آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38731
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مشروح/ آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

  سران داعش برای مبارزه با اسلام مأموریت دارند/ تبعیض غربی‌ها تروریست‌پرور و داعش‌پرور است/تبیین ویژگی‌های ده‌گانه بسیج

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب جمعه تهران در خطبه‌های عبادی سیاسی امروز جمعه تهران ضمن دعوت به تقوای الهی اظهار داشت: دلسوزی‌ها متفاوت است و گاهی این دلسوزی نسبت به دیگران و گاهی نسبت به خود است اما طبق منطق مولا علی (ع) باید دلسوز خود باشید و به فکر این باشید که جانتان به کمال برسد.

  آیت‌الله خاتمی ادامه داد: کسی که بنده خدا شود و سرمایه‌های خود و به ویژه سرمایه جوانی را در مسیراطاعت خدا به کار گیرد دلسوز خود است اما اگر این سرمایه در مسیر شیطان وعبور از خطوط قرمز الهی به کار گرفته شود این خیانت به خود فرد است.

  خطیب موقت تهران با بیان اینکه در حال حاضر حال و هوای اربعینی کشور را فرا گرفته است، تصریح کرد: امروز صحبت دو میلیون نام‌نویسی برای زیارت کربلاست و راهپیمایی اربعین در واقع مانور وفاداری به دین است.

  وی با اشاره به حضور ۲۰ میلیون نفر برای زیارت امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله مسئولان همانطور که تاکنون با مواکب حسینی همراهی کردند، تا نهایت همراه این زائران عزیز سالار شهیدان باشند.

  آیت‌الله خاتمی در ادامه خطبه به اقدامات نیروی انتظامی برای برخورد با جرم مشهود اشاره کرد و آن را وظیفه قانونی نیروی انتظامی دانست و گفت: نیروی انتظامی اعلام کرد که با ماشین‌هایی که آلودگی صوتی ایجاد، به نوامیس تعرض و در ماشین کشف حجاب کنند، برخورد می‌کند لذا این اقدام از سوی مردم مورد اقبال قرار گرفته و اکثریت نمایندگان نیز این کار را تجلیل کرده‌اند.

  خطیب موقت تهران با اشاره به حمایت رئیس قوه قضاییه از این اقدام خاطرنشان کرد: ما هم به سهم خود هر گاه در مسیر امنیت صلاح این مردم در نظر گرفته شود آن را تأیید، حمایت و به نیروی انتظامی سفارش می‌کنیم که مهر و محبت را با قاطعیت در آمیزند چرا که کسی که مرتکب خطا شده بیمار است و با بیمار با خشونت رفتار نمی‌کنند.

  وی در ادامه به مسئله روز عرصه بین‌الملل یعنی حوادث فرانسه اشاره کرد و اظهار داشت: بنده ۵ مطلب را در این زمینه خواهم گفت، مطلب اول اینکه روشن است ما به شدت این جنایت تروریستی را در فرانسه  و هر نوع آدم‌کشی را در قالب ترور محکوم می‌کنیم.

  آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ترور با دین ما میانه‌ای ندارد، یادآور شد: در حادثه کربلا و در مرحله اول که مسلم‌ابن عقیل به کوفه رفت می‌توانست ابن‌زیاد را ترور کند اما این کار را انجام نداد؛ این کار دلایلی داشت از جمله اینکه حضرت رسول (ص) می‌فرمایند کسی که مؤمن است تروریست نمی‌شود.

  خطیب موقت تهران با تأکید بر اینکه جانیان داعش در ذهن هر وجدان انسانی محکوم هستند، خاطرنشان کرد: داعش و گروه‌های تکفیری برای مبارزه با اسلام تولید شده‌اند و آغاز تولد این مولودهای شوم به هنگام بیداری اسلامی و خیزش سریع اسلام در جهان بود از این رو آنها مأموریت جز تخریب اسلام ندارند.

