آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ , Monday 27 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 117100
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > گزارش و گفت‌وگو
 •   

  رزمنده‌ جامانده از قافله شهدا در گفت‌وگو با دفاع پرس؛

  بیت‌المقدس بزرگترین عملیات جنگ تحمیلی بود/ ضرورت انتقال آموزه‌های دفاع مقدس به نسل جوان

  رزمنده دفاع مقدس با بیان اینکه عملیات بیت‌المقدس از مهمترین عملیات دفاع مقدس بود، گفت: حماسه‌ها، تفکرهای ناب ولایی، مقاومت و صبوری و رشادت‌های بی‌نظیر و پیروی از منویات ولی امر مسلمین در این عملیات باید در تاریخ روزانه ایران و جهان اسلام ثبت باشد تا نسل به نسل، از آموزه‌های آن دفاع جانانه برای حفظ اسلام، بهره جویند.

  به گزارش آوای شمال؛

  دکتر محسن خاکزاد در گفت‌وگو با خبرنگار آوای شمال؛ با بیان اینکه تاریخ دفاع از اصول ارزش‌های الهی در هشت سال دفاع مقدس آنقدر جلوه دارد که حتی برگ‌های تاریخ هم در ثبت آن حیرت می‌کنند، اظهار کرد: در میان عملیات‌های حماسه آفرین جنگ تحمیلی، که تمام کفر جهان در مقابل تمام اسلام ایستاد، عملیات بیت المقدس یا (الی بیت المقدس)، که با نام اول امام شیعیان علی علیه السلام، مزیّن بود، به‌گونه‌ای درخشید که تا ابد نور این ایثار، دیدگان بشریت را متوجه خود می‌سازد.

  وی افزود: در تکنیک‌های صرفِ نظامی، معمول این است که از طراحان به‌نام و تفکر متخصصین جهانی و با سابقه نظامی نیروهای مقابل بهره می‌گیرند اما در دفاع مقدس، رزمندگان اول الگوی خویش را در مصاف، از قرآن و اهل بیت علیهم السلام و در تبعیت از ولی امر مسلمین، قلباً اکتساب و سپس با عقل سلیم، می‌شدند طراح بهترین تکنیک‌های جنگی و دفاعی.

  این رزمنده دفاع مقدس تصریح کرد: این عملیات که از بزرگترین عملیات در جنگ تحمیلی به‌شمار می‌رفت، حدود ۳۰ دقیقه بامداد دهم اردیبهشت ۱۳۶۱ آغاز شد تا به دشمن بعث‌، بیش از این رخصت حضور در خاک زرخیز خود ندهند.

  خاکزاد ادامه داد: با نام خدای قادر متعال و رمز یا علی بن ابی طالب علیه السلام، با حدود ۱۳۰ هزار رزمنده جان بر کف، تحت امر رهبر کبیر اسلامی و نائبان در جبهه‌های حق علیه باطل (فرمانده‌‌هان ارتش و سپاه)، به دشمن قسم خورده، چنان تاختند که در چهار مرحله بسیار پیچیده، دشمن را به عقب رانده و مُهرِ ذلت را به پیشانی لشکریان بعث که از امداد استکبار مغرور بودند، کوبیدند.

  وی خاطرنشان کرد: جالب است نسل عزیز امروز بداند که طراح این عملیات تحسین برانگیز، مغز متفکر و ولاییِ یک خبرنگار بود به‌نام غلامحسین افشردی، که به شهید حسن باقری معروف است.

  این رزمنده دفاع مقدس یادآور شد: نکته ظریف برای این روزهای دلتنگی این است که سید الشهدای مقاومت، شهید حاج قاسم، در این عملیات فرماندهی یکی از تیپ‌ها را عهده‌دار بود و همان لشکر ۵ عراق که در آن زمان در مقابل سردار در ستیز بود، در حملات داعش، تحت فرمان سردار دل‌ها بود.

  خاکزاد بیان کرد: آمار دقیق شهدای این عملیات غرور آفرین هنوز دقیق نیست اما تخمین این است که ۶ هزار نفر و به آمار دیگر ۲ هزار و ۸۳۰ نفر می‌باشند اما در این عملیات با وجود پاتک‌های سنگین رژیم بعث در هر یک از مراحل پیشروی ۱۹ هزار از سربازان بعث کشته و ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیز به اسارت جان برکفان اسلام درآمدند.

  وی با اشاره به اینکه پس از ۵۷۵ روز، خرمشهر از اسارت مزدوران بعث آزاد شد، افزود: هنوز رزمندگان افسوس بر دل دارند که جای فرمانده سپاه خرمشهر، (شهید محمد جهان‌آرا) چرا خالی بود؛ گرچه معتقدیم روح این شهید سعید و دیگر شهدای عزیز، همواره در یاری رزمندگان بوده و هستند و خواهند بود.

  این رزمنده دفاع مقدس اظهار داشت: این حماسه‌ها، آن تفکرهای ناب ولایی، آن مقاومت و صبوری و رشادت‌های بی‌نظیر و پیروی از منویات ولی امر مسلمین باید در تاریخ روزانه ایران و جهان اسلام ثبت باشد تا نسل به نسل، از آموزه‌های آن دفاع جانانه برای حفظ اسلام، بهره جویند.

  خاکزاد افزود: نخستین خاطره‌ام از دفاع مقدس، چند روز پس از آزادی خرمشهر بود که به این شهر وارد شدم؛ هم شهر و هم روستاهای اطراف، به تلی از خاک تبدیل شده بود و در کنار ابدان شهیدان، نخل‌هایی را می‌دیدم که بی سر بودند؛ از شهدایی حرف می‌زدند که در سرزمین داغ خرمشهر، با لب تشنه به دعوت حق لبیک گفتند.

  وی ادامه داد: چهره‌های خونگرم رزمندگانی از(ارتش و سپاه و نیروهای محلی) را می‌دیدم که هم داغ شهید بر سینه داشتند و هم عزم راسخ برای مقاومت؛ شبی در کنار رود اروند( نهر قاسمیه) ماموریت داشتم با دو برادر دیگر که یک نفر از این گروه سه نفره از اهالی خرمشهر بود.

  این رزمنده دفاع مقدس در ادامه تعریف خاطره خود گفت: او گاهی با گریه و گاهی با تبسم، از دلیر مردانی چون شهید جهان‌آرا حرف می‌زد و گاهی از زنان و جوانان محلی که در مقابل دشمن بعث آنچنان مقاوم بودند که اسلام با وجود آنان جان دوباره گرفته بود.

  خاکزاد تصریح کرد: دشمن بعث در ۴ آبان ۵۹ ابتدا با دو گردان زرهی به خرمشهر هجوم آورد؛ وقتی با رزمندگان جوان و خرمشهری‌های مقاوم و انقلابی مواجه شد، با ۱۲ لشکر مکانیزه حملات شدید آغاز کرد که بیش از یک ماه شهر به مصاف ایستاد اما به‌دلیل نرسیدن ادوات نظامی و نیروی انسانی، دشمن خرمشهر را به قتل‌گاهی مبدل و به اشغال خود در آورد.

  وی خاطرنشان کرد: امام راحل ضمن بیان اینکه؛ خرمشهر را خدا آزاد کرد، فرمودند، خوزستان دین خود را به انقلاب ادا کرد؛ باید خرمشهری‌ها را ببینی تا درک آن روزهای سخت و پرپر شدن جوانان آن مرز و بوم، کمی آسان شود.

  این رزمنده دفاع مقدس در پایان گفت: جالب بود که شعار رزمندگان در این عملیات عظیم، خود نمایی و قدرت انسانی و… نبود؛ آنان می‌گفتند و ما رمیت و اذ رمیت ولکن الله رمی.


  نظرات