آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116877
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
 • شما اینجا هستید :اخبار برگزیده
 •   

  در آستانه "روز جهانی زنان":

  نقش بسیار مهم جمعیت زنان در فرآیند رشد و توسعه در جهان

  دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با بیان اینکه سازمان ملل متحد روز هشتم ماه مارس میلادی برابر با هجدهم اسفندماه را به‌عنوان "روز جهانی زنان" نامگذاری کرده است، گفت: از این طریق هم موفقیت‌ها و پیشرفت‌هایی که در سطح جهان در زمینه وضعیت زنان به‌دست آمده است، ارج نهاده می‌شود و هم فرصت ارزشمندی برای تلاش‌های بیشتر و سیاست‌گذاری‌های مناسب‌تر جهت بهبود وضعیت زنان در سرتاسر جهان فراهم خواهد شد.

  به گزارش آوای شمال؛

  دکتر یعقوب فروتن در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: اگرچه تلاش‌های فراوان برای بهبود وضعیت زنان دارای سابقه تاریخی بسیار طولانی در سرتاسر جهان به‌وِیژه در اروپا و آمریکای شمالی است اما سازمان ملل متحد از حدود چهار دهه پیش یعنی در سال ۱۹۷۷ میلادی برای اولین بار روز هشتم ماه مارس میلادی برابر با هجدهم اسفندماه را به‌عنوان “روز جهانی زنان” نامگذاری کرده است.

  وی تصریح کرد: مطابق جدیدترین داده‌ها و برآوردهای جمعیت‌شناسان بخش جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA)، از مجموع تقریبا ۸ میلیارد نفر تعداد کل جمعیت جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی، نزدیک به نیمی از آنان (۶/۴۹ درصد) را جمعیت زنان تشکیل می‌دهند. در کشور ما نیز مطابق نتایج آخرین سرشماری عمومی جمعیت، تعداد کل جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۸۰ میلیون نفر بود که تقریبا نیمی از آنان (۳/۴۹ درصد) را جمعیت زنان تشکیل می‌دهند.

  دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران ضمن تاکید بر نقش بسیار مهم جمعیت زنان در فرآیند رشد و توسعه جوامع یادآور شد: اگرچه جهان معاصر ما شاهد پیشرفت‌های چشمگیر و موفقیت‌های بی‌نظیر در عرصه‌های گوناگون مرتبط با وضعیت زنان بوده است، اما هنوز تبعیض‌های قابل ملاحظه‌ای علیه جمعیت زنان در تمامی نقاط جهان به‌ویژه در جوامع درحال توسعه وجود دارد.

  فروتن خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال می‌توانیم به”گزارش جهانی شکاف جنسیتی” (Global Gender Gap Report) استناد کنیم. این گزارش هر سال منتشر می‌شود و در یک مقیاس بین‌المللی، جایگاه و رتبه کشورهای جهان را بر پایه چهار دسته شاخص‌های”آموزش و تحصیلات”، “اقتصاد و اشتغال”، “سیاست و قدرت”، “بهداشت و سلامت” مشخص می‌کند.

  وی افزود: مطابق جدیدترین داده‌های این گزارش جهانی در سال ۲۰۲۰ میلادی، بهترین وضعیت زنان در سطح جهان برپایه این شاخص‌های چهارگانه مربوط به کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا یعنی کشورهای ایسلند (رتبه ۱)، نروژ (رتبه ۲)، فنلاند (رتبه ۳)، سوئد (رتبه ۴) و سپس کشورهای نیکاراگویه (رتبه ۵) و نیوزیلند (رتبه ۶) بوده و در انتهای این رتبه بندی جهانی وضعیت زنان نیز کشورهای کنگو (رتبه ۱۴۹)، سوریه (رتبه ۱۵۰)، پاکستان (رتبه ۱۵۱)، عراق (رتبه ۱۵۲) و نهایتا کشور یمن (رتبه ۱۵۳) قرار دارند. کشور ما نیز در (رتبه ۱۴۸) قرار گرفته است.

  دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران تاکید کرد: از یاد نبریم که شناخت دقیق و صحیح واقعیات صرفه‌نظر از خوشایند یا ناخوشایند بودن آن‌ها، به‌عنوان اولین و مهم‌ترین گام برای درمان و حل و فصل آلام و مسایل جامعه است و مناسب‌ترین مرجع برای شناسایی و ساماندهی اصولی و پایدار واقعیات و معضلات جامعه نیز اندیشمندان و متخصصان مربوطه هستند.

  فروتن در پایان گفت: با توجه به توانمندی‌های ارزشمند کشور ما از جمله ساختار سنی جوان جمعیت ایران و تعداد جمعیت فزاینده زنان و دختران دارای تحصیلات دانشگاهی و هم‌چنین با بهره‌مندی بیشتر از نظرات علمی اندیشمندان و متخصصان، شاهد پیشرفت و بهبود هرچه بیشتر وضعیت زنان کشورمان باشیم زیرا پیشرفت و توسعه کل جامعه نیز در گرو آن خواهد بود.


  نظرات