آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38062
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ناآرامی‌های «طوزخورماتو» عراق؛ ماجرا از زبان یکی از مبارزان ترکمانی+عکس

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ در این روزها که ارتش، نیروهای مسلح، بسیج مردمی و عشائر اهل تسنن عراق توان خود را بر روی نبرد با داعش و ریشه‌کن کردن آن در مناطق مختلف عراق متمرکز کرده‌اند، شهر «طوز خورماتو» در شمال شرق عراق و از توابع استان «صلاح‌الدین» این روزها شاهد اقدامات خشونت‌باری است که دست‌کم ۱۷ نفر را تاکنون به کام مرگ کشیده و هنوز هم تنش در این شهر ادامه دارد.

   

  طرفین درگیری

  درگیری در طوز خورماتو میان نظامیان کردستان عراق (پیشمرگه) و شیعیان ترکمانی این شهر است. درگیری‌های خونین این شهر که اغلب ساکنانش کُرد ترکمانی‌اند، از پنجشنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) آغاز شد. این منطقه از نظر اداری از توابع استان صلاح‌الدین است و حکومت محلی از همان روز نخست تشدید درگیری‌ها، در این منطقه حکومت نظامی اعلام کرد.

  «شلال عبدول» فرماندار طوزخورماتو با اعلام کشته شدن ۱۷ نفر از طرفین درگیری، گفته که تاکنون ۴۰ نفر از دو طرف بازداشت شده‌اند. با این وجود اوضاع همچنان شکننده است و هنوز زندگی در این منطقه به روال طبیعی‌اش بازنگشته است.

  برخی منابع شمار قربانیان را بیش از این اعلام و تاکید دارند که خسارات مادی زیادی به ساختمان‌ها مسکونی و دولتی در این شهر وارد شده است.

  با گذشت حدود سه روز از درگیری‌، منطقه کردستان عراق یا دولت فدرال این کشور، هیچ موضعی درباره این درگیری‌ها اتخاذ نکرده و هیچ بیانیه رسمی‌ای در این باره صادر نشده اما طرف‌های دینی و سیاسی از دو طرف در تلاش برای برقراری آرامش در منطقه و آتش‌بس هستند.

  موقعیت طوزخورماتو/ مشاهده اندازه بزرگ‌تر اینجا    

   

  اعتراض مرجعیت و تأکید بر مبارزه با داعش 

  در نماز جمعه (دو روز پیش) در کربلای معلی، نماینده آیت‌‌الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان در عراق، در این‌باره ابراز تاسف کرد و گفت: درگیری‌های روی داده در طوزخورماتو به هیچ وجه قابل توجیه نیست و افراد عاقل از هر دو طرف درگیری باید چاره‌ای برای توقف این درگیری‌های بیاندیشند. باید همه برادران سلاح‌های خود را به سوی دشمن مشترکمان یعنی تروریست‌های داعشی نشانه بگیرند. زیرا تروریسم داعش چالش و تهدید بزرگ کشور ماست و باید تمامی امکانات در راستای مقابله با آن به کار گرفته شود.

  نماینده آیت‌الله سیستانی، در خطبه‌های نماز جمعه در صحن «حسینی» در کربلای معلی افزود: ما خواستار هماهنگی و همکاری بیشتر میان نیروهای امنیتی، ارتش، پلیس فدرال، نیروهای داوطلب، عشائر و پیشمرگه برای رقم زدن پیروزی‌های جدید و بیشتر در نبردهای آتی هستیم تا در نهایت تروریست‌ها به طور کامل از مناطق مختلف کشورمان خارج شوند و خطر آنها از کشور دور شود.

  روز شنبه (دیروز) یک مقام مسئول محلی در طوزخورماتو اعلام کرد که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، به منظور مهار تنشهای خونین در این شهر، یک هیأت و تیم مدیریت بحران عازم طوز‌خورماتو کرد. این تیم شامل، «طورهان المفتی» هماهنگ‌کننده عمومی تیم، «جاسم محمد جعفر»، «ارشد الصالحی» و «شواد الداوودی» از نمایندگان پارلمانی و «خالد شوانی» مشاور رئیس جمهور است.

  بر اساس این گزارش، شماری از مقامات ارشد دولتی و نظامی به همراه شمار زیادی از نیروهای نظامی عازم این شهر شده‌اند تا از نزدیک در جریان فضای حاکم بر این منطقه قرار گیرند و گزارشی میدانی از آن تهیه کنند.

  گفته می‌شود که العبادی علاوه بر تشکیل تیم مدیریت بحران، دو گروه نظامی و امنیتی برای برقراری امنیت در شهر طوزخورماتو روانه این شهر کرد تا به تنش‌ها پایان دهد.

  از سوی دیگر، عصائب اهل الحق عراق نیز یک تیپ ویژه و آموزش‌دیده حرفه‌ای برای جنگ‌های درون شهری، به منطقه طوزخورماتو اعزام کرده تا مانع هرگونه تعدی به حقوق شهروندان ترکمانی در این شهر شود.

  «جواد الطلیباوی» سخنگوی نظامی این جنبش با اعلام این خبر گفت که رهبران کرد، نیروهایی از پ‌ک‌ک را وارد این منطقه کرده‌اند تا شیعیان ترکمانی را به قتل برسانند لذا باید گروه‌های مختلف زیرمجموعه بسیج مردمی وارد میدان شوند و مانع فاجعه قتل عام ترکمانی‌ها شوند.

   

  سرچشمه درگیری‌ها

  یکی از شیعیان ترکمانی عضو بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) درباره سرچشمه درگیری‌ها در طوزخورماتو با اسم مستعار «منتظر المستقبل» (منتظر آینده) در یادداشتی برای خبرگزاری فارس توضیحاتی درباره منشأ این درگیری‌ها بیان کرد و نوشت:

  «شهر طوزخورماتو، شهری قدیمی است که پیش از ایجاد اصلاحات اداری از توابع استان کرکوک بود اما سپس در محدوده استان صلاح‌الدین قرار داده شد. اکثریت ساکنان آن را شیعیان ترکمانی تشکیل می‌دهند اما از سال ۱۹۵۹، پس از اعلام جمهوریت عراق، کردها نیز روانه این منطقه شدند و پس از عملیات انفال و تخریب روستاهای کردنشین در ناحیه «قادر کرم» مهاجرت کردها در این شهر تسریع شد و این کردها به طور دایمی ساکن شدند و هرگز به مناطق خود بازنگشتند. در زمان رژیم بعث صدام، سرویس اطلاعاتی صدام و حزب بعث، خانواده‌های عربی سنی را از شهر تکریت و روستاهای «البیات» و برخی از مناطق دیالی روانه این شهر کرد تا بافت جمعیتی آن را همانند شهر کرکوک تغییر دهد».

  «پس از سقوط صدام، این سناریو این بار به گونه‌ای جدید ادامه یافت و به جای عربی کردن بافت جمعیتی شهر طوز، با حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش شد تا کردهای بیشتری در این منطقه اسکان یابند. این اقدام با اهداف و مطامعی سیاسی انجام گرفت و احزاب کُرد توانستند سناریوی خود را به ویژه در داخل استان کرکوک، طوزخورماتو و اطراف آن، منطقه «داقوق»، ناحیه «لیلان» و کلیه مناطقی که شیعیان ترکمانی حضور داشتند پیاده کند. آنها تنها در شهر ترکمانی «تازه» نتوانستند این طرح را اجرایی کنند زیرا جغرافیا، موقعیت و ساکنان این شهر اجازه نداد این برنامه کردها عادیسازی شود».

  «تعداد خانواده‌های کُردی که از شمال عراق به ویژه اربیل و منطقه چمچال وارد کرکوک شده‌اند و در این استان اسکان یافته‌اند، بسیار زیاد است و شمار دقیق آنها، محرمانه نگه داشته می‌شود، اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون، کردها تنها در کرکوک، نزدیک به ۸۰۰ هزار خانوار وارد کرده‌اند و این آمار شامل مناطق طوز، داقوق، لیلان و تسعین نمی‌شود».

  «اغلب کسانی که به این ترتیب وارد مناطق ما شده‌اند، دارای جایگاه اجتماعی خوبی نبوده‌اند و اغلب راهزن و مجرم بوده‌اند و این مسئله را اکنون می‌توان به خوبی از نوع رفتار آنها با مردم بومی این مناطق درک کرد. علاوه بر آن، گروه‌های مافیای کردی به طور برنامه‌ریزی شده‌ای و با حمایت برخی احزاب کردی تاثیرگذار، اقدام به ترور شخصیت‌های شیعه ترکمانی کردند. آتش زدن مساجد و حسینیه‌ها و کوچاندن اجباری ساکنان این مناطق از دیگر برنامه‌های این گروه‌ها بود زیرا کردها، شیعیان ترکمانی را رقیبان اصلی خود به ویژه در داخل شهرهای کرکوک و طوزخورماتو به شمار می‌آورند و به خوبی می‌دانند که این شیعیان را نمی‌توانند مانند عربهای سنی در کرکوک به زانو درآورند».

  بر اساس این گزارش، کشته شدن نزدیک به هزار جوان ترکمانی در طوزخورماتو و صدها نفر دیگر آنها در سایر مناطق طی سالهای اخیر گواه و دلیلی برای اثبات این مدعاست.

  این مبارز ترکمانی ادامه داد: با سقوط موصل و صلاح‌الدین و جنوب غرب کرکوک به دست داعش، به فضل الهی، شیعیان ترکمانی سلاح به دست گرفتند و زندگی در خاکریزها و جبهه‌ها را بر پذیرش ظلم و اشغالگری ترجیح دادند و در پاسخ به حکم جهاد مرجعیت وارد نبرد با داعش شدند و با مقاومت و پایداری بار دیگر خود را ثابت کردند.

  پیروزی در ناحیه «آمرلی» در استان صلاح‌الدین در مقابل داعش، از جمله دستاوردهای این مقاومت بود. تیپ‌ها و لشگرهای متعددی از شیعیان ترکمانی برای نبرد با داعش در چارچوب بسیج مردمی عراق تشکیل شد اما این امر به هیچ وجه به نفع سیاست‌های کردها نبود، لذا آنها توطئه‌چینی برای تضعیف ترکمانی‌ها را در دست گرفتند و اوضاع را برای ساکنان طوزخورماتو دشوار کردند.

  آتش زدن حسینیه ها و مساجد شیعیان ترکمانی در طوزخورماتو چیزی نبود که ترکمانی‌ها آن را نادیده بگیرند لذا با وجود آنکه اغلب جوانان ترکمانی مشغول جنگ با داعش در جبهه‌های مختلف هستند، برخی دیگر که هنوز در این شهر حضور دارند، و در چارچوب بسیج مردمی در حال خدمتند، این اقدام کردها را بی‌پاسخ نگذاشته و با عاملان این اقدامات درگیر شده‌اند.

  «این مبارز ترکمانی در ادامه بار دیگر اعتقاد شیعیان ترکمانی در قبال این اقدامات کردها را یادآوری می‌کند و می‌نویسد: ما این برنامه‌ها و سناریوهای کردها را تحت حمایت برخی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله آمریکا، عربستان، ترکیه و مزدوران اسرائیلی می‌دانیم که به بهانه‌های مختلف و با عناوین متعدد در منطقه کردستان برای خود نهاد و موسسه حمایت از حقوق بشر و حیوان و ایتام و …ایجاد کرده‌اند».

   

   

  برچسب ها :

  نظرات