آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37947
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > ایران و جهان
 •   

  نخستین جلسه هم‌اندیشی گروه جنگل‌داری پایدار

  لزوم تصمیمات منطقه‌ای برای جنگل‌ها/ طرح تنفس جنگل دیدگاهی سیاسی است/ جنگل نیازمند نگاه کارشناسی است نه پوپولیستی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ عصر جمعه نخستین جلسه هم‌اندیشی اساتید و کارشناسان علوم جنگل‌داری کشور با موضوع بهره‌برداری اصولی، ضامن توسعه پایدار جنگل‌های شمال در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد.

  در این جلسه موضوعات طرح تنفس جنگل که از مصوبات هیئت وزیران در ۲۷ فروردین سال ۹۲ بوده است مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت.

  محمد امینی رئیس جامعه جنگل‌بانی و عضو هیئت علمی توسعه تحقیقاتی کشور با بیان اینکه طرح جنگل‌داری در جنگل‌های شمال باید اجرا شود، گفت: احیا، پرورش، کمک به درختان مادری، خروج دام، حفاظت و برداشت و قطع برخی از درختان از سری فعالیت‌های طرح جنگل‌داری است.

  *طرح تنفس جنگل، تعطیلی مدیریت بر سرزمین

  وی طرح تنفس جنگل را تعطیلی مدیریت بر سرزمین دانست و افزود: دولت تصویب کرد سوخت جنگل‌نشینان از طریق وزارت نفت تأمین شود ولی این دستور در سطح کشور به‌درستی اجرا نشد.

  امینی با بیان اینکه موافق اجرای طرح پایش جنگل هستیم، اضافه کرد: مطالعات مکرر هزینه‎بردار است، دولت برای پایش جنگل باید اعتبار ابلاغ کند.

  رئیس جامعه جنگل‌بانی با اشاره به اینکه تنفس و تعطیلی طرح جنگل‌داری نه تنها عاملی برای حفاظت جنگل نیست بلکه باعث تخریب منابع ملی می‌شود، گفت: مجریان طرح جنگل‌داری فقط ۱۶ درصد از چوب مورد نیاز خود را از جنگل‌ تأمین می‌کنند و در ازای آن ۸۰ درصد حفاظت جنگل را بر عهده دارند.

  این مسئول با اعلام اینکه ۵۰ درصد از عرصه‌های طبیعی دارای مجری طرح جنگل‌داری است، ادامه داد: چون بیلان اقتصادی پایین است کسی حاضر به پذیرش طرح جنگل‌داری نیست.

  امینی با بیان اینکه ما نگران تخریب بیشتر و تصمیمی که از سوی دولت گرفته شد هستیم، خاطرنشان کرد: بیشترین تخریب جنگل در عرصه‌های بدون طرح جنگل‌داری است.

  عضو هیئت علمی توسعه تحقیقاتی کشور بیان کرد: در حال حاضر طرح جنگل‌داری فعالیت‌های روبه رکود دارد و همه مجریان منتظر تصمیم نهایی دولت برای حفاظ منافع ملی هستند.

  * لزوم تصمیمات منطقه‌ای بر جنگل

  عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و مدیر گروه جنگل‌داری شمال نیز، اظهار کرد: تصمیم‌گیری برای جنگل‌ها باید به‌صورت منطقه‌ای انجام شود.

  مجید لطف‌علیان با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها نباید به‌صورت دستوری تصمیم‌گیری کنند، افزود: تصمیم‌گیری برای جنگل‌ها نباید کلی باشد، چگونگی اجرای طرح باید در منطقه و توسط کارشناسان انجام شود.

  وی با اشاره به اینکه طرح‌های جنگل‌داری در قیاس با مناطقی که فاقد مدیریت بوده حدود ۱۰ برابر با کاهش تجاوز و قاچاق چوب روبه‌رو بود، اضافه کرد: طرح‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که طرح‌های جنگل‌داری باید خودگردان باشد.

  لطف‌علیان با بیان اینکه با پرورش زنبور و سایر موضوعات در جنگل‌ها فضای رانت‌خواری در عرصه‌های طبیعی را تقویت می‌کند، گفت: برای شکوفایی اقتصادی محلی باید طرح صیانت و مدیریت از جنگل اجرا شود.

  مدیر گروه جنگل‌های شمال با تاکید براینکه طرح تنفس جنگل نشان می‌دهد اراده‌ای در سازمان متبوع؛ بدون پشتوانه علمی در حال انجام است، افزود: طرح تنفس جنگل با اهداف سیاسی مطرح شده است.

  * محیط‌زیست متولی جنگل نیست

  حسن‌علی کاظم‌زاده معاون شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در بخش جنگل نیز با بیان اینکه اگر تصمیم‌گیری در اجرای تنفس جنگل سبقه سیاسی داشته باشد، آثار منفی زیست‎محیطی به‌همراه دارد، اظهار کرد: تصمیم‌گیری برای عرصه‌های طبیعی در مدت زمان طولانی مشخص می‎شود.

  وی با اشاره به اینکه سازمان محیط‌زیست متولی جنگل نیست، افزود: تصمیماتی که گرفته شد، مطابق دیدگاه کارشناسان نیست.

  معاون شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در بخش جنگل، با بیان اینکه امروزه مجریان طرح به‌عنوان بهره‌برداران شناخته شده‌اند و نگاه مردم نسبت به آنها متفاوت است، تصریح کرد: مجریان طرح ۳۰ فعالیت طرح جنگل‌داری را انجام داده و ۱۵۰ هزار هکتار زیر نظر مدیریت بهره‌برداران قرار دارد.

  این مسئول ادامه داد: ۱۲۵ هزار هکتار زیر نظر مدیریت بهره‌برداران قرار دارد و هر سال یک‎میلیون اصلحه نهال تولید می‌شود.

  کاظم‌زاده با اشاره به اینکه هر سال ۶۰۰ هکتار جنگل‌کاری صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به تضاد دام با جنگل، تاکنون ۸۱ درصد از دام‌ها از جنگل خارج شدند.

  وی با اعلام اینکه با توقف بهره‌برداری از جنگل فاجعه بزرگ اقتصادی در کشور رخ می‌دهد، گفت: می‌توانیم ۲٫۸ میلیون هکتار جنگل‌های هیرکانی را مدیریت کنیم و با قطع چوب، عرضه کم و تقاضا افزایش می‌یابد و با روندی که سازمان جنگل‌ها پیش گرفته است مجریان طرح‌ها دچار مشکلات مالی می‌شوند.

  * برای صیانت از جنگل نباید حرف‌های احساسی زده شود

  عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نور نیز با تاکید براینکه نقاط قوت و ضعف طرح با پایش علمی جنگل از شش دهه قبل مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: برای صیانت از عرصه‌های طبیعی نباید حرف‌ها احساسی زده شود.

  اکبر نجفی بر لزوم حضور نماینده سازمان جنگل‌ها در این جلسه تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات ما سازمان جنگل‌ها است که نماینده‌ای در این جلسه حضور نیافت.

  عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نور با اشاره به اینکه مشکل ما سوءاستفاده‌هایی است که در عرصه منابع طبیعی انجام می‌شود، افزود: با توجه به طرح‌های علمی موجود لازم است تعامل بیشتری با افراد ذی‌نفوذ دولتی در سطح استان و کشور داشته باشیم.

  نجفی مستندسازی صدا و سیما از جنگل و عرصه‌های طبیعی را غیرواقعی دانست و ادامه داد: تولید فیلم از جنگل باید طبق واقعیت‌ها باشد.

  مهرداد نیکویی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان نیز با بیان اینکه تاکنون مقاله علمی مبنی بر خسارت وارده از اجرا طرح مدیریت جنگل‌داری ارائه نشده است، اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته میزان برداشت از جنگل کاهش یافت، لازم است افزایش و کاهش سطح جنگل و میزان قاچاق چوب در این عرصه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

  عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز با اعلام اینکه حدود ۵۰ درصد از جنگل‌های شمال طرح جنگل‌داری ندارند، گفت: سازمان جنگل‌ها به‌عنوان سازمان حکومتی برای مدیریت جنگل‌ها نشان داد که برنامه‌ای برای این بخش ندارد.

  حسین رسالتی با اشاره به اینکه وضعیت جنگل‌هایی که در حال تنفس هستند وضع اسفناکی دارند، افزود: عمده قاچاق چوب در این عرصه‌ها انجام می‌شود.

  * بهره‌برداری از جنگل براساس توان اکولوژیک

  عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در اجرای طرح تنفس جنگل، دولت ۵۰ درصد بقیه جنگل‌هایی که زیر نظر مدیریت جنگل‌داری قرار دارد را برعهده بگیرد، چگونه نیاز بهره‌برداران و مجریان صنایع سلولزی برطرف شود، اظهار کرد: در مدیریت جنگل، بهره‌برداری اصولی است.

