آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37893
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  یادداشت/هادی محمدی؛

  نفوذ، ابزار راهبردی استعماری نوین

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اگر در گذشته اشغال کشورها به روش‌های مستقیم و نظامی انجام شد و براندازی و سقوط دولت‌ها به روش‌های سخت افزاری متکی بود تا کشورگشایی کنند و امپراطوری‌های بزرگ و قدرتمند شکل گیرد، امروز در سده‌های اخیر،‌ روش‌ها و ابعاد مناسبات رقابتی و عداوت بین دولت‌ها تغییر کرده و دیگر چیزی به نام امپراطوری در کار نیست و هژمونی و سلطه منطقه‌ای وجهانی مطرح است. اگر در گذشته اصلی‌ترین ابزار کشور گشایی، جنگ و ابزار نظامی بود امروز این ابزارها بسیار متنوع شده‌اند و عمدتا دارای ویژگی نرم‌افزاری هستند که در کنار بازوی نظامی و کارکردهای بازدارندگی به نتیجه نهایی کمک خواهند کرد.

  این ابزارها استعمار نوین عرصه‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی ، امنیتی و سیاسی را در برمی‌گیرند که روح حاکم بر کلیه ابزارهای یاد شده امنیتی و اطلاعاتی است. این ابزارها و مسائل طبیعی تعامل بین دول و ملل هستند ولی زمانی که با رویکرد سلطه و براندازی همراه می‌شوند یک طرح و ماهیت امنیتی را دنبال کرده نتایج نهایی را محقق می‌کنند.

  بدین سبب، تکنیک‌های امنیتی و وجوه گوناگون آن از جایگاهی مؤثرتر و راهبردی نسبت به بقیه ابزارها برخوردارند. افزایش سطح رقابت‌های موجود بین کشورها، برای تامین منافع بیشتر و یا جایگاه اثرگذار و یا ضریب امنیتی قابل اعتماد عرصه‌های همکاری و رقابت‌ را در دسته‌بندی‌های منطقه‌ای و یا جهانی وارد فاز و مرحله تنش و تشنج می‌کند و عرصه‌های همکاری و رقابت با تکیه بیشتر به مؤلفه‌ها و تکنیک‌های امنیتی، زمینه‌های تنش و یا نتایج آن را رقم می‌زنند. یکی از این تکنیک‌های امنیتی نفوذ است که در تمامی ابزارهای پیش‌گفته مصداق دارد و در کنار هم به نتیجه اصلی که همان سلطه و یا براندازی است منتهی می‌شود.

  اگر رهبری معظم انقلاب امروز و در ادامه هشدارهای مکرر قبلی به تهدید و پدیده نفوذ از سوی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل و رژیم صهیونیستی و یا حتی برخی از شرکای کوتوله مرتجع منطقه تاکید می‌کند از این روست که این رفتارهای نفوذگونه دارای ماهیت براندزای و سلطه می‌باشد. این نگاه هشدار کاملا بر تجارب گرانبهایی که در دوره طولانی پس از انقلاب در دست می‌باشد و یا بهره‌مندی از عبرت‌های تاریخ سیاسی نزدیک و در ۲۰۰ سال گذشته در دست می‌باشد،‌ تکیه کرده و همانگونه که رهبری فرمودند شعار «مرگ بر آمریکا، مرگ بر استکبار» از یک پشتوانه منطقی و استدلالی و مصداقی برخوردار می‌باشد و اینگونه نیست که از فضای احساساتی به چنین نتیجه‌ای برسیم. تکنیک‌های امنیتی و نفوذ که در تجارب ۳۵ سال گذشته و از افرادی پیروزی انقلاب در عملکرد تمام آمریکا و استکبار جهانی نجومی جمع‌بندی و ثبت شده و کسی نمی‌تواند آنها را کتمان کند حداقل در ۶ عنوان کارکردی قابل دسته‌بندی هستند:

  ۱-نفوذ با هدف براندازی که نقش مقدمه‌سازی و هماهنگی و اجرای برنامه براندازی را در اختیار دارد.

  ۲-نفوذ با هدف و کارکرد، تولید تنش و هرج و مرج و چند دستگی سیاسی و اجتماعی که نقش ناکارآمدسازی نظام را به عهده دارد و در تمامی عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی مصداق پذیر است.

  ۳-نفوذ با هدف و کارکرد، جمع‌آوری اطلاعات تاکتیکی و استراتژیک که مقدمه اقدام نظامی دشمن و برپایه شناخت نقاط قوت و ضعف و قابلیت‌های درونی عمل می‌کند.

  ۴-نفوذ با هدف کارکرد، حذف فیزیکی و ترور و خرابکاری و ناامن‌سازی محیط داخلی که در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و امنیتی مطرح می‌باشد.

  ۵- نفوذ با هدف، کسب آگاهی از سیاست‌ها و رویکردها و برنامه‌ها و توانمندی‌ها، که مقدمه طراحی‌های عملیاتی دشمن برای بر هم زدن روندها و هدفگذاری‌ها و … دنبال می‌شود.

