تواند سبب تقویت موضع اسد شود در مقابل اتخاذ موضعی سخت‌گیرانه تر علیه داعش در سوریه مقاومت می‌کند. اما اولاند اعلام کرد که حملات پاریس سبب شد مقامات فرانسوی در اولویت‌های خود بازنگری کنند.

  یان برمر کارشناسان مسائل ژئوپلتیکی و رئیس موسسه اوراسیا گروپ در گفت‌وگو با بیزنس اینسایدر اعلام کرد: «نبود جنگجویان سوری در میدان‌های نبرد به عنوان شرکایی قابل قبول در حال حاضر همانند قبل از بمب‌گذاری‌های فرانسه امری درست محسوب می‌شود. حمایت‌های کافی از نیروهای غربی برای انجام این کار به تنهایی نیز وجود ندارد.»

  برمر افزود: «این موضوع،  ایران و روسیه را در موضع قدرتمندتری قرار می‌دهد.

  در همین حال رادیوفردا در تحلیلی خاطر نشان کرد: سوریه حلقه‌ کشورهای متحد ایران در منطقه محسوب می‌شود. سوریه عمق استراتژیک ایران را از نظر مقامات جمهوری اسلامی می‌سازد به این اعتبار که هم پشت جبهه حزب‌الله بوده و هم خودش به همراه حزب‌الله در کنار مرزهای اسرائیل یک حاشیه امنی برای جمهوری اسلامی به وجود آورده که این حاشیه امن در کنار رژیم اسرائیل که ایران آن را دشمن خود می‌داند، معنای بسیار مهمی برای جمهوری اسلامی پیدا می‌کند.

  این رادیو افزود: در عین حال، بی‌ثباتی در سوریه طبیعی است که بر اوضاع عراق هم تاثیر می‌گذارد، همان‌طور که الان شاهد هستیم عراق هم در حال حاضر بی‌ثبات است و اینها همه به نوعی پر و بال ایران در منطقه و عمق استراتژیک این کشور را به لحاظ ناامنی که در منطقه به وجود می‌آید، بیش از پیش مختل می‌کند.

  یادآور می‌شود لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای لبنانی خود و در جمع خبرنگاران تصریح کرد: مسکو پیش شرط شرکت نکردن بشاراسد رئیس‌جمهور سوریه را در انتخابات آینده این کشور نمی‌پذیرد.

  به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، سرگئی لاوروف خاطر نشان کرد: هیچ توافقی برای شرکت نکردن رئیس‌جمهور سوریه در انتخابات وجود ندارد. طرف ترکیه‌ای برای تبلیغ این مسئله تلاش می‌کرد، اما این تلاش‌ها با حمایت همراه نشد. پیش شرط قرار دادن کناره‌گیری بشار اسد از قدرت برای تشکیل ائتلاف مشترک در مبارزه با تروریسم قابل قبول نیست.

  دلبری یک مهره سیاسی از بی‌بی‌سی و روزنامه هتاک

  یک روزنامه زنجیره‌ای نوشت حضور علی مطهری‌ها در مجلس دهم ضرورت دارد.

  روزنامه بهار در تحلیلی نوشت چهره‌هایی مانند مطهری با وجود سوابق اصولگرایی باید در بهارستان بمانند. این روزنامه همچنین از قول زیباکلام تصریح کرد: علی مطهری از هر اصلاح‌طلبی اصلاح‌طلب‌تر است. همچنین افراطیونی نظیر محمد کیانوش راد (عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم) و مرتضی حاجی گفته‌اند «نمایندگان مجربی مانند مطهری باید در مجلس باشند» و «من به مطهری رأی می‌دهم».

  اشتیاق این روزنامه زنجیره‌ای به امثال علی مطهری از آن جهت جالب توجه است که روزنامه مذکور پیش از این چندبار به خاطر ارتکاب جرایم مختلف توقیف شده که آخرین نوبت آن به علت زیرسؤال بردن ولایت امیرمومنان علی علیه‌السلام بوده است.

  اولین بار شبکه دولتی انگلیس (بی‌بی‌سی) با اشاره به برخی معارضه‌طلبی‌های مطهری با برخی نهادهای عالی نظیر شورای نگهبان، به وی لقب «اصلاح‌طلب جدید» را داد.

  برخی افراطیون بارها تصریح کردند اضافه شدن «شبه اصولگرایان بریده از اصولگرایی» به اصلاح‌طلبان چیزی به این طیف اضافه نمی‌کند بلکه آنها باید در همان جبهه خود بمانند و نقش خود را به درستی ایفا کنند!

  علی مطهری اخیراً نیز در ماجرای اعتراض مطبوعات به سرکوب سیاسی و مضیقه مالی علیه منتقدان، به سمت دولت غش کرد و حاضر به حمایت از منتقدانی که از سوی دولت با انواع ناسزاها و تهمت‌ها  نواخته می‌شوند، نشد. گفته می‌شد مدعیان فراکسیون دولتی اعتدال در مجلس مذاکراتی را با وی برای ایجاد فراکسیون حامیان دولت انجام داده‌اند اما خود دولت صلاح ندانسته، که به این ترتیب حامیان دولت در مجلس انگشت‌نما شده و وکیل‌الدوله لقب بگیرند. مطهری در دوره دولت قبل مدعی شعار «صدای ملت، منتقد دولت» بود.

  کدام جبهه مستقل! اینها که همه اصلاح‌طلبند!

  ۳ ماه مانده به انتخابات مجلس، ائتلاف موسوم به «جبهه متحد مستقلین ایران» اعلام موجودیت کرد. این گروه که مدعی است ۵۱ حزب و تشکل عضو آن هستند، علی مطهری را به عنوان سرلیست خود معرفی کرده است.

  جلسه ائتلاف یاد شده در دفتر قدرت‌علی حشمتیان از نمایندگان اسبق و اصلاح‌طلب مجلس برگزار شد و این گروه از بین ۱۵۲ کاندیدای مطرح در تهران، ۳۶ نفر را به عنوان فهرست اولیه خود برای تهران مشخص کرد.

  جالب اینکه در این گروه موسوم به مستقل، غیر از نام علی مطهری و کاظم جلالی، اسامی اصلاح‌طلبانی چون اشرفی‌اصفهانی، فاطمه هاشمی، دعایی، جلودارزاده، کواکبیان، محجوب، حضرتی، اطاعت، موسوی لاری، منتجب‌نیا، مهر علیزاده، مرتضی حاجی، احسان شریفی، سرحدی‌زاده، کلانتری، جعفر توفیقی، الویری، عبدالعلی‌زاده، سیدافضل موسوی، حسین کمالی، یدالله طاهرنژاد و علی‌محمد نمازی (کارگزاران)! دیده می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات