آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37728
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/سه‌شنبه

  ۵خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  به گزارش آوای شمال؛

  به گزارش آوای شمال،
  تقصیر ما چیست که شما برجام را نخوانده‌اید؟!

  یک شبه روشنفکر که مدعی بود هر روز تاخیر در پذیرش و اجرای برجام برای کشور ۳ میلیارد دلار ضرر دارد و برنامه هسته‌ای هیچ ارزشی ندارد اکنون به خاطر اجرای برجام مدعی شده است:
  «صادق زیباکلام» اخیرا ضمن یک مناظره با یاسر جبرائیلی در دانشگاه مشهد اذعان کرد که برجام را اصلا نخوانده و بدون اطلاع از این متن دفاع می‌کند! این خبر در همه رسانه‌ها از جمله کیهان منتشر شد اما وی که گویا با این اعتراف زیادی زیر سؤال رفته، به روش فرار به جلو از کیهان طلبکار شده است.

  وی ضمن یادداشتی در روزنامه بهار که ترجیع‌بند آن «من برجام را نخوانده‌ام اما…» می‌باشد، از مدیر مسئول کیهان می‌خواهد که پاسخ دهد «با توجه به اینکه فردو به جای غنی‌سازی قرار است من‌بعد تبدیل به مرکز تحقیقاتی شود، مسئولیت میلیاردها دلار هزینه برای ساخت آن بر عهده کدام دستگاه است؟ هزینه ۱۴ هزار سانتریفیوژی که باید اوراق شده و به مدت ۱۰ یا ۱۵ سال انبار شود بر عهده کدام دستگاه است؟ هزینه سیمان کردن قلب راکتور آب سنگین اراک و تغییر آن بر عهده کیست؟»

  وی همچنین پرسیده است: شما که برجام را خوانده‌اید بفرمایید سرانه آموزش و پرورش، بهداشت، محیط زیست و غیره در کشور چقدر است و هزینه سرانه برنامه هسته‌ای چقدر بوده است؟ بفرمایید در رتبه‌بندی‌های جهانی بهداشت و آموزش و پرورش، تلفات جاده‌ای و غیره رتبه‌ ایران چندم است؟ بفرمایید چرا دیگر شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست را نمی‌دهیم؟

  وی همچنین ادعا می‌کند:‌ اگر هسته‌ای، هسته‌ای باقی می‌ماند و تبدیل به ابزاری برای غرب‌ستیزی و آمریکاستیزی نمی‌شد، آیا این همه هزینه کمرشکن و غیرضروری برای کشور به بار می‌آورد؟

  درباره این ادبیات مغالطه‌آلود شایان ذکر است:‌۱- اگر کسی متنی را نخوانده باشد و اهل منطق و دقت نظر و فهم و درک باشد، حق ندارد درباره خوبی یا بدی آن کوچک‌ترین قضاوتی بکند مگر اینکه آقای «زیباکلام» باشد ۲- کسی که برای تحقیر و تخفیف و تعطیلی دستاوردهای فنی یک ملت روی دست امثال رزم‌آرا و تقی‌زاده بلند شده، بعدا حق ندارد بگوید چرا فلان فعالیت را محدود یا فعالیت فلان مجموعه فنی را تعلیق کردید ۳- فردو زمانی ساخته شد که آمریکایی‌ها اعلام کردند نطنز را بمباران می‌کنیم و فناوری هسته‌ای ایران را از بین می‌بریم. ۴- این فرار به جلو کاملا ناشیانه است که آقای برجام نخوانده، به جای اینکه بگوید آن ۳ میلیارد دلار سود روزانه پس از پذیرش برجام کجاست، از هزینه‌های ناشی از اجرای برجام بپرسد. هر خسارتی به اجزای برنامه هسته‌ای  به واسطه اجرای برجام وارد شود، مسئول آن همین جماعتی هستند که توافق را بزرگ‌ترین توافق قرن و فتح‌الفتوح بزرگ‌تر از فتح خرمشهر و… خوانده و شرط گشایش اقتصادی را منحصرا در توقف برنامه هسته‌ای جا زده‌اند که آقای «زیباکلام» جزو انگشت‌نماهای آن است. ۵- شما که سنگ آمریکا و انگلیس را به سینه می‌زنید و رضاخان مستبد را پیشقراول توسعه معرفی کرده‌اید، بفرمایید در رژیم تحت‌الحمایه و وابسته پهلوی سرانه آموزش و پرورش و بهداشت و راه‌سازی و… چقدر بود و چه فلاکتی حاکم بود و اکنون چقدر در این حوزه‌ها- با همه کاستی‌ها- پیش رفته‌ایم؟ ۶- انرژی هسته‌ای و همه فناوری‌های جدید همچنان حق مسلم ملت ماست و البته عناصری هم پیدا می‌شوند که بگویند نفت، ماده بد بوی عفنی است که باید به اجنبی سپرد و خود فقط در کار آفتابه و لولهنگ بود یا بگویند انگلیس (و آمریکا) مانند دست در آستین ما هستند که بدون آنها نمی‌توانیم حرکتی بکنیم.

  آیا ما هسته‌ای را ابزار غرب‌ستیزی و آمریکاستیزی کردیم یا این آمریکا و انگلیس بودند که به مدد برخی گروهک‌های نفاق علیه برنامه هسته‌ای ما جنجال و مانع‌تراشی کردند و نفرت از آمریکا و انگلیس را در ایران دوچندان کردند تا آنجا که حتی امثال آقای اکبر اعتماد (رئیس سازمان انرژی اتمی در رژیم پهلوی) هم ‌زبان به انزجار از آمریکا و انگلیس گشودند. به راستی چه کسی بود که فروش سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران- با مصارف صرفا پزشکی- را گروگان گرفت و موجب نهضت علمی جدید و فنی در تولید این محصول شد؛ جز آمریکا و انگلیس؟!

  گفتنی است عصبانیت آقای زیباکلام از ستون گفت و شنود کیهان ۱۲/۸/۹۴ و با عنوان «کاکتوس» است. در آن ستون طنز ابراز تعجب شده بود که ایشان در حالی که اعتراف می‌کند برجام را نخوانده است چگونه در مناظره‌ای با موضوع برجام شرکت کرده است؟! و به عنوان لطیفه پایانی ستون یاد شده، آمده بود «عجب اعتماد به نفسی دارد؟! اگر اعتماد به نفس او را کاکتوس هم داشت، سالی پانزده، شانزده مرتبه هلو می‌داد.»

  شتابزدگی در اجرای برجام بدون تدارک حداقل شرایط

  اظهار نظر رئیس جمهور مبنی بر فروش ذخایر اورانیوم غنی‌شده در بازار و معاوضه آنها با کیک‌زرد، موجی از نگرانی را در میان کارشناسان پدیدآورد. گذشته از آنکه وی تخفیف ذخایر استراتژیک اورانیوم در کشور را دستاورد دولت خود خوانده و به آن می‌بالد، نکته‌ای که بیش از همه حساسیت برانگیز شد، بی‌اعتنایی به شروطی بود که برجام مستند به آنها مجوز اجرا گرفت.

  خبرگزاری دانشجو با انتشار تحلیل فوق نوشت: اینکه ضعف‌های ساختاری و ابهامات محتوایی برجام نمی‌تواند حقوق مصرح مردم را در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای استیفا کند، مسئله‌ای است که تقریباً تمام کارشناسان بر آن اجماع دارند.

  همچنین این توافق حتی نمی‌تواند تمامی تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها را لغو کند، موضوعی که علت شروع مذاکرات هسته‌ای بود. احتمالاً به همین خاطر هم بود که نهادهای قانون‌گذاری و ذی‌مدخل در بررسی برجام، آن را با قید ۲۸ شرط و به صورت مشروط پذیرفتند. چیزی که اما بیشتر از همه ایجاد نگرانی کرده، سابقه ایشان در نادیده گرفتن ترتیبات قانونی و تلاش برای دور زدن نهادهای مختلف نظارتی است. در همین موضوع برجام نیز، با وجود تصریحات قانون اساسی و اجماع نظر کارشناسان مختلف در ضرورت ارائه لایحه برجام به مجلس، دولت فخیمه تا آخرین ساعات مهلت بررسی برجام از آن استنکاف ورزیده و عملاً قانون و نمایندگان مردم را دور زد.

  ناظران معتقدند با توجه به شروط نه‌گانه‌ای که برای پذیرش مشروط برجام تعیین شده، دولت عملاً تاکنون سه شرط آن را نقض کرده و یا نادیده گرفته است، شروطی که هر یک ضامن بخش عمده‌ای از مصالح ملی و جبران کننده کم و کاست‌های فراوان این سند پر حرف و حدیث است. سوابق عهدشکنی و حیله‌گری‌های آمریکایی‌ها آنقدر زیاد است که هیچ انسان عاقلی نمی‌تواند به سادگی به قول و قرارهایشان اعتماد کند، شرط مترقی و هوشمندانه نظام برای اخذ تضمین کتبی از طرف‌های مذاکره کننده لابد ناظر به همین مطلب است. با این همه و در حالی که سید عباس عراقچی در گفت‌وگوی ویژه خبری از بررسی صحت و سقم تضمین‌های اخذ شده توسط حقوق‌دانان خبر می‌داد، رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با کیودوی ژاپن، اجرای برجام و جمع‌آوری سانتریفیوژها در ایران را علنی کرد.

  از سوی دیگر علیرغم تصریحات روشن رهبری و با گذشت چند هفته از ابلاغ این شروط، هنوز هیئت نظارت بر حسن اجرای برجام تشکیل نشده است. همچنان از پذیرش تشکیل این هیئت در این شورا استنکاف ورزیده و عملاً بی‌اعتنا به مصالح ملی اقدام به اجرای خودسرانه برجام کرده است. در حالی که قانون‌گریزی و خودسری در مقوله اجرای برجام تاکنون ضررهای فراوانی را متوجه مردم و تاریخ این کهن بوم و بر کرده، اما با این وجود؛ دولت همچنان بر اجرای خودسرانه برجام و دور زدن ترتیبات و تشریفات مصرح قانونی در مملکت اصرار دارد. شاید اگر این هیئت قوی و آگاه همچنان که در دستور تاریخی نظام آمده بود، پیشتر تشکیل می‌شد، می‌توانست جلوی بسیاری از زیان‌هایی را که اجرای این معاهده ضعیف متوجه منافع کشور می‌کند، بگیرد.

  موضوع سوم؛ منوط شدن مبادله ذخایر اورانیوم و راکتور اراک به حل پرونده PMD در آژانس است. اجرای این بند نیز می‌تواند با توجه به سوابق طولانی بهانه‌جویی‌ها و کارشکنی‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جلوی از دست رفتن سرمایه‌های استراتژیک اورانیوم غنی شده و نیز زحمات دانشمندان در ساخت راکتور آب سنگین اراک را بگیرد، با این همه به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد پیش از حل و فصل پرونده‌های ادعایی ایران در آژانس نسبت به حراج سرمایه‌های این مردم در بازارهای جهانی اقدام کند. همچنان که روحانی با ذوق‌زدگی فراوان در خلال پرخاشگری‌هایش در نمایشگاه مطبوعات، این موضوع را هم علنی کرد.

  کارتر: ایران قدرتمند است متحدان ما روی ابرها راه می‌روند

  وزیر دفاع آمریکا با اظهار نگرانی نسبت به قدرت نظامی زمینی ایران، تلویحاً متحدان مرتجع خود در منطقه را بی‌عرضه خطاب کرد.

  اشتون‌ کارتر در مصاحبه با نشریه آتلانتیک گفت: «اگر شما می‌خواهید در مورد دلیل نفوذ ایرانی‌ها بدانید باید بگویم که ایرانی‌ها داخل در بازی و روی زمین هستند و دلیل این نفوذ، حضور زمینی ایران است، ما از این موضوع خشنود نیستیم.

  وی به فعالیت‌های نظامی ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن اشاره کرد و گفت: ما از این موضوع خشنود نیستیم که آنها حضور زمینی دارند. این گونه به نظر می‌رسد که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس حضور زمینی ندارند و سه هزار پا در آسمان هستند.

  وی می‌افزاید: به نظر می‌رسد اعراب بیشتر به دنبال در اختیار گرفتن جنگنده‌های پیشرفته به جای ایجاد نیروهای عملیاتی زمینی ویژه هستند تلاش می‌کنیم این مسئله را برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس آشکار کنیم. البته برخی از آنها مانند امارات این مسئله را درک کرده‌اند که دلیل نداشتن نفوذ آنها در منطقه نداشتن نیروی زمینی است و آنها (اعراب) بیشتر به دنبال جذب جنگنده‌های پیشرفته بودند.

  کارتر خاطرنشان کرد: اعراب در اختیار گرفتن جنگنده‌های آخرین سیستم و پیشرفته را به کار جدی آموزش نیروهای زمینی و نیروهای عملیات ویژه ترجیح می‌دهند.

  وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد: «اعراب از ما به دلیل نداشتن نفوذشان در منطقه گلایه می‌کنند اما باید به آنها گفت که شما در بازی نیستید. باید در منطقه در بازی قرار بگیرید.

  کارفرمایان منافقین کریم بغدادی را شوالیه کردند

  پناه دهندگان به قاتلان ۱۷ هزار شهروند ایرانی در فرانسه، به یکی از اعضای گروهک منافقین نشان اعطا کردند.

  در حالی که گفته می‌شود تا چند وقت دیگر قرار است آقای روحانی به فرانسه سفر کند، فرانسوا اولاند به عبدالکریم لاهیجی – معروف به کریم بغدادی- نشان شوالیه هدیه کرد.

  لاهیجی که از حامیان سرسخت سازمان تروریستی منافقین است به خاطر همکاری مفرط با استخبارات رژیم صدام به بغدادی معروف شده است. پیش از لاهیجی، افرادی مانند شیرین عبادی، محمدرضا شجریان، احسان نراقی، لیلی گلستان،  مهرجویی، سپانلو و پری صابری از دولت فرانسه نشان دریافت کرده‌اند. فرانسه یکی از پناهگاه‌های گروهک تروریستی منافقین در اروپاست. این رژیم جنایت‌های بی‌شماری را در کشورهای مختلف آفریقایی مرتکب شده و یکی از حامیان گروه‌های تروریستی در سوریه و لبنان و عراق است.

  کریم بغدادی واسطه سازمان منافقین با الهه هیکس برای معرفی شیرین عبادی به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل بود.

  ناطق و لاریجانی به کار اصلاح‌طلبان نمی‌آیند آنها باید اصولگرایان را مدیریت کنند

  عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید لاریجانی و ناطق در لیست ما قرار نخواهند گرفت بلکه باید زمام اصولگرایان را به دست بگیرند.

  موسوی لاری در مصاحبه با اعتماد درباره این نظر که «حضور ناطق و لاریجانی در لیست اصلاح‌طلبان محلی از اعراب ندارد» گفت: این حرف‌ها را برخی ژورنالیست‌ها در رسانه‌ها می‌زنند. جریان اصلاح‌طلب ضمن احترام خاص به اصولگرایان عاقل و خردورز، آنها را به نوعی رقابت منطقی و عاقلانه دعوت می‌کند نه ائتلاف ریاکارانه و فرصت‌طلبانه.

  وی می‌افزاید: ما برای آقای ناطق احترام قایلیم اما او را یک اصولگرای عاقل می‌دانیم نه اصلاح‌طلب. مطلوب ما این است که امثال آقای ناطق زمام امور اصولگرایان را به دست گیرند. کارکرد آقای لاریجانی را در مواجهه با مسائلی از قبیل برجام کاملا مثبت تلقی می‌کنیم.

  آقای لاریجانی در جریان برجام خیلی خوب، قوی و منطقی عمل کرد. این نشان می‌دهد که اگر جریانی که رقیب ما است دارای این ویژگی‌ها باشد و بتواند مصالح ملی را به موقع تشخیص دهد، ما استقبال می‌کنیم اما این بدان معنا نیست که آنها به لیست ما بیایند و ما در لیست آنها برویم. با این کار سر مردم را کلاه گذاشته‌ایم. این نه در شأن آن جریان است و نه در شأن ما. ما با چهره‌هایی نظیر آقای ناطق و لاریجانی رقابت می‌کنیم نه شراکت.

  وزیر دولت اصلاحات همچنین گفته است: از آقای ناطق می‌خواهیم که زمام امور اصولگرایان را به دست بگیرد تا گرفتار افراط و تفریط نشوند. اگر آقای ناطق از هویت اصولگرایی خود فاصله بگیرد نمی‌تواند آنها را سامان دهد. باید در آن جمع باشد.

  پیش از این عباس عبدی تاکید کرده بود آمدن ناطق به سمت ما چیزی به اصلاح‌طلبان اضافه نمی‌کند او باید همان طرف اصولگرایان بایستد و نقش خود را به خوبی ایفا کند.

  برچسب ها :

  نظرات