آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ , Tuesday 21 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116582
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  علل و عوامل وقوع سرقت از منزل

  سرقت سبب تزلزل امنیت اقتصادی و اجتماعی شده و مردم را از کار و فعالیت دلسرد می‌کند.

  به گزارش آوای شمال؛

  امروزه از سرقت به عنوان یکی از جرایم مهم اجتماعی نام برده اند که زمینه را برای پیدایش انحرافات و خطرات دیگر فراهم می کند.

  سرقت سبب تزلزل امنیت اقتصادی و اجتماعی شده و مردم را از کار و فعالیت دلسرد می کند، زیرا افراد جامعه در صورت احساس ناامنی، تلاش و کوشش خود را نابود شده می بینند به همین منظور در همه جوامع، آن را امری خلاف شرافت انسانی به حساب می آورند.

  با توجه به افزایش وقوع سرقت به ویژه سرقت منزل سعی کردیم نظر برخی از اساتید و کارشناسان درون و برون سازمانی را به همراه پیشنهادات در این خصوص ارائه کنیم.

  دکتر عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بابل؛

  حوادث و اتفاقات تلخ دوران کودکی ممکن است از فرد شخصیتی ضد اجتماعی بسازد در بسیاری از موارد سارقان دارای رفتار ضد اجتماعی هستند، یعنی گرایش درونی آنها به قانون شکنی باعث اصلی اقدام به دزدی می شود.

  آزار و اذیت دیگران، سرقت اموال آنها حتی با زور و مجروح کردن باعث لذت اینگونه اشخاص می شود چرا که وقتی دست به چنین کارهایی می زنند تصور می کنند انتقام خود را از دنیای بی رحم گرفته و همه اینها حق و حقوق از دست رفته او هستند.

  به همین خاطر آموزش اجتماعی و تربیتی به خانواده ها برای بالا بردن سطح فرهنگ خانواده، پرورش احساس مسئولیت والدین در قبال فرزندان از جمله اقدامات مفید است.

  سرهنگ سید جعفر ساداتی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران:

  نقش خانواده در زمینه نحوه تربیت و کنترل فرزندان جهت جلوگیری از ارتکاب سرقت منزل، اظهار داشت: عوامل بسیاری در گرایش افراد به سمت ارتکاب سرقت منزل نقش دارند که از این میان می توان به عوامل اجتماعی، عوامل فردی، عوامل خانوادگی، سیاسی و … اشاره کرد.

  در ارتکاب سرقت فرد، عوامل فردی و خانوادگی نقش موثری دارند که می توان لذت جویی از امکانات بدست آورده، فشارهای روحی و روانی را از عوامل فردی و اعتیاد خود فرد و والدین، فقر، شیوه های نادرست برخورد با فرزندان، اختلافات خانوادگی و بی بند و باری والدین را از عوامل خانوادگی برشمرد.

  پیشگیری اولیه مبتنی برآموزش مهارت های زندگی موثرترین روش مقابله با ارتکاب سرقت منزل می باشد و مهمترین اهداف پیشگیری از ارتکاب سرقت منزل را ایجاد پیوندهای خانوادگی محکم و استوار به شیوه تربیت اسلامی می توان بیان کرد.

  سرهنگ حاجی پور رئیس اداره برآورد و افکار سنجی فرماندهی انتظامی مازندارن

  دو عامل فقر فرهنگی و معیشتی منشا بسیاری از مشکلات خانوادگی است و این در حالی است که ناسازگاری های صدمات جبران ناپذیری را بر اعضای خانواده می گذارد و آنها را مستعد انواع مشکلات روحی و روانی می کند وی همچنین اعتیاد، نوع دوستان، پایگاه اجتماعی اقتصادی خانواده، برخی ویژگی های فردی، نحوه گذاری اوقات فراغت و بدآموزیهای رسانه ای نقش قابل توجهی در بروز پدیده سرقت منزل دارند بیکاری و بی ثمر بودن نیز یکی دیگر از عوامل بزهکاری است.

  نبودن امکانات برای کار کردن نوجوان و صرف انرژی آنها در جهتی سازنده، احساس بیهودگی و پوچی در فرد می انجامد که می تواند منجر به رفتار بزهکارانه بینجامد

  سرهنگ دوم حسین عاملی کارشناس ارشد اداره برآورد اجتماعی

  عمل دزدی در افراد سارق بیش از اینکه جنبه دیگرآزاری داشته باشد، ماهیت تامین نیازهای سارقان را دارد و به عبارتی خود سارق برای اینکه نیازهای خود را رفع کرده باشد دست به سرقت می زند.

  تحقیقات حاکی است سارقان معمولاً از یکسرى عقده هاى روحى و روانى رنج مى برند و این عقده ها را با ارتکاب سرقت ارضاء مى کنند.

  از سوى دیگر سارقان افرادى ضعیف النفس و بى ثبات از نظر شخصیتى هستند که اعتماد به نفس نداشته و زود تحت تأثیر قرار مى گیرند و ممکن است دست به خشونت بزنند و با آزار و اذیت قربانیان، اموال آنها را بدزدند.

  همچنین در میان عوامل اجتماعى فاکتورهایى از قبیل عوامل اقتصادى شامل تورم، گرانى، فقر و نیازهاى اولیه، نیازهاى رفاه طلبانه، نیازهاى کاذب و نیازهاى مقطعى براى مداواى بیمارى ها، فقر فرهنگى، بى سوادى و کم سوادى، تنبلى، تن پرورى، بى عدالتى اجتماعى که باعث ایجاد ناامیدى در جامعه شده که در وقوع جرایمی همچون سرقت تاثیر گذار است.

  از آنجایی که یکی عوامل آسیب پذیری و کجروی نوجوانان و جوانان همنشینی و زندگی با دوستان ناباب در مکان مشترک و برقراری تماس با دوستان ناباب در سن نوجوانی و بلوغ است.پیشنهاد می شود.

  خانواده آموزش های مناسب را در نحوه برخورد با مطالبات فرزندانشان که به سن بلوغ رسیده اند داشته باشند. همچنین؛ به گونه ای محیط خانه را برای فرزندانشان محیط آرامش و دوست داشتنی قرار داده و با فرزندانشان روابط دوستانه برقرار کند.

  یکی از دلایل اصلی وقوع سرقت داشتن دوستان ناباب است با توجه به اینکه سارق یا سارقان افرادی متاهل بوده پیشنهاد می شود به جای ارتباط با دوستان دوران مجردی خود ارتباط خانودگی خود را قوی و همسران خود را به عنوان دوست انتخاب و در حل مشکلات با یکدیگر چاره اندیشی کنند.

  سرکار خانم مهدوی کارشناس ارشد روان شناسی

  نبود آموزش نیز از عوامل موثر در ارتکاب سرقت منزل است زیرا هر انسانی قادر است بسیاری از مسایل را یاد بگیرد.

  این کارشناس بالینی، خانواده را مهم ترین مرکز آموزش مهارت های زندگی برشمرد و گفت: یادگیری مسایلی مانند خونسردی، متانت، تامل، تفکر و چاره جویی برای حل مشکلات در سرنوشت انسان و نحوه زندگی او در تمام دوران زندگی موثر خواهد بود.

  فقر اقتصادی نیز عاملی برای بروز این گونه جرایم است، گاهی مشکلات مالی بر توان و حوصله افراد غلبه می کند و باعث می شود افراد گرایش به سمت سرقت داشته باشند.

  شخصیت افراد نیز در بروز جرایم موثر است به گونه ای که افرادی که دارای برنامه ریزی در زندگی هستند، بسیاری از مشکلات را پیش بینی می کنند و با آمادگی قبلی برای هر موردی اقدام می کنند

  می توان عدم امنیت روانی، ضعف اعتقادات دینی، ضعف درآگاهی و شناخت، ضعف درمهارت تصمیم گیری و کمبود ها به عنوان ابعاد روانشناسی پدیده سرقت ذکر کرد. نقطه مقابل آنها افرادی هستند بدون برنامه که باری به هرجهت، روزگار را می گذرانند و بیشتر دچار مشکل می شوند.

  تهیه شده در : اداره برآرود معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران


  نظرات