آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 37047
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فضای مجازی
 •   

  واکنش اینستاگرامی وزیر ارتباطات به خبر فیلترینگ تلگرام

  محدودیتی برای تلگرام ایجاد نشده است/ به دلیل اختلالات اینترنت در یک ماه گذشته پوزش می‌طلبیم

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ محمود واعظی وزیر ارتباطات در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: پس از بازگشت از سفر عراق، مطالعه ای از نظرات و کامنتهای شما عزیزان داشتم و لازم دیدم تا به چند گلایه جدی از وضعیت اینترنت، که توسط شما دوستان خوب مطرح شده بود، رسیدگی کنم. به همین دلیل عصر روز گذشته جلسه ای فوری با متولیان این موضوعات داشتم که نتایج را برای استحضار دوستان عزیز و کاربران و ملت شریف اعلام می کنم:

  ۱-در خصوص قطع ارتباطات بین الملل و ایجاد برخی اختلالات، که کاملاٌ ناخواسته و خارج از حوزه نظارت کشور بوده است، باید بگویم که با وجود آنکه تدابیر لازم در این خصوص از قبل دیده شده بود، اما متاسفانه همزمانی قطع ارتباط در سه مسیر پرترافیک به صورت همزمان، شرایط بدی رقم زده شد. چرا که ارتباطات بین الملل کشور از طریق درگاه های متعدد در نقاط مختلف مرزی برقرارمی شود، تا هنگام بروزبرخی حوادث و اختلال در یک مسیر، جریان ارتباط از مسیر ها و درگاههای دیگر تامین و پشتیبانی شود. اما همزمانی سه مسیر کمی کار را سخت تر کرده بود. اما با تلاش همکاران در روزهای گذشته یکی از مسیرهای دریایی به طور کامل تعمیر و به مدار بازگشته و باعث بهبود جدی کیفیت سرویس در کشور شده است. همچنین با اپراتورهای مسئول در ترکیه نیز مذاکره جدی شده است تا حفاظت از مسیر فیبر نوری از حملات تروریستی نیز در دستور کار قرار دهند و ممارست خوبی نیز در این میان از طرف ترکیه ملاحظه می شود.

  ۲-در خصوص اختلال UDP متاسفانه عده ای سودجو به بهانه فروش UPN و یا قاچاق ترافیک صوت بین الملل از الگوریتم های پیچیده ای برای ایجاد تونل استفاده می کنند و برای مقابله با این رفتار نامناسب، طبیعتاً انسدادهایی صورت می گیرد که برخی اوقات موجب تداخلاتی روی سایر سرویس ها می گردد. همکاران بنده اعلام نمودند که جلساتی را با طرفداران بازیهای رایانه ای، که از طریق همین صفحه اعتراضاتی را اعلام کرده بودند، برگزار و اعتقاد داشتند که این اختلالات ناخواسته به حداقل رسیده است. در این خصوص مقرر شد؛ از این پس اگر مجدداٌ دوستان عزیز اختلالی را مشاهده نمودند آن را به همراه مستندات لازم از آن اختلال از طریق همین صفحه به بنده گزارش دهند تا جلساتی برگزار و به سرعت اختلال مربوطه حل و فصل و برطرف گردد. ضمن اینکه اطلاعات سودجویانی که باعث چنین سوءاستفاده هایی هستند نیز در اختیار پلیس فتا قرار گیرد تا ضمن برخورد قانونی، از ایجاد اختلال در سرویس های روزمره مردم پیشگیری جدی به عمل آید.

  ۳-در خصوص سرویس پرطرفدار تلگرام مجدداً تاکید می گردد؛ محدودیتی بر روی این سرویس ایجاد نشده است و موضع وزارت ارتباطات طی مصاحبه هایی در روزهای قبل اعلام شده است.

  ۴-در خصوص اتصال به عراق و اعتراض برخی کاربران با این مضمون؛ که وقتی قادر به تامین اینترنت خود نیستیم چرا دنبال اتصال به عراق هستیم، به اطلاع می رساند به لحاظ فنی اتصال به کشورهای همسایه در مفهوم شبکه ای نه تنها باعث ایجاد محدودیتی برای کشور نخواهد شد، بلکه باعث افزایش کیفیت تبادلات بین دو کشور نیز می شود. اصولاً این انتقاد به لحاظ منطقی دچار اشکالاتی بوده و وارد نیست. وزارت ارتباطات نه تنها به دنبال اتصال به کشور عراق، بلکه اتصال به سایر کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، امارات، ترکیه و … نیز می باشد.

  مجدداً از اختلالاتی که ناخواسته و به دلیل شرایط داخلی ترکیه و قطع بخشهایی از فیبر نوری دریایی در طی یک ماه اخیر برای سرویس های اینترنت کاربران پیش آمده است پوزش خواسته و امیدواریم با تدابیر جدید در مقابله این نوع حوادث نیز بیش از این مقاوم باشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات