آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37394
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  مدیرکل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی خبرداد

  ایران رتبه هشتم تولید عسل دنیا/ تولید ۷۷.۸ هزارتن عسل

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حبیب اله امینی مدیرکل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۷۷ هزار و ۸۰۰ تن عسل در کشور تولید شد.

  وی افزود: میانگین برداشت عسل از کندوهای مدرن ۱۱٫۳ کیلوگرم و میانگین تولید از کندوهای بومی ۵٫۶ کیلوگرم است.

  امینی تصریح کرد: بالاترین میزان تولید عسل در کشور از هر کندو ۲۱ کیلوگرم (در اردبیل) و پایین‌ترین میزان آن ۳٫۵ کیلوگرم در سمنان است.

  وی با بیان اینکه ایران رتبه ۸ تولید عسل را دارد، اظهار داشت: ایران از نظر تعداد کلونی رتبه چهارم دنیا را دارد و در واقع از امکانات خوبی در بحث زنبور عسل برخوردار است.

  ایران رتبه ۸ تولید عسل و از لحاظ کلونی رتبه چهارم را به خود اختصاص می‌دهد که در واقع به خاطر امکانات خوبی است که در بحث زنبور عسل وجود دارد.

  امینی بیان داشت: صندوق حمایت از زنبورداری کشور سال گذشته حدود ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار زنبورداران قرار داد و امسال این صندوق در نیمه اول سال ۵ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان این بخش اختصاص داده است.

  وی افزود: ۷ ایستگاه تخصصی تولید ملکه زنبور عسل در کشور نیاز زنبورداران را در این زمینه تأمین می‌کند.

  وی در مورد برنامه وزارت جهاد برای تولید ژله رویال (غذای ملکه زنبورعسل) اظهار داشت: اولین کلاس تخصصی در این زمینه در سطح کشور برگزار شده است و یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی این است که صنعت زنبورداری را در زمینه تولید سایر محصولات وابسته به این صنعت مثل ژله رویال و موم تقویت کند.

  امینی بیان داشت: در حال حاضر از هر کندوی زنبور عسل حدود ۱۰ تا ۱۲ گرم ژله رویال تولید می‌شود در حالی که در کشورهایی مانند چین از هر کندو حدود ۱۲ کیلوگرم ژله رویال به دست می‌آید.

  مدیرکل دفتر طیور و زنبور عسل بیان داشت: ژله رویال علاوه بر خواص تغذیه‌ای قابل استفاده در صنعت ساخت مواد بهداشتی است.

  این گزارش می‌افزاید: به غیر از عسل محصول دیگری که در دنیا از عملکرد زنبورعسل در کندو حاصل می‌شود ژله رویال (غذای ملکه) است.

  هر کیلو عسل حدود ۵ تا ۶ دلار در بازار جهانی مبادله می‌شود، اما قیمت هر کیلو ژله رویال ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.

   

  برچسب ها :

  نظرات