  این استاد دانشگاه بیان کرد: بهره‌برداری از جنگل براساس توان اکولوژیک باید انجام شود.

  رسالتی با بیان اینکه برنامه ملی جنگل ۴۵ صفحه‌ای است و ۳۰ صفحه آن کلیات و ۱۰ صفحه آخر هم به مواردی اشاره می‌کند که برنامه نیست، گفت: برنامه ملی جنگل‌ها کلی‌نگری کرده است.

  رئیس دانشکده منابع طبیعی ساری نیز با اشاره به اینکه طبق مصوبه هیئت وزیران در ۲۷ فروردین سال ۹۲ مصوبه ۱۰ ماده‌ای، طرح تنفس جنگل‌ها مطرح شد، اظهار کرد: ماده شش بهره‌برداری از جنگل را ویژه درختان آسیب دیده دانست.

  سیدمجید ذبیح‌زاده افزود: ماده چهار مصوبه هیئت وزیران، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد برنامه جنگل را در یک‌سال تدوین کند که این امر نشان می‌دهد تصمیم‌سازی در حالی انجام شد که یک‌سال از اجرا عقب‌ است.

  * اشتغال ۲۵۰ هزار نفر در صنایع سلولزی شمال

  ذبیح‌زاده با اشاره به اینکه مازندران علاوه بر اینکه قطب کشاورزی است، از محل مدیریت جنگل استقرار صنعت سلولزی را هم در خود دارد، اضافه کرد: عمده صنایع سلولزی کشور در شمال است.

  رئیس دانشکده منابع طبیعی با بیان اینکه بخش زیادی از اشتغال شمال کشور از طریق صنایع سلولزی تأمین شده است، گفت: با اجرای طرح تنفس جنگل حدود ۲۵۰ هزار نفر در بخش سلولزی بیکار می‌شوند.

  عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی مازندران، خاطرنشان کرد: بعد از تعطیلی جنگل در شمال تعطیلی کشاورزی را به دلیل کمبود آب به دنبال دارد.

  * ۵۰ هزار هکتار جنگل مازندران زیر پوشش شرکت فریم

  مدیرعامل شرکت فریم نیز با بیان اینکه در ۵۰ هزار هکتاری جنگل‌های زیر پوشش ۷۰۰ کیلومتر فنس‌کشی انجام شد و ۲۷۰ کیلومتر مرز مشترک با اراضی زراعی داریم، اظهار کرد: در جنگل‌های زیر پوشش ۷۰۰ کیلومتر رودخانه فصلی داریم.

  محمد احتشام‌زاده با بیان اینکه در بدترین شرایط جوی و بارندگی هیچ‌گونه سیل و ضریب گل‌آلودی را در رودخانه‌ها شاهد نیستیم، افزود: شرکت فریم ۸۰۰ هکتار توسعه جنگل را هم داشت.

  مدیرعامل شرکت فریم بیان کرد: ۶۰ درصد نیروهای اجرایی این شرکت حفاظتی و گشت کنترل ویژه هستند.

  عضو هیئت علمی دانشگاه منابع طبیعی گرگان نیز به کاهش سطح جنگل‌ها به‌دلیل حضور دام، جنگل‌نشینی، تبدیل اراضی و ویلاسازی اشاره کرد و گفت: از یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار جنگل، ۵۰ درصد مخروبه و بقیه زیرنظر مجری طرح جنگل‌داری اداره می‌شود.

  علی‌اکبر محمدعلی‌پورملکشاه افزود: دولت در اجرای طرح تنفس جنگل بحث واردات چوب را از آفریقا، هند و روسیه مطرح کرد که برای ضمانت در سلامت چوب بحث قرنطینه‌ای مطرح است که باعث افزایش هزینه واردات می‌شود.

  * اجرایی نشدن طرح صیانت جنگل بعد از ۱۲ سال

  عضو هیئت علمی دانشگاه منابع طبیعی گرگان با اشاره به اینکه در سال ۸۲ بحث صیانت از جنگل‌ها مطرح بود که بعد از ۱۲ سال نتایج ملموسی دیده نمی‌شود، تصریح کرد: در اجرای برنامه توسعه چهارم دولت موظف بود ۷۰ درصد خروج دام را تا سال ۸۳ داشته باشد که ۱۲٫۷ درصد پیشرفت داشت، در حال حاضر با زاد و ولد دام در عمل اتفاق موفقی نیفتاد.

  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مدیریت طرح جنگل‌ها ظرفیت بالایی برای جلوگیری از تجاوز و تعرض به عرصه‌های منابع طبیعی است.

  ناظر طرح جنگل‌داری نیز با اعلام اینکه مشکل جنگل‌های ما مسئله برداشت چوب نیست، گفت: مشکل اصلی ما مدیریت و سیاست بر جنگل است که در سال‌های اخیر به این مسئله کم‌توجهی شده است.

  محمدعلی فخاری با اشاره به اینکه سیاست جنگل چون کاربردی است و استراتژی مناسب ثابت‌شده ندارد، افزود: برخی دایه مهربان‌تر از مادر هستند و نظریه‌پردازی می‌کنند.

  فخاری بیان کرد: مدیریت جنگل مانند زنجیر به‌هم وابسته است و بهره‌برداری ابزاری برای مدیریت جنگل است.

  ناظر طرح جنگل‌داری مشکل اصلی در این صیانت از عرصه‌های طبیعی را کمبود نیروی انسانی، اعتبار، توسعه‌نیافتگی معنوی، فرهنگی و بیکاری دانست و افزود: برای مدیریت جنگل چهار سناریوی زراعی، مدیریت جنگل براساس اصول فنی و اکولوژیک، مدیریت آرمانی و مدیریت احساسی متصور است.

  به گزارش فارس، در این جلسه کارشناسان اذعان داشتند که در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۵۰۰ سال است که طرح جنگل‌داری اجرا می‌شود، اگر ماشین‌آلات و طرح‌های بهره‌برداری موجب تخریب جنگل می‌شود در حال حاضر شاهد سطح افزایش جنگل در اروپا نبودیم.

  بیانیه

  در نخستین جلسه هم‌اندیشی جمعی از اساتید و کارشناسان علوم جنگل بیانیه‌ای صادر شد که در این بیانیه آمده است: نظر به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حفاظت از جنگل، بهره‌برداری بهینه و اقتصادی و صحیح از جنگل به‌همراه ارائه سیاست اقتصاد مقاومتی که بر استفاده از ظرفیت و توان داخلی استوار است، گنجاندن بند «توقف بهره‌برداری چوب و غیره» در ابتدای سیاست‌گذاری جنگل‌های شمال در «برنامه ملی جنگل» خلاف فرمایش ایشان، غیرکارشناسی و در تناقض با مصوبه هیئت دولت «برنامه بهینه‌سازی، پایش و غیره» و برخی بندهای برنامه ملی جنگل است.

  لازم است در خصوص انجام بهره‌برداری یا عدم آن، با توجه به شاخص‌ها و دستورالعمل‌های ارائه‌شده در برنامه ملی جنگل، برای هر منطقه به‌طور جداگانه تصمیم‌گیری شود.

  در بخش دیگر این بیانیه آمده است، با توجه به نقش بی‌بدیل جاده‌های جنگلی در حفاظت و توسعه پایدار جنگل، توقف عملیات جاده‌سازی، غیرکارشناسی است و لازم است در موارد ضروری به تشخیص کارشناسان ادارات کل چهارگانه شمال، این موارد بررسی و تصمیم‌گیری شود.

  در ادامه بیانیه هم‌اندیشی اساتید و کارشناسان علوم جنگل، آمده است: از آنجا که علم جنگل و مدیریت آن نیز مانند سایر علوم، مبحثی تخصصی است لذا دخالت افراد غیرکارشناس جنگل اعم از مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست و مسئولان سیاسی در تصمیم‌گیری برای مدیریت جنگل‌ها نادرست بوده و لازم است به دور از جوسازی‌ها و حرکات پوپولیستی، کار کارشناسی و تصمیم‌گیری در مورد جنگل‌ها، توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان خبره سازمان جنگل‌ها صورت گیرد.

  در بخش پایانی بیانیه جلسه هم‌اندیشی جمعی از اساتید و کارشناسان علوم جنگل ذکر شده است: توقف بهره‌برداری، به تبع آن ورشکستگی مجریان طرح‌های جنگل‌داری، موجب فروپاشی نظام مدیریت پایدار جنگل‌های مربوطه شده و خسارات غیرقابل جبرانی به بار خواهد آورد و مسئولیت آن به عهده معدود افرادی خواهد بود که بدون توجه به دیدگاه غالب اساتید و کارشناسان دل‌سوخته سازمان، تصمیم‌‎گیری‌های احساسی، غیرکارشناسی و برون‎سازمانی را به‎جای دیدگاه کارشناسی می‌نشانند

   

  برچسب ها :

  نظرات