  وی با اشاره به حمایت صهیونیست‌ها از داعش تصریح کرد: داعشی‌ها تاکنون یک کلمه هم علیه رژیم صهیونیستی نگفتند و حتی مجروحان آنها در مکان‌هایی که در مجاورت اسرائیل است مداوا می‌شوند و نتانیاهو نیز رسماً گفت که داعش به ما خدمت کرد چرا که مسلمانان را به جان یکدیگر انداخت.

  آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه سران داعش برای مبارزه با اسلام مأموریت دارند، گفت: بدنه داعش از همان سنخی هستند که به جنگ امام حسین (ع) رفتند و در واقع دچار شست‌وشوی مغزی شده‌اند.

  امام جمعه موقت تهران با اشاره به سفر اخیر خود به لبنان و دیدار با سیدحسن نصرالله گفت: دبیر کل حزب‌الله لبنان به بنده گفتند دوستان ما در سوریه یک داعشی را به درک واصل کردند و دیدند که در جیب‌های او یک قرآن و دعا به همراه یک قاشق است، زمانی که علت آن را پرسیدند داعشی‌ها گفته بودند، به ما می‌گویند در آن روزی که شهید شوید همان شب میهمان پیامبر اسلام (ص) هستید لذا ما با خود قاشق می‌بریم که بدون آن غذا نخوریم، بنابراین می‌بینیم که بدنه داعش فریب خورده است.

  وی در تشریح نکته سوم در ارتباط با جنایت تروریستی فرانسه تصریح کرد: همانطور که جنایت داعش و تکفیری‌ها محکوم است، جنایت برخورد با مسلمانان و آتش زدن مساجد مسلمانان نیز محکوم است و همه این اقدامات در سبد استکبار و آمریکا ریخته می‌شود.

  آیت‌الله خاتمی با اشاره به نکته چهارم در حادثه تروریستی پاریس خاطرنشان کرد: تروری که در فرانسه صورت گرفت حاصل بذری است که خودشان کاشتند و کسی که باد می‌‌کارد طوفان درو می‌کند؛ ببینید که در این ۵ سال چه بر سر مظلومان سوریه آوردید و حالا شما طعم ناامنی را چشیدید، شما خود مأوا و ملجأ تروریست‌ها هستید.

  خطیب موقت تهران با اشاره به حمایت فرانسه از منافقین یادآور شد: وقتی برخی از آنها در عراق به جهنم واصل می‌شوند، شما ماتم می‌گیرید بنابراین شما خود تروریست‌پرور هستید و در دامن خود مارهایی را پرورش دادید که اکنون شما را نیش می‌زنند بنابراین به شما می‌گوییم که برگردید و دست از این راه بردارید.

  وی در تبیین نکته پنجم در ارتباط با این حوادث خاطرنشان کرد: انگار از نگاه آمریکا و اروپا تروریست به دو دسته خوب و بد تقسیم می‌شود، اگر دولت غاصب صهیونیستی تروری انجام دهد این یک ترور خوب و اما اگر در فرانسه چنین اتفاقی بیفتد، این یک ترور بد است.

  آیت‌الله خاتمی با اشاره به حادثه تروریستی در ضاحیه لبنان که منطقه شیعه‌نشین است اظهار داشت: آنها این ترور را محکوم نکردند اما حالا که در فرانسه چنین اتفاقی افتاده این ترور بد است؛ همین تبعیض‌ها تروریست‌پرور است و همین کارها داعش و تکفیری‌ها را می‌پروراند.

  امام جمعه موقت تهران داعش را یک خطر برای انسانیت دانست و از غربی‌ها خواست تا دست از این منش و روش تبعیض‌آمیز بردارند و صادقانه با تروریست مبارزه کنند.

  وی تنها کشوری را که با همه وجود و هستی خود با ترور مبارزه می‌کند ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: تنها راه مبارزه با خطر تروریست، ائتلاف واقعی ضدتروریسم است نه این ائتلاف صوری که اگر خیلی بخواهیم کوتاه بیاییم باید بگوییم این ائتلاف ضد داعش نبود بلکه این ائتلاف حمایت از داعش بود و جهان باید برای مبارزه با داعش و تروریست‌های وحشی داعشی بسیج شوند تا امنیت در جهان برقرار شود.

