آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ , Thursday 29 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116837
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > یادداشت مخاطبین
 •   

  مسئولیت‌پذیری در پذیرش یک اشتباه مشکل یا بحران!

  پذیرش مسئولیت اشتباهات خود و نقش خود در شکل گیری یک مشکل یا بحران، بدین معناست که به صورت مشخص اقرار کنید چه اشتباهی مرتکب شده اید که در شکل گیری مشکل نقش داشته است....

  به گزارش آوای شمال؛

  در ابتدای هر گفت وگو هر دو طرف به سهم خود در بروز یک مشکل در رابطه اثرگذار هستند که طرف مقابل را نیز از حالت دفاعی یا تهاجمی خارج می کنند.

  یادتان باشد که وقتی یک گفتگوی موثر شکل می گیرد، اگر شما حالت دفاعی به خود بگیرید و فقط صرفاً به دنبال دفاع از خود باشید و یا به عکس حالتی تهاجمی به خود بگیرید و مدام فقط طرف مقابل را متهم کنید او نیز رویکردی مشابه یا مکمل را نسبت به شما اتخاذ می کند و آخر چنین بحثی چیز جز توهین و تحقیر و اهانت نخواهد بود.

  این در حالی است که وقتی شما در ابتدای گفت و گو اشاره می کنید که قبول داریدخودتان نیز مقصر هستید، باعث می شوید فضای گفتگو فضایی آرامتر و منطقی تر شود و طرف مقابل به جای دفاع یا تهاجم کورکورانه، با رویکردی سالمتربه بیان ناراحتی ها و رنجش هایش بپردازد.

  در ابتدای گفت و گو، بهتر است قبل از اینکه وارد بحث های چالشی شوید، از طریق اقرار به این که شما هم در به وجود آمدن مشکلات نقش داشته اید، فضای گفت و گو را آرام و سالم کنید.

  اقرار اولیه یک اقرار کلی است که به هیچ نکته جزئی خاصی اشاره نمی کند، اما این به تنهایی کفایت نمی کند، بعد از اینکه در قالب بحث و گفت و گو، طرف مقابل ناراحتی ها و رنجش های خود را بیان کرد، باید به صورت مشخص مسئولیت خود را در شکل گیری اشتباهات بپذیرید.

  پذیرش مسئولیت اشتباهات خود و نقش خود در شکل گیری یک مشکل یا بحران، بدین معناست که:

  به صورت مشخص اقرار کنید که چه اشتباهی مرتکب شده اید که در شکل گیری مشکل نقش داشته است؛ این کار باعث می شود:

  ۱ـ طرف مقابل متوجه شود که اقرار شما و پذیرش مسئولیت اشتباه از سوی تان واقعی است، نه صرفاً ژستی روشنفکرانه برای تحمیق طرف مقابل.

  ۲ـ اینگونه شما به همسر خود نشان می دهید که حرف های او را به دقت گوش کرده و متوجه منظور او شده اید.

  ۳ـ به او ثابت می کنید که رابطه تان مهمتر از غرورتان است، بدین شکل تعهدتان به رابطه را به خوبی به نمایش می گذارید.

  بابت خطاهای مرتکب شده عذرخواهی کنید، این کار باعث می شود دوباره بتوانید عشق و علاقه را در ذهن همسرتان جایگزین ناراحتی ها و رنجش ها کنید.

  با حرف و زبان بدن نشان دهید که بابت خطایتان ناراحت هستید و تلاش می کنید از ارتکاب مجدد آن جلوگیری کنید، این کار نیز باعث می شود همسر شما به آینده رابطه ای که با شما دارد به شدت امیدوار شود، چراکه در می یابد همسر او نه تنها او را درک می کند و مسئولیت اشتباهاتش را می پذیرد، بلکه تلاش می کند از ایجاد رنجش های مشابه در آینده جلوگیری کند.

  تمام سه جزئی که ذکر شد در پذیرش مسئولیت مهم هستند و در کنار هم نقش و اثرگذاری را در بهبود رابطه ایفا می کنند. برای مثال اگر شما عذرخواهی نکرده و صرفاً بیان کنید که در آینده دیگر آن اشتباه را تکرار نمی کنید، این احساس در همسرتان ایجاد می شود که شما به صورت واقعی از کار خود پشیمان نیستید و وعدهای که برای عدم تکرار می دهید نیز صرفاً وعدهای دروغین و پوچ است که با هدف پایان دادن به بحث بیان شده است.

  یادتان باشد هدف از یک گفت و گوی موثر در هر نوع رابطه مخصوصاً رابطه عاطفی بررسی مشکلات و یافتن راه حلی برای رفع آنهاست نه گناه کار جلوه دادن مقابل، خرد کردن او و شخصیت اش و یا آسیب رساندن به روحیه وی.

  بنابراین یکی از رازهای اثرگذار کردن گفت و گوهای موثر در روابط عاطفی این است به جای این که به خودتان حق بدهید و به دنبال اثبات حقانیت خود باشید، حق را به رابطه بدهید بدین معنا که این رابطه است که باید حفظ شود و سالم و مصون بماند.

  تهیه و تنظیم: مرضیه سیدیان کارشناس ارشد روانشناسی


  نظرات