  ۶-نفوذ با هدف بزک کردن دشمن، جریان سازی و ایجاد تردید و انحراف در حرکت ملی و یا افکار عمومی و مخالفت با ارزش‌ها و شعارهای انقلاب که طیفی از رفتارهای جنگ نرم فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی را دربر می‌گیرد و هدف‌های بزرگتری مانند ناکارآمدسازی، انحراف روندهای سیاسی و حکومتی، فرسایش توان ملی انسانی و اقتصادی و .. را در نظام دنبال می‌کند.

  این سطوح کارکردی و مصداق‌های بی‌شمار آن از فردای انقلاب تاکنون و در مسیری تکامل یافته وجود دارند که در رفتارهای اخیر از پیچیدگی رفتاری و ابزاری بیشتر برخوردار شده‌اند.

  برداشت‌های ساده‌لوحانه در برخی افراد یا مسئولین در ابتدای انقلاب همین کارکرد و خروجی را برای شبکه‌های امنیتی و اطلاعاتی دشمن مهیا می‌کرد و ناخودآگاه در خدمت پروژه‌های آنها قرار داشت و در کنار افرادی که آگاهانه در خدمت این طرح استعماری بودند ولی امروز نسبت رفتار آگاهانه و نفوذی بسیار بیشتر و فراتر از رفتارهای ناخودآگاه در گذشته است ولی این لودگی‌ها وساده لوحی‌ها هنوز وجوددارد. در بسیاری از مصداق‌ها، یک چهره و شخصیت فرهنگی یا اجتماعی یا سیاسی از طریق کانالیزه شدن و یک هدایت نامحسوس، به عنصری با برکت برای شبکه‌های نفوذ دشمن تبدیل می شود و تدریجا به فردی با انگیزه فعال تبدیل می‌شوند.

  نمونه‌های اخیر چه در جریان فتنه ۸۸ و چه آنچه تا به حال از تعداد نامعلوم نفوذی‌ها و هدایت شده دشمن دستگیر شده‌اند اهمیت و کارکرد گسترده و نیاز به حساسیت‌های بیشتر را مورد تاکید قرار می‌دهند.

  مثلا در تیم اقتصادی دولت، دکتر روحانی با نگاهی کاملا خوشبینانه به دلیل حساسیت و مشغله‌ای که ذهن این مسئولین به ثبت موفقیت‌های اقتصادی و یا عبور از مشکلات و شاخص‌های منفی اقتصادی وجود دارد به ماهیت پیشنهاداتی که انبوه هیأت‌های اقتصادی خارجی ارائه می‌کند بی‌توجهی می‌شود. در همین چند ماه اخیر تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها و موسسات اقتصادی با شناسنامه ترکیه و اروپا وارد ایران شده و بدون سر و صدا مشغول به کار شده‌اند که دارای ماهیت صهیونیستی و آشکار و علنی در ترکیه هستند. این اشخاص و شرکت‌ها در طی ۴ سال گذشته و با سرمایه ۵۰۰ میلیون دلاری در ترکیه آغازکرده و با شبکه صهیونیستی بین‌الملل در غرب، برای محو کردن ماهیت اسرائیلی و کسب اموال نامحدود و گره خورده‌اند واکنون صدها میلیارد دلار پشتوانه مالی ثبت کرده و ده‌ها شرکت در عرصه‌های گوناگون نیز به وجود آورده و یا سهام آن را خریداری کرده‌اند و نام‌های قابل توجه و برندهای مشهور وارد اقتصاد ایران شده‌اند.

  در حالی که کمپین صهیونیسم جهانی برای جلوگیری از تکامل دیگر شرکت‌های اقتصادی جهان پس از برجام با ایران به شکل قدرتمندی در حال فعالیت است دست‌های مرموزی ورود این شرکت‌های صهیونیستی اسرائیلی ولی با شناسنامه ترکیه و یا اروپا به اقتصاد ایران را تسهیل کرده‌اند و شاید در شناخت آن اهمال کرده‌اند ولی عملا این رویدادهای خطرناک را وارد اقتصاد ایران نموده‌اند.

  بدیهی است که پروژه نفوذ در عرصه‌های گوناگون برای برنامه‌های کوتاه مدت یا بلند مدت طراحی و بکارگیری می‌شوند و هر یک برای اهداف مشخص به جریان می‌افتد و یا یکدیگر را پوشش می‌دهند.

  پروژه نفوذ در رسانه‌ها و یا بخش‌های سیاسی و حزبی و جناحی و… به شکل آشکار برای انتخابات مجلس در اسفند ماه هدفگذاری کرده‌اند و این شبکه برای اثبات حس نیت و کسب اعتماد بیشتر آنها، به جریان‌های موجود مشاوره هم می‌دهند و این مشاورات نیز بخشی از روندهای جریان‌ساز، تنش‌آفرینی و بحران‌سازی سیاسی و … می‌باشد.

  تجربه دستگاه‌های مسئول چه در ۳۵ سال گذشته و چه در یک دهه گذشته که از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند باید بتوانند با شتابی بیشتر از طراحی‌های مدیران شبکه نفوذ در ایران ارزیابی واکنش برنامه و اقدام داشته باشند و هیچ ملاحظه‌ای نباید این اداره قدرتمندانه برای دفاع از کیان ملی اسلامی و انقلابی را سد نماید.

   

  برچسب ها :

  نظرات