  آیت‌الله خاتمی با اشاره به هفته بسیج مستضعفین تصریح کرد: بسیج به عنوان یک ذخیره ارزشمند الهی برای امت‌هاست، پیروزی‌هایی که در سوریه صورت می‌گیرد، بسیج خودشان حضور دارد و در پیروزی‌های عراق نیز الحشد شعبی حضور دارند و در ایران اسلامی نیز این نهاد بابرکت بسیج در ۸ سال دفاع مقدس غوغا کرد و همچنان غوغا می‌کند.

  خطیب موقت تهران با تأکید بر اینکه بسیج یک فرهنگ است و تنها یک نهاد نیست، به ۱۰ ویژگی بسیج اشاره کرد و ادامه داد: بسیجی از عمق جان خدا باور است؛ امتی که خدا باور است از هیچ چیز نمی‌ترسد.

  وی فرهنگ بسیجی را فداکاری با همه توان برشمرد و افزود: بسیجی برای فداکاری در راه خدا زنده است، فرهنگ بسیجی تدین در همه عرصه‌هاست، یعنی بسیجی در خانواده، اداره و محله متدین است.

  آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بسیج سیاسی است اما سیاست‌زده نیست، خاطرنشان کرد: فرهنگ بسیجی، فرهنگ مهر مقدس است و همچنان در کنار آن بسیجی تبلور خشم مقدس علیه بیگانگان و دشمنان اسلام و انقلاب و در رأس آنها آمریکای جنایتکار است.

  خطیب موقت تهران با تأکید بر اینکه بسیجی در همه عرصه‌ها برترین است، گفت: در دانشگاه‌ها، عرصه تعلیم و تربیت، عرصه پزشکی و همه جا باید برترین‌ها بسیجیان ما باشند.

  وی تصریح کرد: بسیجی همیشه آماده است چرا که دشمنان همیشه برای ضربه زدن آماده هستند.

  آیت‌الله خاتمی ویژگی هفتم بسیجیان را با اخلاق بودن آنها عنوان کرد و یادآور شد: فرهنگ بسیج، فرهنگ بصیرت است چرا که علمدار دین هستند و دشمن را می‌شناسند و به موقع اقدام می‌کنند.

  وی نرنجیدن بسیجیان از طعنه‌ها و نیش‌ها را ویژگی دیگر آنها برشمرد و خاطرنشان کرد: بسیجی حزبی، جناحی، گروهی نیست و فقط می‌بیند که ولایت کجا ایستاده او نیز همان جا می‌ایستد.

  آیت‌الله خاتمی ادامه داد: امام بسیجیان حضرت علی (ع) است و امروز ولایت فقیه ما نمی از آن یم و قطره‌ای از دریای ولایت امیر مؤمنان علی (ع) محسوب می‌شود.

  خطیب موقت تهران در خطبه‌ اول نماز عبادی سیاسی جمعه تهران اظهار داشت: باید حق را پذیرفت حتی اگر از سوی دشمن باشد و زیر بار باطل نرفت حتی اگر از سوی دوست مطرح شود.

  وی ادامه داد: رسمی که اخیراً در مجلس ما باب شده بخشی از سبک زندگی دینی اجتماعی است، وقتی که وزیر را فرا می‌خوانند، از او می‌خواهند که به آنها توضیح دهد و گاهی ازاین توضیحات قانع می‌شوند و گاهی نیز قانع نمی‌شوند، این کاملاً درست است یعنی اگر انتقادی به شخص وزیر دارند بدون ملاحظات چنانچه توضیحات وی منطقی باشد آن را می‌پذیرند.

  آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه ما معتقدیم انتقاد سازنده آری و باید تحمل شنیدن پاسخ را هم داشته باشیم یادآور شد: بنده کاری به جناح و گروه خاصی ندارم و صرفاً سبک زندگی دینی را می‌بینم از این رو باید باب انتقاد باز و حق‌پذیری به عنوان یک فرهنگ در جامعه مطرح باشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات