آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 117045
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۲
 • شما اینجا هستید :یادداشت مخاطبین
 •   

  طلاق عاطفى و علت‌های آن

  طلاق عاطفی زن و شوهر نتيجه وجود سردی عاطفي در سازمان خانواده و ضعف تدريجي پايه هاي زندگي است...

  به گزارش آوای شمال؛

  طلاق عاطفی بیانگر رابطه زن و شوهری است که رو به زوال است، این نوع طلاق به مرور زمان، تنشی فزاینده میان زن و شوهر ایجاد می کند که معمولا به جدایی آن ها از یکدیگر منجر می شود

  طلاق عاطفی زن و شوهر به گونه ای که یا نسبت به هم فاقد علاقه هستند و یا اینکه علیرغم وجود علاقه قدرت ابراز آن را ندارد که در هر دو صورت، نتیجه یکی است و آن وجود سردی عاطفی در سازمان خانواده و ضعف تدریجی پایه های زندگی است.

  وقتی شما از همسر خود طلاق عاطفی می گیرید، در واقع شما احساسات و عواطف خود را از او دریغ می کنید، برای برخی از زوجین، طلاق عاطفی معمولا قبل از اقدام به طلاق اتفاق می افتد.

  اولین چیزی که در طلاق عاطفی میان زن و شوهر از بین می رود، جاذبه و اعتماد آنها نسبت به هم است، وقتی یکی از زوجین مملو از نیازهای برآورده نشده در زندگی مشترک باشد، احساس غمگینی و ناامیدی در او شکل می گیرد.

  طلاق عاطفی را حتی طلاق پنهان نیز می نامند چرا که همسران در محیط های اجتماعی ممکن است خوب و صمیمی به نظر برسند، اما در تنهایی قادر به تحمل یکدیگر نباشند، این سرد شدن ها ممکن است در آغاز یک طرفه باشد، اما اندکی که بگذرد دو طرفه می شود.

  به مرور زمان زوجین دیگر نه نگران هم می شوند و نه نسبت به یکدیگر عاطفه مثبتی بروز می دهند.

  زندگی زیر یک سقف در حالی که در واقع هیچ ارتباط رضایت بخشی بین آن ها وجود ندارد، تحمل مشکلات را دشوار و ادامه زندگی را دشوار تر می سازد، این روند ممکن است حتی سال ها به طول بینجامد و در نهایت به طلاق قانونی منتهی شود.

  یکی از مسائل مهمی که در طلاق عاطفی رخ می دهد این است که چون نیاز های زوجین توسط یکدیگر برآورده نمی شود، رفته رفته به جای وجوه مشترک، هر یک به اختلافات و نقاط ضعف دیگری می اندیشد.

  پیامد این تمرکز منفی، برجسته کردن اختلافات و نادیده گرفتن اشتراکات است که به فضای فردی وسعت می بخشد و فضای دو نفره را محدود تر می سازد. اشتیاق کم می شود، صمیمیت از بین می رود و جملاتی که میان آنها رد و بدل می شود همگی بوی بی تفاوتی می دهد.

  دلایل اصلی بروز طلاق عاطفی

  از جمله دلایل بروز طلاق های عاطفی می توان به این موارد اشاره کرد که البته در میان دیگر دلایل طلاق، شایع ترین ها هستند؛

  وجود ویژگی های اخلاقی نامطلوب در زوجین، ازدواج دیر هنگام، خشونت یکی از زوجین، دخالت های بی مورد دیگران در زندگی مشترک، بیکاری یا از دست دادن موقعیت شغلی، به خطر افتادن وضعیت اقتصادی خانواده و در نهایت ضعف مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی در همسران.

  مهم ترین نکته ای که توجه به آن می تواند مانع از بروز بسیاری از جدایی های عاطفی شود این است که همسران در شناخت و برطرف کردن نیازهای عاطفی یکدیگر، ناموفق هستند.

  به طور کلی می توان گفت نیازهای اساسی که برای مردان تعریف شده است عبارت است از:

  ـ حمایت خانوادگی، تحسین، همراهی در تفریحات و در مقابل نیازهای اساسی که برای زنان تعریف می شود عبارت است از: محبت، گفت وگو، صداقت و روراستی، حمایت مالی و تعهد خانوادگی.

  ـ حال و با توجه به این که تفاوت زیادی در نیاز های مردان و زنان دیده می شود، به وجود آمدن مشکل و سازگاری میان آن ها زیاد تعجب آور نیست.

  ـ شاید مردی به راستی به همسرش علاقه داشته باشد و فکر کند که نیازهای همسرش را برآورده کرده است، اما مشکل اینجاست که او تصور می کند نیازهای همسرش مانند نیازهای خودش است و لذا در این مسیر ناکام می ماند، این مطلب درباره زنان نیز صدق می کند.

  در پایان توصیه می شود برای پیشگیری از طلاق عاطفی بهتر است وقت بیشتری را برای در کنار یکدیگر بودن صرف کنید، همچنین صحبت درباره نیازها و انتظارات طرفین موجب می شود تا زوجین آرامش بیشتری را تجربه کنند و مشکلات زندگی مشترک نیز کاهش یابد.

  تهیه کننده: مطهره مهدوی ـ کارشناس ارشد بالینی


  نظرات