آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38311
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > ایران و جهان
 •   

  استاندار مازندران تاکید کرد

  لزوم توجه به تجسس دریایی و مقابله با آلودگی دریایی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ ربیع فلاح صبح امروز در هفتمین اجلاس مشترک پنج جانبه مدیران بنادر کشورهای حوزه دریای خزر که در سالن همایش‌های هتل سالاردره برگزار شد، اظهار کرد: مازندران استانی است که از ظرفیت‌های بسیاری در کریدور شمال جنوب برخوردار است.

  وی با بیان اینکه امروز که در سایه تلاش‌های دولت تدبیر و امید فضای مناسبی برای کسب و کار فراهم شده است، افزود: گسترش همکاری‌های حاشیه خزر یک ضرورت است و این اجلاس می‌تواند عامل گسترش فعالیت‌های اقتصادی و تجاری این کشورها شود.

  استاندار مازندران با اشاره به اینکه خزر دریای صلح و دوستی و نماد همکاری همه‌جانبه است، گفت: دولت جمهوری اسلامی و استان مازندران برای توسعه روابط با کشورهای حاشیه خزر، عزم خود را جزم کرده و مازندران با امکانات مناسب آماده ترانزیت نفت و گاز کشورهای حاشیه خزر است.

  این مسئول با بیان اینکه امروز مازندران از ظرفیت بزرگی برای افزایش مبادلات تجاری برخوردار است، تصریح کرد: در بخش تجارت، ترانزیت و انرژی می‌تواند گام بلند بردارد و کشورهای حاشیه خزر با فعال شدن کریدور شمال جنوب باید از منافع آن برای توسعه همکاری همه جانبه استفاده کنند.

  فلاح با اشاره به اینکه طبق سخنان رئیس‌جمهوری، توسعه تعاملات سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه اولویت نخست است، ادامه داد: این دیپلماسی خارجی وضعیت ایران را نسبت به گذشته متفاوت می‌کند.

  وی با بیان اینکه در طول دو سال گذشته رئیس جمهور به کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، روسیه و … سفر کرده و حاصل این سفرها، پیام‌های روشنی است که جمهوری اسلامی عزم جدی برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه دارد، خاطرنشان کرد: به همین دلیل تسهیل روابط بین کشورهای همسایه به همراه توسعه حمل و نقل از انتظارات جدی است.

  استاندار مازندران با اشاره به اینکه معتقد هستیم کشورهای حاشیه خزر باید نیازهای خود را از یکدیگر تامین کنند، اظهار کرد: پس از موفقیت ایران در انرژی هسته‌ای در شرایط پساتحریم، همگرایی برای تامین منافع کشورها می‌تواند به الگویی برای ثبات و امنیت در جهان شود.

  این مسئول با بیان اینکه تدوین سه سند همکاری درباره آب و هواشناسی دریای خزر، هشدار درباره حوادث غیرمترقبه و حفاظت از محیط زیست دریای خزر و با حضور روسای جمهور این کشورها نشان‌دهنده همکاری بیشتر این کشورهاست، افزود: با توجه به اهمیت صنعت حمل و نقل دریایی انتظار می‌رود ایمنی و اهمیت دریانوردی، تجسس و تجات دریایی، پیشگیری و مقابله با آلودگی‌های ناشی از کشتی‌ها و توسعه خطوط کشتی‌رانی در دستور کار قرار گیرد.

  فلاح با اشاره به اینکه ظرفیت بالای مازندران در بنادر امیرآباد، فریدونکنار، نوشهر و بندر نفتی نکا این است که به توریسم دریایی و محیط زیست توجه ویژه شود، گفت: امیدوارم این پهنه آبی مشترک به عنوان نماد صلح و امنیت و همبستگی به حسن همجواری تبدیل شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات