آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38000
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  صادق زیباکلام:

  محروم کردن فیتیله‌ای‌ها درست نیست/ به جای فلک کردن به ریشه‌ ماجرا بپردازیم/ دولت از «یونسی» گزارش بخواهد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ صادق زیباکلام استاد دانشگاه طی یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: هفته پیش بود که در برنامه کودک و نوجوان «فیتیله» یک اشتباه فاحش و توهین‌آمیز باعث عکس‌العمل هموطنان آذری‌زبانمان و متعاقب آن تعطیلی برنامه فیتیله و حتی توبیخ و اخطار و برکناری چند مدیر صداوسیما شد.

  اما اینکه فیتیله‌ای‌ها را محروم کنیم من به نوبه خودم رفتار صحیحی نمی‌دانم؛ چرا که فیتیله ای‌ها نزدیک به ربع قرن است که کودکان ما را سرگرم کرده‌اند و یقینا در مخیله‌شان نیز خطور نمی‌کرده است که از این رفتارشان چنین برداشت‌هایی صورت گیرد و کار به اینجا بینجامد و آذری‌زبانان ما رنجیده‌خاطر شوند که به‌یقین اگر چنین احتمالی می‌دادند هرگز دست به چنین کاری نمی‌زدند.

  مسلما قصد فیتیله‌ای‌ها توهین به هموطنانشان نبوده است. سوالی که باید پرسید این است که آیا اساسا هیچ‌گونه صبغه سیاسی‌ای در برنامه‌های ۲۴ساله فیتیله‌ای‌ها سراغ داریم؟ آیا حتی یک‌بار اتفاق افتاده است که آنها حرفی زده باشند و شعری سروده باشند که شائبه سیاسی بودن داشته باشد؟ که بتوان آن را طعنه به سیاسیون اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا، دانشگاهیان، طرفداران و مخالفان برجام یا هر قشر دیگری دانست؟

  واقعیت امر آن است که با هیچ چسبی نمی‌توان فیتیله‌ای‌ها را به سیاست چسباند. اما حالا آنها به واسطه عملی که به‌هیچ‌وجه فکرش را نمی‌کردند قصد توهین‌آمیزی داشته‌ است، مورد اعتراض بحق مردم آذری‌زبان و مسئولان آن دیار و مدیران صدا وسیما قرار گرفته‌اند. در این بین باید گفت مسئولان صدا وسیما باید از این اتفاق درس بگیرند و بدانند که این علامت ناخوشایندی است.

  واقع مطلب این است که باید به جای فلک‌کردن فیتیله‌ای‌ها و پرداختن به شاخ و برگ ماجرا، تامل کرد و اندکی به فکر فرو رفت و به ریشه‌های ماجرا پرداخت. دولت آقای روحانی باید از حجت‌الاسلام یونسی که عهده‌دار سمت مشاور رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی است، بخواهد که ایشان مساله را بررسی کند. به نظر من باید به جای فیتیله‌ای‌ها، آقای یونسی را مواخذه کرد؛ چراکه ایشان است که باید برای رئیس‌جمهور و مجلس درباره وضعیت اقوام گزارش ارائه کند.

  به هرحال فیتیله ای‌ها وصداوسیما ازمردم عزیز آذری‌زبان رسما عذرخواهی کردند واین قشر از مردم آنقدر باگذشت هستند که با اقداماتی که صورت گرفت، عذرخواهی فیتیله‌ای‌ها را بپذیرند و از مسئولان صدا وسیما بخواهند آنها را دوباره به تلویزیون بازگردانند واین رفتار را با ارائه برنامه‌های خوب وآموزنده خود درآینده نزدیک جبران کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات