آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37673
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  ششمین جلسه محاکمه متهم پرونده فساد نفتی/۴

  زنجانی: سخنگوی دولت با حرف‌هایش نشان داد یا باخبر نیست یا در پی چیز دیگری می‌گردد/ حساب‌های اعلامی محرمانه بوده و امکان انتقال وجه به آن وجود ندارد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ بابک زنجانی در ادامه دفاعیات امروز خود اظهارداشت: شرکت سوئیفت در پاسخ به استعلام من اعلام کرده که در سیستم سوئیفت شرکت‌ها برات را با فرمت MT700 صادر می‌کنند و بانک‌ها نیز به همین شکل اقدام می‌کنند با این تفاوت که در بانک خود بانک قائم مقام تجاری محسوب می‌شود اما در شرکت‌ها، شرکت معرفی کننده قائم مقام تجاری محسوب شده و اعتبار برات صادره توسط گیرنده مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر این اساس، هم ال‌سی و هم برات شرطی و تمرد از آن پیگرد قضایی دارد.

  این متهم نفتی ادامه داد: با قرارگاه خاتم همکاری داشتم و دیدم که شرکت ملی نفت عیناً برات‌هایی را به همین شکل و با فرمت MT700 برای خرید کالاهایی صادر کرده است.

  وی افزود: بنابراین حتی اگر اینها را قبول نکنید باز هم پاسخ می‌دهم که من ۱۱ فقره گشایش اعتبار از طریق شرکت SCT به بانک مالزی خودم صادر کردم و بانک مالزی نیز اعتبارات اسنادی گشایش شده را به شرکت HK ابلاغ کرده اما هیچ عملیاتی انجام نشده و من پول نقد را نقداً به حساب وزارت نفت ریختم.

  وی در ادامه با اشاره به شماره حساب‌های اعلام شده از سوی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی می‌داند که این شماره حساب‌ها قابلیت دریافت وجوه را ندارد و کاش آن را به دادگاه ارائه نمی‌کرد.

  زنجانی تصریح کرد: البته من با خودم گفتم شاید در طول ۲ سالی که من در بازداشت بودم معجزه‌ای شده که از آن بی اطلاع هستم، بنابراین از وکلای خارجی خودم خواستم از ۳ کشور ۳ مبلغ ۵۰ یورویی به صورت جداگانه به این حساب‌ها واریز کند.

  وی افزود: این شماره حساب‌ها در خارج از کشور و جاهایی که ایران به آن کشورها نفت می‌فروشد افتتاح شده و پول فروش نفت را در این حساب‌ها دریافت می‌کند و تنها اجازه واردات دارند و نمی‌تواند پولی از این حساب‌ها برداشت کند.

  بابک زنجانی گفت: بنابراین پول‌های موجود در این حساب‌ها قابلیت حواله کردن به خارج از کشور یا واریز کردن به آنجا را ندارد، اینکه آقای نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرده این شماره حساب‌ها قابلیت وصول دارد نشان می‌دهد که یا از موضوع مطلع نیست یا به دنبال چیز دیگری است.

  زنجانی خاطرنشان کرد: من برای اثبات این موضوع از وکلای خارجی خود خواستم از ۳ کشور ۳ مبلغ ۵۰ یورویی به این حساب‌ها حواله کنند اما جالب این است که بانک‌های گیرنده پاسخ دادند این حسابها محرمانه است و قابلیت وصول هیچ وجهی را ندارند.

  وی افزود: من با خودم گفتم که شاید حساب‌های اعلام شده قابلیت دریافت پول‌های کلان را داشته باشد، بخاطر همین ۲ پیام به صورت MT999 در ساعت ۱۱:۴۱:۳۰ روز ۴ نوامبر به هالک بانک ترکیه ارسال و اعلام کردیم که قصد داریم به حساب این بانک پول واریز کنیم همچنین در ساعت ۱۵:۳۶:۱۰ روز ۴ نوامبر به بانک کندون چین که یکی از شماره حساب‌ها مربوط به این بانک بود، ارسال کردیم.

  بابک زنجانی اظهار داشت: هالک بانک ترکیه ساعت ۱۳:۴۹:۱۸ روز ۴ نوامبر پیام داد که این حساب‌های خاص بین ایران و ترکیه است و نمی‌توانیم وجوه را دریافت کنیم، فردای آن روز هم یعنی ۵ نوامبر ساعت ۱۰:۴۱:۱۲ بانک کندون چین جواب داد که امکان دریافت وجوه را ندارد.

  وی گفت: بنابراین اینکه می‌گویند حساب‌های اعلام شده قابلیت وصول دارد، نادرست است، اگر قابلیت وصول داشت خودشان پول‌هایی را که در خارج از کشور داشتند، می‌گرفتند، چرا به من می‌گویند شماره حساب می‌دهیم و پول واریز کن؟

  ادامه دارد…

   

  برچسب ها :

  نظرات