آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 36916
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فضای مجازی
 •   

  تا چند سال دیگر ربات ها هم خانه‌ی ما می شوند؟

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ هرچه کامپیوترها پیشرفته تر و قدرتمندتر می شوند ربات ها نیز در بخش های مختلف جایگزین انسان ها می شوند. در اولین روزهای ساخت ماشین های خودکار این دستگاه ها در کارخانه ها و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گرفتند اما اکنون با پیشرفت آن ها شاهد استفاده از ابزارآلاتی خودکار هستیم که در بخش های مختلف جایگزین انسان ها شده اند.

  بسیاری از تحلیل گران معتقد هستند که ربات ها تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۳۰ درصد از شغل های ما را در اختیار می گیرند، بسیاری از این مشاغل مربوط به بخش های تولیدی و ساخت و ساز می شود اما شغل های پشت میزی نیز در معرض خطر از بین رفتن قرار دارند.

  تا چند سال دیگر ربات ها هم خانه های ما می شوند؟

  همانطور که امروز نسبت به ده سال پیش نقش تلفنچی ها در نهادها و سازمان ها به شدت کاهش یافته و امروز بیشتر تماس ها به طور خودکار به داخلی های مورد نظر وصل می‏شود، اکنون نیز بسیاری از افراد با این خطر مواجهند که در آینده شغل خود را به ربات ها واگذار کنند. بنابر تحقیق که توسط دانشگاه آکسفور انجام شده است بسیاری از مشاغل سطح پایین جامعه در سال های آینده توسط ربات ها انجام خواهد شد و نقش انسان ها در آن ها هرچه کمرنگ تر می شود.

  افزایش فهم ربات ها از جمله مواردی است که باعث توسعه کاربرد آن ها در بازار کار شده است. بسیاری از مشاغل نیازمند محاسبات و تحقیق در آینده ممکن است توسط ربات ها انجام شود اما بعید می رسد که شغل های نیازمند تفکر، تخیل و نو آوری در آینده نزدیک بی نیاز از انسان ها شوند.

  تا چند سال دیگر ربات ها هم خانه های ما می شوند؟

  همچنین کار کردن در شرایط پیچیده نیز از جمله مواردی است که فعلا ربات ها در آن توانایی چندانی ندارند و به همین خاطر مشاغلی مانند آتش نشانی نیز همچنان در اختیار انسان ها باقی خواهد ماند هرچند که نقش ربات ها در عملیات آتش نشانی افزایش یافته است. در این تحقیق آمده که افزایش سطح دانش افراد می‏تواند به رقابت پذیری آن ها در بازار کار و در رقابت با ربات ها کمک کند و به همین خاطر می‏توان از جدال میان آموزش و تکنولوژی به عنوان ویژگی آینده بازار کار نام برد.

  پیش تر جوزف استیگلیتز، برنده نوبل اقتصاد، نسبت به عواقب افزایش استفاده از تکنولوژی در بازار کار هشدار داده بود فرانک لوی، استاد دانشگاه ام.آی.تی، اعتقاد دارد که به سختی می توان در مورد اثرات حضور ربات ها در بازار کار بر نرخ بیکاری قضاوت کرد اما می توان گفت که افزایش انعطاف پذیری بازار کار می تواند در کاهش عواقب اجتماعی چنین روندی موثر باشد.

  تعدادی از تحلیل گران اقتصادی در گزارش هایی اعلام کرده اند که نفوذ هرچه بیشتر ربات ها به بخش های مختلف اقتصادی در نهایت باعث ایجاد ضرر خواهد شد. آن ها معتقد هستند که افزایش تعداد ربات ها درمشاغل مختلف در نهایت باعث کاهش درآمد طبقه پایین جامعه شده و می تواند باعث شود تا کل سیستم اقتصادی یک کشور از هم بپاشد. در هر حال افزایش استفاده از ربات ها در بخش های مختلف مساله ای است غیرقابل جلوگیری و شاید بهتر باشد تا ما به جای مقاومت در برابر این روند سعی کنیم تا با آن کنار آییم و از نیروهای انسانی در بخش هایی استفاده کنیم  که ربات ها نمی توانند به فعالیت بپردازند.

  تا چند سال دیگر ربات ها هم خانه های ما می شوند؟

  علاوه بر این که ربات ها در آینده نه چندان دور جایگزین انسان ها در بخش های تولیدی می شوند می توان انتظار داشت که با افزایش هوش مصنوعی ربات ها این وسایل روزی در زمینه هایی احساسی جایگزین انسان ها شوند و روزی در کنار ما با حقوقی برابر به زندگی بپردازند. این مساله می تواند باعث شود تا روابط انسانی در سال های آینده دچار تغییرات بسیاری شود و شاید در بسیاری از زمینه ها نقش انسان به شکل قابل توجهی کم رنگ تر شود.

  تاکنون فیلم ها و داستان های بسیاری درباره آینده بشر در کنار ربات ها ساخته و نوشته شده است. در بسیاری از آن ها انسان ها به کلی نابود شده اند و جای خود را به ماشین هایی داده اند که از همه نظر نسبت به بشر برتر هستند. با این که این نگاه از نظر داستانی جذابیت بسیاری به همراه دارد اما از نظر منطق با واقعیت بسیار فاصله دارد و بعید به نظر می رسد که انسان روزی ناچار به جنگ با آن ها شود.

  البته باید در نظر داشته باشیم که ساخت ربات هایی با هوش مصنوعی واقعی هنوز سال ها تا به واقعیت فاصله دارد و شاید هیچ کدام از ما نتوانیم در مدت زمان عمر خود این تکنولوژی را مشاهده کنیم، بنابر این بهتر است از زمان باقی مانده بهترین استفاده ممکن را ببریم تا برای ورود این تکنولوژی آماده شویم.

  برچسب ها :

  نظرات