آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38342
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  سکوت وزیر رفاه در برابر انتقادات وزیر بهداشت/ آیا بدهی‌ها پرداخت می‌شود؟

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ درگیری در بین دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال‌هاست که در بین این دو وزارتخانه وجود دارد.

  برگشت بیمه‌‌ها از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزارت بهداشت موضوع جدیدی نیست چرا که وزرای بهداشت در دولت‌های گذشته تلاش گسترده‌ای را برای برگرداندن بیمه‌ها به این وزارتخانه داشته‌اند.

  سکوت وزارت رفاه در برابر انتقادات مطرح شده از سوی وزیر بهداشت

  علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه خریدار و فروشنده خدمات درمانی باید دو وزارتخانه جدا باشند، گفت: استقرار بیمه‌ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاری منطقی و قانونی است.

  وی با بیان اینکه بایستی تلاش شود هر وزارتخانه‌ها به وظایف خود عمل کند، بیان داشت: وزارت رفاه بر اساس قانون به وظایف خود در حوزه درمان عمل می‌کند.

  ربیعی گفت: موضوع بیمه‌ها در برنامه ریزی‌های رفاهی دولت از جایگاه خاصی برخوردار است و خوشبختانه دولت ساز و کار آن را برنامه هدفمندی یارانه‌ها، مبارزه با نابرابری‌ها و انواع فقر را بر پایه بیمه استوار کرده است.

  وی ادامه داد: فکر می‌کنم سیاست رفاهی دولت تدبیر و امید می‌تواند فصل ممیزی میان این دولت و سایر دولتها باشد. تاکنون برای انواع بیمه‌ها برنامه‌ریزی داشته‌ایم که مهمترین آن حوزه بیمه درمان است.

  به گزارش فارس، در حالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام قد از عملکرد بیمه‌ها دفاع کرده است که سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها نسبت به عملکرد بیمه‌ها انتقاد کرده است.

  وزیر بهداشت ضمن انتقاد از عملکرد بیمه‌ها درباره تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکی از سوی بیمه‌ها، اظهار کرد: برخی از سازمان‌ها در انجام وظایف خود و طبق هماهنگی‌های انجام شده در زمینه طرح تحول نظام سلامت کوتاهی کردند.

  وی بیان کرد: اگر دوستان در سازمان‌های بیمه‌گر کمک نکنند، بالاخره مشکلات داخلی با همکاری دولت و سازمان مدیریت حل می‌شود.

  قاضی زاده هاشمی ضمن اشاره به اجرای طرح تحول سلامت، بیان داشت: اعتبارات لازم برای اجرای طرح توسط گروه اقتصادی رییس جمهور و نیز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بررسی شده است و خود سازمان‌های بیمه، اصل طرح را تایید کردند.

  وی افزود: موضوع اعتبارات طرح تحول سلامت به شورای عالی بیمه نیز که در این شورا وزارت بهداشت تنها یک حق رای دارد و ۱۱ رای دیگر متعلق به آنهاست، آورده شد و سپس این موضوع در هیات وزیران مطرح و در حضور رییس جمهور مقرر شد ۱۱۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات برای اجرای طرح تحول سلامت تخصیص یابد.

  هاشمی اظهار داشت: اما متاسفانه از اول سال تا کنون که هشت ماه از سال می‌گذرد، سازمان تامین اجتماعی با وجود کسر حق بیمه و دریافت از بیمه گذار، تنها ۵ درصد از مطالبات را پرداخت کرده است و این نشان می دهد که آنها قصد دارند طرح تحول سلامت را متوقف کنند و البته و به امید خدا نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

  وزیر بهداشت رفتار بیمه‌ها در عدم پرداخت مطالبات را غیراخلاقی عنوان کرد و گفت: ادعای آنها در افزایش هزینه‌هایشان درست نیست و ما ثابت می‌کنیم که هزینه‌ها نسبت به آنچه که در روز اول اجرای طرح پیش بینی شده بود نه تنها افزایش نیافته، بلکه کاهش هم داشته است و شورای عالی بیمه و سازمان مدیریت نیز بر این موضوع صحه گذاشته است. رفتار سازمان‌های بیمه‌گر دوستانه نیست و آنان شرکایی هستند که در میانه راه می‌خواهند کار را متوقف کنند.

  به گزارش فارس در حالی اختلاف بین وزارت بهداشت و رفاه بر سر بدهی سازمان‌های بیمه گر در ماه‌های اخیر افزایش یافت که سرانجام نهاد ریاست جمهوری جلسه‌ای را برای بر طرف کردن این اختلافات و بهبود شرایط پرداخت بدهی سازمان‌های بیمه گر برگزار کرد.

  معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:ضرورت تعیین تکلیف پرداختی بیمه به بیمارستان‌ها

  به گزارش فارس، ۲۳ آبان،جلسه‌ای با حضور اسحاق چهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، رییس کل بانک مرکزی، مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایران و بانک رفاه کارگران برگزار شد و در این جلسه گزارشی از میزان واریزی سازمان های بیمه گر طی سال ۹۳ تا ۹۴ ارائه شد.

  جهانگیری که ریاست جلسه تعیین تکلیف پرداختی بیمه به بیمارستان‌ها را بر عهده داشت، افزود: اگر طرحی مناسب و کارآمد برای حل این مشکل تدوین شود، خدمتی ماندگار است که نظام درمانی کشور را ساماندهی خواهد کرد.

  معاون اول رییس‌جمهور بر لزوم تدوین طرحی جامع برای جبران کسری‌ها و پرداخت به موقع بیمه‌ها به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تاکید کرد.

  وی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده برای حل مشکل بدهی بیمه به بیمارستان‌ها با استفاده از تسهیلات بانک‌های تجاری توسط سازمانهای بیمه‌گر، این طرح را مثبت ارزیابی کرد و از رییس کل بانک مرکزی خواست گروهی را تعیین کند تا به همراه نمایندگان دستگاه های ذیربط، جزئیات و مسائل فنی موضوع را به دقت مورد بررسی قرار دهند و نتیجه را اعلام نمایند.

  نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هم  با اشاره به اهمیت و اولویت بخش سلامت و درمان کشور، گفت: سازمان برای تقویت بیمه سلامت و حل مشکلات موجود در خصوص پرداخت بیمه‌ها به بیمارستانها، حداکثر تلاش خود را به کار خواهد گرفت و از هیچ کوششی در این زمینه فروگذار نخواهد کرد.

  در این نشست مدیران عامل سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایران نیز گزارشاتی از وضعیت و مشکلات موجود ارائه کردند.

  در ادامه این جلسه همچنین راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکلات تامین مالی نظیر استفاده از تسهیلات بانک‌های تجاری توسط سازمان‌های بیمه گر مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای حل مشکلات اتخاذ شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات