آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ , Monday 26 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116584
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  طرح ملی استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی در سیستم آموزش ایران

  استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی در سیستم آموزش ایران با حضور دکتر حسینی، مدیر کل دفتر پیش دبستانی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش (بصورت ویدئوکنفرانس )، آقای منصورکیایی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش مازندران، آقای مهدوی, رئیس دفتر پیش دبستانی و معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش مازندران، آقای نصری مدیرآموزش و پرورش شهرستان محمودآباد، بخشدار مرکزی شهرستان محموداباد، آقای براری معاون آموزشی، روحی معاون پشتیبانی و دیگر کارشناسان به‌همراه دهیار وشورای روستای خشت سردر مدرسه شهید چمران روستای خشت سر - محمودآباد - مازندران افتتاح شده است.

  به گزارش آوای شمال؛

  آقای دکتر حامد نیک پی ایده پرداز و مجری طرح بیان نمودند که یکی از مواردی که در حوزه آموزش و پرورش میباید به آن توجه نمود, لوازم نوشتاری مورد استفاده دانش اموزان میباشد. ایشان در این طرح اثبات نمودند که دانش اموزان کلاس سوم ابتدایی به بعد میباید از خودنویس برای نوشتار استفاده نمایند. ایشان این دلایل را بیان نمودند:

  – جوهر خودنویس با فشار کمتری نسبت به مداد، با چسبندگی بیشتر نسبت به خودکار به کاغذ می چسبد که باعث میگردد دانش آموزان هنگام نوشتن خستگی کمتری را احساس کنند، و دانش آموزان راغب میگردند زمان بیشتری را به نوشتن بپردازند.

  – با توجه به ساختار نوک خودنویس و نوع جوهر دهی، نوشتن با خودنویس برای دانش آموزان لذت بخش میباشد. بنابرین با توجه به لذت نوشتن با خودنویس دانش آموزان به نوشتار و آموزش علاقمندتر می گردند.

  – با همگانی شدن استفاده از خودنویس در بین افراد جامعه و با توجه به لذت نوشتن با خودنویس، باعث میگردد افراد جامعه تلاش مینمایند تا زمان بیشتری را به نوشتار بپردازند، و همچنین مطالب بیشتری برای نوشتن داشته باشند. برای این منظور، افراد کتاب و یا مطالب بیشتری را مطالعه مینمایند، تا حیطه دانستنیهای خود را وسعت ببخشند تا اینکه مطالب بیشتری برای نوشتار داشته باشند. استمرار در این مسیر باعث ایجاد فرهنگ کتابخوانی در جامعه میگردد که از ارکان پیشرفت فرهنگی یک جامعه محسوب میگردد

  – با توجه به ساختار نوک خودنویس و جریان جوهر، دانش آموزان هنگام نوشتن با خودنویس میباید
  دقت بیشری را اعمال نمایند، که این باعث بهبود مهارتهای حرکتی و شکل گیری نظم در ساختار فکری دانش اموزان میگردد

  – کارشناسان از پیوند دست خط با شخصیت افراد تاکید می ورزند. با توجه به استفاده از خودنویس برای امضای و یا نوشتار مدیریتی، جایگاه و پرستیژ مدیریتی در ذهن دانش آموزان ایرانی القا میگردد.

  – استاد واشقانی و استاد سپهری از اساتید بنام خوشنویسی ایران بیان داشته اند که برای بهتر نوشتن و زیبا نوشتن، خودنویس خودنمایی میکند. بنابرین استفاده از خودنویس باعث گسترش زیبانویسی در بین افراد جامعه و حفظ میراث کهن خوشنویسی میگردد

  خوشبختانه این طرح مورد استقبال وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و آقای دکتر حسینی, مدیر کل دفتر پیش دبستانی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این افتتاحیه فرمودند که طرح استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی در پروژه مدرسه خوانا معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش مورد استفاده قرار میگیرد و از سال بعد در حدود پنج درصد از مدارس کشور اجرایی میگردد.

  در ادامه آقای دکتر نیک پی ابراز امیدواری نمودند که این طراح انشالله تا سال ١۴٠٧ مورد استفاده کلیه دانش اموزان سراسر کشور قرار خواهد گرفت.


  نظرات