آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37335
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  احمد شیرزاد در گفت‌وگو با روزنامه آرمان:

  کسانی که می‌دانند حتما ردصلاحت می‌شوند نباید ثبت‌نام کنند/ باید ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات را محدود کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ استراتژی انتخاباتی اصلاح‌طلبان

    احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح‌طلب امروز پنج‌شنبه ۹۴/۸/۱۴ طی یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت:   مهم‌ترین وظیفه اصلاح‌طلبان تا زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و حتی پنجمین دوره مجلس خبرگان، رصد فضای انتخاباتی است.

  تجربه نشان می‌دهد به ‌سختی ستاد انتخابات تهران می‌تواند برای همه شهرستان‌ها و ستادهای انتخابیه کاندیدا تعیین کند لذا در هر شهرستان و هر حوزه انتخابیه‌ای، باید اصلاح‌طلبان دور یک میز جمع شده و سازگاری و هماهنگی ضروری با یکدیگر داشته باشند تا نهایتا بتوانند شوراهایی را تشکیل دهند که این شوراها، کاندیدا یا کاندیداهای نهایی را در هر حوزه‌ انتخابیه تعیین کند و تمامی کاندیداها نسبت به نظر آن شورا تمکین کنند.

  رسیدن به این نتیجه بسیار دشوار است، به این معنا که در هر حوزه انتخابیه، اصلاح‌طلبان باید بتوانند مانند یک حزب رشید و بالغ و باتجربه سیاسی رفتار کنند. توقع رسیدن و اجرای چنین تصمیمی کمی سخت است اما غیر از این روش، راه دیگری وجود ندارد.

  تشکل‌های اصلاح‌طلب در تهران با هم هماهنگ هستند اما این هماهنگی به این شکل نیست که بتوانند در تمامی حوزه‌های انتخاباتی به صورت سازماندهی شده عمل کرده و کاندیدا تعیین کنند؛ حتی ممکن است تک‌حزب‌ها بتوانند روی چهره‌هایی دست بگذارند اما برنامه‌ریزی برای همه کشور کار دشواری است. مضاف براینکه در شرایط حاضر کار حزبی دقیق در تهران دشوار است.

  احزابی که تجربه و امکانات بیشتری داشتند درصحنه نیستند و طبیعی است که احزاب دیگر هم توانایی آنها را ندارند. علاوه بر این اصلاح‌طلبان هنوز از نتایج سیاست‌های هشت‌سال گذشته رهایی پیدا نکرده و به اصطلاح ساختارهایشان ترمیم نشده است. اما آنچه در این دوره به نفع همگان است هماهنگی مردم و انگیزه بالا و خوبی است که برای تعیین سرنوشت خویش در جامعه وجود دارد. این سرمایه کمی نیست هرچند که برخی از گروه‌های اصولگرا سعی دارند این انگیزه‌ها را تضعیف کنند. مردم انگیزه زیادی برای حضور در انتخابات دارند و نشاط انتخاباتی می‌تواند در هفته‌های منجر به انتخابات بیشتر هم بشود.

  واقعیت این است که دقیقا مشخص نیست چه کسانی تاییدصلاحیت و چه کسانی رد صلاحیت خواهند شد لذا اصلاح‌طلبان باید از حالا به این فکر باشد که از به وجود آمدن هرگونه جو رد صلاحیت جلوگیری کنند و برخلاف دوستانی که اعتقاددارند همه باید در انتخابات ثبت‌نام کنند نباید اینگونه رفتار کرد؛ اینکه تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان در زمان نام‌نویسی در انتخابات ثبت‌نام کنند دلیلی بر تاییدصلاحیت نیست.

  از طرفی به نظر می‌رسد باید ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات را محدود کرد و نباید بی‌حساب کتاب همه ثبت‌نام کنند. واقعیت این است که یک ثبت‌نام چندلایه باید از طرف اصلاح‌طلبان صورت بگیرد،همچنین لازم نیست کسانی که می‌دانند حتما ردصلاحت خواهند شد در انتخابات ثبت‌نام کنند. اینگونه نام‌نویسی خواسته کسانی است که خواستار شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی هستند. اصلاح‌طلبان کسانی را باید تشویق به ثبت‌نام در انتخابات کنند که کمترین دلیل برای عدم‌احراز صلاحیت آنها وجود دارد. خوشبختانه دست اصلاح‌طلبان از نیروهای لایق و شایسته پر است. پس از گذشته سه دهه و اندی از انقلاب اسلامی نیروهای بسیار خوبی میان اصلاح‌طلبان تربیت ‌شده‌اند که می‌توانند به صحنه بیایند. البته به دلیل وضعیت خواص اصلاح‌طلبان باید چند برابر ظرفیت لازم، نیروهای خود را تشویق به نام‌نویسی کنند اما در انتها این نیروها باید باهم کنار بیایند.

  خطری که ممکن است در این میان اتفاق بیفتد رقابت اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان است؛ اگر این دو طیف بخواهند با یکدیگر رقابت کنند به نفع اصولگرایان خواهد بود. حرکت زیبایی‌ که دکتر عارف در انتخابات ریاست‌جمهوری داشتند و به‌موقع انصراف دادند باعث شده است که اصلاح‌طلبان تا این لحظه از نتایج آن حرکت بهره‌مند شوند. نظیر این حرکت باید الگوی تمامی حوزه‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان شود. ما نمی‌خواهیم فضایی را به وجود آوریم که ضرر کرده یا خدایی ناکرده شکست بخوریم.

  اصلاح‌طلبان تنها باید به فکر این باشند که کرسی‌های بیشتری در مجلس آینده به دست آورند. هدف مهم اصلاح‌طلبان باید این باشد که از ورود تندروها به مجلس جلوگیری کنند و برای رسیدن به این هدف باید حاضر باشند همه نوع فداکاری‌ و تلاشی انجام دهند.

   

  برچسب ها :

  نظرات