آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 36958
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پسابرجام و تکالیف ما

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ روزنامه «رسالت» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:

  نامه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای خطاب به رئیس جمهور در مورد نحوه اجرای برجام ، حاوی نکات بسیار مهمی است که ضروری است یکایک آن نکات برای امت سلحشور حضرت امام خامنه ای با دقت و به درستی تبیین شود. در یک جمع بندی کلی در مورد برجام می توان گفت: ۱- شروط رهبری به انضمام شروط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی ، نشان می دهد که برجام به‌دلیل کاستی های غیر قابل اغماضی که دارد به هیچ عنوان فتح الفتوح نبوده و بلکه در ردیف توافقنامه های پرمخاطره و خطرناک است. ۲- برجام به دلیل ایرادات و اشکالات ساختاری و محتوایی بسیاری که دارد باید لحظه به لحظه مورد مراقبه شدید و دقیق قرار گرفته و تمامی رخنه ها و منافذ آسیب پذیر و تهدید پذیر آن مسدود گردد.۳- آنچنان که برخی افراد تندرو و افراطی مدعی هستند ، برجام هرگز به مثابه جام زهر نیست، اگر چه اشکالات فراوانی دارد که در صورت عدم مراقبت صحیح و دقیق و لحظه به لحظه ، می تواند تبدیل به جام زهر شود.

  ۴- نامه مقام معظم رهبری و نظرات معظم له در مورد برجام فصل الخطاب آحاد مردم و شخصیت های حقیقی و حقوقی و تمامی تشکلهای قشری و صنفی ، احزاب ، گروهها ، دسته جات و جناح‌های سیاسی است.

  ۵- با توجه به برنامه ریزی شیطان بزرگ برای نفوذ و پیگیری استحاله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، ضرورت همدلی و همزبانی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و بی شک این همدلی و همزبانی می تواند تمامی نقشه های شوم و شیطانی آمریکا را خنثی و نقش بر آب کند.

  ۶- دولت تدبیر باید بدون هیچ‌گونه توجیه و فرصت سوزی ، ضمن مسدود نمودن خلل و فرج و رفع ضعف های برجام، با رعایت مو به موی شروط ۲۸ گانه ، به‌ویژه شروط کلیدی رهبری ، اطمینان خاطر را برای رهبری و مردم به ارمغان بیاورد.

  ۷- سابقه ۱۲ سال مذاکره و به‌ویژه سابقه دو سال اخیر در مذاکرات مستقیم با آمریکا (کدخدا) ، نشان می دهد که غرب و خصوصاً شیطان بزرگ دست از توطئه و فریب کاری بر نداشته و هرگز قابل اعتماد نیستند.

  ۸- عامل خصومت و دشمنی شیطان بزرگ با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، به هیچ وجه موضوع هسته ای نبوده بلکه این عناد و عداوت و کینه غرب به ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران که برخاسته از ایستادگی بر مواضع بر حق اسلامی در الف ) مخالفت با نظام سلطه و استکبار ، ب) ایستادگی در برابر زیاده طلبی و دست اندازی به ملت های ضعیف ، ج)افشای حمایت آمریکا از دیکتاتورهای قرون وسطایی ، د) سرکوب ملت های مستقل ، ه) دفاع بی وقفه از ملت فلسطین و گروههای مقاومت میهنی ، و) فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیستی و… است، مربوط می شود و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی ایران با قدرت درونی و پایدار خود ، آنان را مأیوس کند ادامه و استمرار خواهد داشت.

  ۹- اگر چه رفع تحریم ها از جهت احقاق حقوق ملت سلحشور ایران کار لازمی است اما بی تردید ، گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی کشور ، جز با جدی گرفتن و پیگیری همه جانبه اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد.

  ۱۰- در شرایط کنونی که جمهوری اسلامی ایران ، خود را ملزم به اجرای برجام در چارچوب شروط مذکور می داند بر همه احزاب و گروهها ، سازمانها و نهادها ، ارباب و اصحاب رسانه ، وعاظ و سخنرانان ، دستگاههای دولتی و خصوصی ، گروهها و تشکلهای قشری و صنفی و دانشجویی و به طور کلی عموم مردم و خاصه بر همه مدیران و دولتمردان نظام فرض است که با بصیرت انقلابی و در عین حفظ وحدت و انسجام ملی و اسلامی ، دوران پسابرجام را زیر نظر گرفته و تکالیف سلبی و ایجابی خود را مو به مو انجام دهند.

  ۱۱- باید نگاه خوشبینانه برخی دولتمردان نسبت به آمریکا تغییر کرده و بدانند که رویکرد معامله با شیطان بزرگ (آمریکا) ، یک رویکرد کم نتیجه یا بی نتیجه است.

  ۱۲- ضروری است با بهره گیری از ظرفیت دانشمندان و کارشناسان در حوزه های 

  مختلف مرتبط با صنعت هسته ای و در ابعاد حقوقی ، فنی ، تکنولوژیکی ، نظامی ، دیپلماتیک ، اجرایی و… توان کشور در حراست از اجرای صحیح برجام را مضاعف و تضمین نمایند.

  بلاشک دقت در شناسایی و کشف و رفع نقاط ضعف تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان (در طول مذاکرات دو ساله) می تواند ما را در پیمودن بی اشتباه و یا کم اشتباه دوران پسابرجام یاری نماید.

  آنچه در پی می آید برخی از نقاط ضعف تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان است که اذعان به آنها اولاً ما را از فروافتادن در باتلاق خود شیفتگی و دون کیشوت سازی مصون و محفوظ خواهد داشت و ثانیا چشم باز کردن به ضعف ها و کاستی های مذاکره کنندگان کشورمان ، به هیچ وجه به منزله نادیده گرفتن نقاط قوت و شجاعت و امانت داری و… آنان نیست:

  رئیس جمهور کشورمان ، ظریف را بزرگترین سردار تاریخ ایران لقب داد و او را مستحق بالاترین تقدیرها و ارزشمندترین پاداش های تاریخ ایران زمین می داند.

  واقعیات ، ضعف ها و نشانگاه‌های جاسوسی در برجام ، نشان می دهد که نگاه دون کیشوت گونه و قهرمان سازی (با هدف امیدبخشی به جامعه و مردم یا احتمالاً با اهداف انتخاباتی و…) و چشم بستن بر ایرادها و اشکالات متعدد و نقاط آسیب پذیر آن و برخورد جزمی و به اصطلاح صفر و یکی با برجام  و از میدان بدر کردن منتقدین با انگها و برچسب های ناروا نظیر “کاسبان تحریم” و حواله دادن آنان به جهنم و… علاوه بر اینکه فضای نقد را تهدید نموده و جامعه را به سمت دو قطبی سازی و تفرقه وناامیدی و کاهش سطح مشارکت سیاسی مردم سوق داده و محیط را برای نفوذ دشمنان و شیطان بزرگ آماده می سازد. باید با نگاه واقع بینانه و به دور از بازی های جناحی و منافع گروهی و باندی و با تمرکز بر منافع ملی و با تکیه بر قابلیت ها و توانمندی های بومی و با قبول نقاط آسیب پذیر برجام ، دست در دست هم وارد دوران پسا توافق شده و رخنه ها و منافذ برجام را بر روی دشمن مسدود نمائیم.

   به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده ، با مغرور شدن به توانمندی های خود و عدم استفاده از ظرفیت های داخلی و اعتماد به طرف مقابل ، سبب تهیه توافق نامه ای (برجام) شده اند که بیش از آنکه امید بخش برای مردم ایران باشد ، چراغ امید را در دل شیطان بزرگ روشن کرده است. آنچه که در زیر تقدیم خوانندگان گرامی می شود تنها بخشی از اشکالات و معایب دستگاه دیپلماسی است که تلاش برای رفع آن ها می تواند ما را در ادامه مسیر برای دفاع از منافع و امنیت ملی و استقلال و تمام ارضی کشور ، به صورت منسجم یاری برساند:

  ۱- ساده انگاری نسبت به دشمن و نگاه دیپلماتیک به صحنه نبرد هسته‌ای.

  ۲- انتخاب دیپلماسی لبخند ، نسبت به دشمنی که آشکارا در طول مذاکرات از دشمنی با ایران و تلاش برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی سخن گفته و رفتار کرده و با نیت فریب و پیشبرد اهداف خصمانه خود علیه ایران به مذاکره با جمهوری اسلامی پرداخته است ، در حالی که باید برای هر یک از کشورها ، نوع خاصی از دیپلماسی برگزیده و به کار گرفته شود.

  ۳-  نادیده گرفتن و عدم استفاده از دستاوردها و تلاش تیم های مذاکره کننده قبلی.

  ۴- اعتماد بیش از حد به دشمن و باور به این مطلب که می توان دشمن را به دوست تبدیل کرد.

  ۵- مذاکره یک جانبه با شیطان بزرگ و نادیده گرفتن سایر اعضای ۱+۵ 

  ۶- هدف گذاری مذاکرات هسته ای برای ایجاد رابطه و نه رفع تحریم های 

  غیر قانونی و ظالمانه.

  ۷- فقدان نسخه و پیش نویس داخلی قابل ارائه به ۱+۵ و بازی در زمین حریف و مذاکره براساس پیش نویس ارائه شده توسط طرف مقابل .

  ۸- عدم استفاده از قدرت کارشناسی بسیار بالای کشور. تیم فعلی خود را کاملاً مستغنی و بی نیاز از به‌کار گیری کارشناسان کشور دیده و صرفاً با تکیه بر توان بسیار محدود خود پای در میدان مذاکرات گذاشتند.

  ۹- منزوی کردن تمامی کارشناسان و منتقدین.

  ۱۰- گره زدن همه مسائل کشور (حتی آبِ خوردن مردم) به لغو تحریم ها که موجبات سوءاستفاده طرف غربی را در پی داشت.

  ۱۱-  تعیین استراتژی لغو تحریم ها در میدان مذاکرات به گونه ای که وقتی که طرف آمریکایی متوجه این ضعف طرف ایرانی شد ، با تشدید فشارها و پایین آوردن قیمت نفت ، شروع به امتیاز گیری بیشتر از طرف ایرانی کرد.

  ۱۲- نگاه جناحی و حزبی به مسئله ملی انرژی هسته ای و نگاه غلط اقلیتی به منتقدین در نوع و شکل مذاکرات و امتیازاتی که در مراحل مختلف (ژنو ، وین و برجام) به طرف مقابل داده شد. لازم به یاد آوری است که درسال های ۸۱ تا ۸۴ نیز پیام هایی در مورد ضرورت حمایت غرب از جناح سیاسی مذاکره کننده ، برای پیروز شدن در انتخابات بعدی با همین نگاه حزبی بین نمایندگان ایران و طرف غربی مبادله شده بود.

  ۱۳- عدم شناخت کافی تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نسبت به قدرت نظامی کشور تا جایی که مقام معظم رهبری ضرورت برگزاری اردوهای وبژه شناخت توانمندی نظامی برای برخی مسئولین را گوشزد فرمودند.

  ۱۴- عدم استفاده از تیم جامع و کامل مذاکره مشتمل بر تیم حقوقی ، تیم فنی و سایر کاشناسان در حوزه های مختلف.

  ۱۵- عدم توجه به هژمونی جدید شکل گرفته در منطقه مبتنی بر ظهور قدرت جمهوری اسلامی ایران.

  ۱۶- عدم توجه به وجود اختلافات غیر قابل اغماض بین اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین وجود اختلافات غیر قابل انکار بین اعضای ۱+۵ که می توانست به نحو مطلوبی وزنه را به نفع طرف ایرانی تغییر دهد.

  ۱۷- نادیده گرفتن بازیگران موجود در صحنه آژانس بین المللی انرژی اتمی مانند ترویکای عدم تعهد ؛ بی شک حضور نماینده این ترویکا می توانست به عنوان یک وزنه به نفع ایران نقش آفرینی نماید. خاصه اینکه ایران به عنوان ریاست دوره ای (ماقبل) امکان بهره برداری بیشتری از این ترویکا را دراختیار داشت.

  ۱۸-  فقدان نگاه مرحله ای به تعهدات طرفین به طوری که در هر مرحله در مقابل یک اقدام طرف غربی ، متقابلاً ایران نیز یک اقدام هم وزن آنان انجام دهد. هم اینک با نگاه صفر و یکی ، همه داشته های خود در موضوع انرژی هسته ای را در مقابل وعده های نسیه و احتمالی طرف مقابل به کلی از دست داده ایم.

  ۱۹- فقدان تحلیل صحیح و جامع از صحنه مذاکرات و نگاه نقطه ای به لغو تحریم ها در مقابل همه چیز که حاصل دو سال تلاش تیم مذاکره کننده ، متأسفانه منتج به لغو تحریم ها نشده و طرف مقابل با شرط و شروط و اما و اگرهای زیاد، صرفا به تعلیق برخی از تحریم ها اکتفا نموده است.

  ۲۰- عدم توجه به آثار وضعی برجام در زمان پسابرجام در ابعاد ملی ، منطقه ای و بین المللی بر کشور ایران و کشورهای خط مقاومت (سوریه ، لبنان ، فلسطین ، یمن و…).

  در خاتمه مجدداً متذکر می شویم که غرض از بیان نقاط ضعف فوق الاشاره ، به هیچ وجه به منزله نادیده گرفتن تلاش های طاقت فرسای دستگاه دیپلماسی کشور نبوده ، بلکه هدف از مرور این نکات توجه بیشتردولتمردان به جبران 

  ضعف ها و استفاده از تمامی ظرفیت های ملی و منطقه ای و جهانی ، در ادامه راه است ، تا با اجتناب از خود بزرگ بینی ، خود شیفتگی کاذب ، قهرمان سازی بیهوده و پرهیز جدی از نیات حزبی به جای نگاه ملی ، در کنار آحاد جامعه به مدیریت صحیح تر و منطقی تر برجام پرداخته و در چارچوب رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح نظام ، با تصحیح اشتباهات و نقائص و ابهامات موجود در برجام ، به تحقق اهداف نظام در برجام کمک کنیم.

  سید عبدالله متولیان

   

  برچسب ها :

  نظرات