آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ , Wednesday 19 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 36883
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی ویژه خبری

  بیانیه وین در چارچوب اصول ما، روسیه و سوریه بود/ رفتار دون شأن عادل جبیر/ علت سقوط هواپیمای روسی را باید در سرویس‌های جاسوسی منطقه جستجو کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به نشستهای مختلف با مشارکت کشورهای متعدد درخصوص حل بحران سوریه که به علت حضور نداشتن ایران هیچ کدام نتیجه عملی نداشت، افزود: برخی کشورها فکر می‌کردند بدون ایران می‌توانند آنچه را خود می‌خواهند جمع بندی و اجرا کنند.

  به گزارش خبرگزاری صداوسیما، امیرعبداللهیان افزود: در نشست وین با اصرار طرف‌های مختلف از اتحادیه اروپا گرفته تا عمان تلاش کردند تا جمهوری اسلامی ایران در آن شرکت کند.

  وی با اشاره به اینکه برخی تلاش کردند با سوء استفاده بگویند که حضور ایران در این اجلاس به عنوان پذیرش ما برای کناره گیری بشار اسد از قدرت است، افزود: حضور ما در این نشست تاکیدی بر آن بود که جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده برداشتن گام‌های مناسب برای راهکاری سیاسی در حل بحران سوریه است.

  * می‌خواستند به آنچه طی ۵ سال جنگ نرسیدند در میز مذاکره برسند

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: ایران در این نشست اجازه نداد آنچه حق مردم سوریه است دیگر کشورها نسبت به آن اظهار نظر کنند.

  وی افزود: معتقدیم هیچکس حق اظهار نظر در مورد آینده سوریه را ندارد و این تنها حق مردم سوریه است و این مسئله با تلاش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بندهای چالشی در بیانیه پایانی مورد تایید قرار گرفت اگر چه ناراحتی برخی طرف‌ها را به دنبال داشت.

  امیرعبداللهیان افزود: طرف مقابل در پی آن بود که آنچه را در میدان نظامی و امنیتی با حمایت ۵ ساله از تروریست‌ها بدست نیاورده است در میز مذاکره به آن برسد.

  وی نشست وین را چالشی، پیچیده و دشوار خواند و گفت: اگر چه عراق، لبنان، عمان و روسیه نقش کمک کننده را داشتند، اما چالش‌های اساسی با جمهوری اسلامی ایران بود.

  امیر عبداللهیان افزود: طرف‌های مقابل در پی آن بودند از فرصت این جلسه برای آینده سوریه تصمیم بگیرند در حالیکه این فرصت از آنها گرفته شد.

  * عادل جبیر رفتاری دون شأن یک وزیر خارجه را بروز داد

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: بیانیه پایانی نشست وین در چارچوب اصول ما، روسیه و سوریه و در چارچوب حقوق بین‌الملل جمع بندی شد.

  وی با بیان اینکه هیأت ایرانی در این نشست تلاش کرد وارد چالش با عربستان نشود و بر روی راه حل سیاسی موضوع سوریه تمرکز کند، گفت: اما عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان اظهاراتی نامتوازن و بی اساس مطرح کرد و رفتاری دون شأن وزیر خارجه یک کشور را بروز داد که با واکنش تند آقای ظریف مواجه شد.

  امیرعبداللهیان با بیان اینکه عادل الجبیر با این نیت وارد جلسه شده بود که از آن جدول زمانی کوتاه مدت خارج شود که رئیس جمهور سوریه از قدرت کنار برود، افزود: وزیر خارجه عربستان اصلاً در پی مفاهیمی همچون حق و اراده مردم سوریه برای تعیین سرنوشتشان نبود و اظهارات نادرستی را بیان کرد.

  وی افزود: آقای ظریف در زمان رسمی جلسه یک بار با بی اعتنایی به اظهارات عادل الجبیر و بار دیگر با صراحت اتهامات بی اساس او را رد و اقدامات نادرست عربستان در قبال سوریه و برخی مسائل منطقه را بیان کرد.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: حضور ایران در نشست وین باعث شد آنچه را در چارچوب راهبردمان در ۵ سال گذشته داشته‌ایم در این مذاکرات مورد توجه قرار گیرد و با سختی دشوار و چانه زنی‌های ۷ ساعته به یک جمع بندی برسیم که مسائل مهمی در بیانیه پایانی قید شود.

  امیرعبداللهیان ضرورت همزمان مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه و برگزاری انتخابات در این کشور بر مبنای استانداردهای بین‌المللی و نه مداخلات خارجی و همچنین توجه به مسئله آوارگان، مباحث انسان دوستانه و حفظ استقلال و حاکمیت و تمامیت  ارضی سوریه را از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه پایانی نشست وین دانست.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این نشست هیچ امتیازی داده نشد و ما درباره آینده سیاسی سوریه هیچ معامله‌ای نکردیم و تنها مواضع صریح و روشن جمهوری اسلامی ایران را با صدای بلند بیان کردیم.

  امیرعبداللهیان افزود: با استدلال و منطق طرح پیشنهادی آمریکا که قرار بود روی میز قرار گیرد به ایده‌های سیاسی ایران در چارچوب حقوق بین‌الملل و دفاع از مردم سوریه تبدیل شد.

  * ایتالیا و آلمان بدنبال توازن دیدگاه‌ها بودند

  وی گفت: در این نشست همه کشورهای غربی در مقابل ما نبودند بطوریکه نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه ایتالیا و آلمان تلاش در متوازن کردن دیدگاه‌ها داشتند و البته تندترین مواضع اروپایی‌ها را فرانسه و انگلیس اتخاذ کردند.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه افزود: آمریکا در پی استفاده از فرصت برای رسیدن به اهدافش بود، اما چون راه حل سیاسی در دستور کار بود، استدلال و منطق گفت‌وگوی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گرفت و طرف‌های مقابل چون هیچ گونه استدلالی نداشتند خلع سلاح شدند.

  امیرعبداللهیان با بیان اینکه برخی کشورها از جمله عربستان با برخی توجیهات قائل به حق مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود نبودند، افزود: آنها معتقد بودند مردم سوریه قادر به تعیین آینده خود نیستند و می‌گفتند انتخابات مکانیسم مناسبی برای آینده  سیاسی سوریه نیست و ما باید در این نشست آینده سیاسی این کشور را تعیین کنیم.

  وی گفت: این کشورها زمان بندی ۶ تا ۱۸ ماهه را در روند سیاسی سوریه در نظر و بر آن اصرار داشتند که پس از آن بشار اسد از قدرت کنار برود.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اهداف روسیه در نبرد با تروریست‌ها در سوریه گفت: روس‌ها متحدانی برای خود در منطقه عربی از جمله عراق و لیبی سابق و سوریه کنونی داشتند و معتقدند آمریکا در لیبی سرشان کلاه گذاشته و آخرین پایگاهشان سوریه است.

  * از ظرفیت روسیه در راستای منافع منطقه‌ای خود بهره برده‌ایم

  وی توسعه تروریسم و تحرکات داعش و نگرانی از بازگشت تروریست‌ها به آسیای میانه و روسیه را از دیگر علت‌های حضور روسیه در سوریه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده از ظرفیت روسیه در راستای منافع منطقه‌ای خود بهره برداری کند و آنچه در پنج سال گذشته بین ایران و روسیه در قبال سوریه دنبال شده روز به روز تقویت شده است.

  امیرعبداللهیان با اشاره به تحرکات داعش بین سوریه و عراق و نزدیک شدن داعشی‌ها به مرزهای سرزمینی ما در خاک عراق در گذشته، افزود: یکی از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی ایران این است که در هر اقدامی تامین حداکثری امنیت و منافع ملی کشور مورد توجه قرار بگیرد.

  وی افزود: در هر اقدامی توجه مان به جهان اسلام و محور مقاومت با نگاهی راهبردی و امنیتی بوده است.

  معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه افزود: ماه‌ها به روس‌ها گفتیم که اگر با تروریسم در سوریه، عراق و یمن مبارزه نکنند باید با آنها در ایستگاه‌های متروی مسکو مبارزه کنند.

  امیرعبداللهیان افزود: اگر دستگاه‌های امنیتی با اقتدار از نفوذ و ورود و خیزش تروریست‌ها و جریان ضد امنیتی در کشور نمی‌توانستند دفاع کنند، باید امروز در کوچه‌های تهران با این گروه‌ها و جریانات تروریستی روبرو می‌شدیم.

  وی یکی از موضوعات کلیدی نشست سوریه را آینده بشار اسد اعلام کرد و افزود: برخی کشورها قائل به برکناری سریع بشار اسد بودند و برخی‌ها هم که موضعی خنثی داشتند، اما موضع صریح ما این بود که نظر دادن درباره اشخاص و آینده سیاسی سوریه در صلاحیت ما نیست.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه لزوم کمک همسایگان و تسهیل نکردن ورود تروریست‌ها به سوریه، گزینشی عمل نکردن ائتلاف ضد داعش و لزوم هماهنگی آن با ارتش سوریه در سرکوب تروریست‌ها را از جمله دیدگاه‌های مطرح شده جمهوری اسلامی ایران در نشست وین خواند و افزود: شکل گیری گفت‌وگوی ملی بین همه طرف‌های سوری به استثناء گروه‌های تروریستی با نمایندگان نظام سوریه از دیگر دیدگاه‌های مطرح شده ما در این نشست بود. 

  امیرعبداللهیان گفت: تأکید کردیم که کشورهای شرکت کننده در این نشست باید روند سیاسی در سوریه را تسهیل کنند و اینکه چه کسی رئیس جمهور شود و آیا بشار اسد کاندیدا شد یا خیر و اینکه آیا رای می‌آورد یا نه فقط به اقشار متنوع سوریه مربوط است.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه  اشتراکات کشورهای شرکت کننده در نشست وین را حضور جمهوری اسلامی ایران به عنوان بخشی از راه حل سوریه و مبارزه با تروریسم بصورت غیر گزینشی دانست و گفت: با وجود اینکه برخی از کشورها در برخورد با تروریسم گزینشی عمل می‌کنند، نگرانی از بحران آوارگان سوری و اینکه تروریست‌ها  هم در بین آنها باشند، غربی‌ها را بیش از همیشه نگران کرده و بر این اساس آمادگی دارند تا اقدامات موثرتری در این رابطه انجام دهند.

  امیرعبداللهیان گفت: در یکی از بندهای نشست وین تاکید شده که نمایندگان حکومت سوریه و معارضه با هماهنگی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه باهم گفت‌وگو کنند، اما اینکه در این مذاکرات سوری – سوری چه کسانی شرکت کنند و زمان آن چه وقت باشد به نماینده ویژه واگذار شده که وی به دیگر کشورها اطلاع دهد.

  وی با بیان اینکه این مسئله خود ویژگی‌های زیادی دارد، گفت: ما معتقد به معارضه معتقد به راهکار سیاسی هستیم در حالیکه  غربی‌ها  معارضه معتدل مسلح را  مطرح می‌کنند و از نظر ما همانها هم تروریست هستند.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه افزود: در آغاز گفت‌وگوهای سوری – سوری باید مرز بین معارضه معتقد به گفت‌وگوهای سیاسی و گروه‌های مسلح چسبیده به تروریست‌ها کاملاً مشخص شود و کسانی در گفت‌وگوهای ملی حاضر شوند که از توانایی و قابلیتی برخوردار باشند که بخش مهمی از جامعه سوریه را نمایندگی کنند.

  امیرعبداللهیان آتش بس در سوریه را دست یافتنی دانست و گفت: اگر همین امروز کشورها و دستگاه‌های امنیتی حامی تروریست‌ها حمایت خود را از آنها قطع کنند، در یک جدول زمانی کمتر از چند ماه امکان برقراری یک آتش بس سراسری در سوریه وجود دارد.

  وی افزود: متاسفانه از ابتدای تحولات سوریه بازیگران خارجی با تروریست‌ها در راستای منافعشان بازی کردند و همان کسانی که این بازی را با آنها داشتند، اکنون نگران بازگشت آنها به کشورهای خود هستند.

  امیر‌عبداللهیان گفت: اما هنوز کشورهایی در منطقه و خارج از آن به این باور نرسیدند که ضروری است حمایتهایشان از تروریست‌ها در سوریه و منطقه را خاتمه دهند.

  وی گفت: آتش بس در سوریه دست یافتنی است، اما نیازمند یک اراده جدی منطقه‌ای و بین‌المللی است.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه ما سال‌ها تحت تحریم‌های سخت بودیم و برای انتقال یک دلار در سیستم بانکی دنیا مشکل داشتیم، افزود: اما امروز داعشی‌ها بخشی از نفت عراق و سوریه را می‌فروشند و برخی شرکت‌های خارجی خریدار آن هستند و درآمدهای آن در سیستم مالی بین‌المللی گردش دارد، در حالیکه چندین قطعنامه علیه آنها صادر شده است.

  امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره ادعای داعش در مورد حمله به هواپیمای مسافربری روسیه گفت: بر اساس اطلاعات ما چنین  امکاناتی در اختیار گروه تروریستی داعش نیست که در ارتفاع بالا با این دقت یک هواپیمای مسافربری را هدف قرار دهد.

  وی افزود: اگر سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه دلایل فنی نداشته باشد آنوقت باید در بین کشورهایی که مخالف اقدام نظامی روسیه در سوریه بودند و در دستگاه‌های امنیتی آنها و امکانات تسلیحاتی پیشرفته‌شان در منطقه و خارج از منطقه علت این سرنگونی را دنبال کرد.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با اشاره به اشتباه راهبردی سعودی‌ها در حمله به یمن گفت: یمن پیروز نظامی نخواهد داشت و موضوع آن جز با راهکاری سیاسی پایان نمی‌یابد.

  امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه سعودی‌ها، آمریکایی‌ها و غربی‌ها گفته بودند کمتر از سه هفته موضوع یمن را حل می‌کنند، افزود: به دلایل مختلف این سه هفته تا ۶ ماه حمایت غربی‌ها و سکوت کشنده آنها و حتی کشورهای مسلمان در منطقه را به همراه داشت.

  وی افزود: با این حال مردم، عشایر و گروه‌های مختلف در یمن که وحدت و امنیت کشورشان برایشان مهم است به سعودی‌ها اجازه ندادند تا موضوع از طریق نظامی پایان یابد.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: امروز عربستان سعودی از سر استیصال حاضر است به دور میز مذاکره حضور یابد و از ابتدا هم کاملاً روشن بود که این روش نظامی و ماجراجویانه عربستان کمکی به امنیت آنها نمی‌کند.

  امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد تا سعودی‌ها این بار عاقلانه رفتار کنند و پس از هفت ماه از این خطا بازگردند و مسیر سیاسی را دنبال کنند و اجازه دهند یمنی‌‌ها نسبت به آینده‌شان تصمیم بگیرند.

  وی تصریح کرد: تردید نداریم اگر همه گروه‌های یمنی فرصت تعیین سرنوشتشان را داشته باشند، نسبت به  تامین امنیت کل منطقه از جمله عربستان توجه دارند اما این فهم و درک باید در طرف سعودی حاصل شود.

  معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه شرایط کنونی در فلسطین اشغالی را نتیجه رفتار غلط  رژیم صهیونیستی و حمایت اشتباه برخی غربی‌ها از آنها و اقدامات آنان در تداوم شهرک سازی و یهودی سازی قدس دانست.

  امیرعبداللهیان با بیان اینکه شاهد انتفاضه سوم در فلسطین هستیم گفت: این انتفاضه پیامی قوی برای صهیونیست‌ها و پیامی وحدت بخش برای فلسطینی‌ها و مقاومت در منطقه است.

   

  برچسب ها :

  نظرات