آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116342
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ دی, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > گزارش و گفت‌وگو
 •   

  عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران:

  علوم پایه در تولیدات علم و فناوری مغفول مانده است/نگاه مسئولان تغییر کند

  یک عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه پایه و اساس توسعه و پیشرفت علوم دیگر، علوم پایه است، گفت: با وجود تاکیدات فراوانی که در سال‌های اخیر بر تولید علم و فناوری شده است، متاسفانه شرایطی ایجاد شد که علوم پایه مغفول بماند.

  به گزارش آوای شمال؛

  الله‌بخش یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار آوای شمال؛ با اشاره به اینکه در اغلب کشورهای توسعه یافته، علوم پایه شامل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و… دارای جایگاه بالایی هستند، اظهار کرد: برای گسترش و همگانی نمودن علوم پایه چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی هزینه‌های زیادی پرداخت می‌شود؛ دلیل آن این است که علوم پایه مادر علوم دیگر بوده و رشد و تکامل علوم دیگر بدون توجه به علوم پایه امکان پذیر نیست.

  وی افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدارشان با اساتید دانشگاهی و اعضای هیات علمی ضمن اشاره به مهجور ماندن رشته‌های ریاضی و فیزیک، فرمودند به دنیا که نگاه می‌کنیم می‌بینیم آن چیزی که کشورهای پیشرفته را توانسته به این اوج و قله برساند ریاضی، فیزیک، شیمی و علوم زیستی است، این رشته‌های مهم علوم پایه را برای آینده لازم داریم.

  عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با تاکید بر اینکه اشتیاق دانش‌آموزان و دانشجویان به تحصیل در رشته‌های درآمدزا و صد البته تشویق والدین به این امر رشته‌های دانشگاهی را نامتوازن کرد، گفت: رشته‌های علوم پایه از جمله ریاضی و فیزیک بیشترین ضربه را در بین رشته‌های دانشگاهی متحمل شده‌اند.

  نبود جایگاه شغلی مناسب برای دانش‌آموختگان علوم پایه
  یزدانی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر مغفول ماندن علوم پایه را در تولید فناوری می‌توان احساس کرد، یادآور شد: این غفلت را می‌توان در کاهش آمار داوطلبان ورود به رشته‌های ریاضی و فیزیک در سال‌های اخیر به خوبی احساس کرد اما علت آن را می‌توان نبود جایگاه شغلی مناسب برای دانش آموختگان رشته‌های مذکور دانست.

  وی خاطرنشان کرد: نگرانی‌های مالی دانشجویان، به ویژه دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی، عامل مهمی برای بی‌انگیزه شدن آنان در تحقیقات و نوشتن مقالات با کیفیت می‌شود، این مهم در کمیت و کیفیت مقالات علمی اعضای هیئت علمی نیز تاثیرگذار است.

  عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران تصریح کرد: عدم رقابت در تحصیل در این رشته‌ها عمدتا باعث قبولی افرادی می‌شود که این رشته‌ها در اولویت آن‌ها نبوده است. ضمن احترام به همه معلمان زحمت‌کش، بی‌انگیزه‌گی جوانان فاقد شغل به تحصیل در رشته‌های علوم پایه، باعث شده است تا میدان رقابت برای معلمان با سابقه و یا احیانا بازنشسته خلوت باشد.

  یزدانی با اشاره به اینکه برگزاری کنکور دوره دکتری و پذیرش دانشجوی دکتری بدون حق اعمال نمره حد نصاب، باعث شده است که شاهد حضور دانشجویان ضعیف و بعضا غیر مرتبط با رشته تحصیلی باشیم، افزود: این امر بر کیفیت کارهای علمی تاثیر منفی خواهد گذاشت، به نظر می‌رسد که برای رفع مشکل بی‌انگیزه‌گی و عدم گرایش به رشته‌های علوم پایه باید مسئولان وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش برنامه‌های اساسی و مدونی داشته باشند.

  تغییر نگاه مسئولان به زیر بنای تولید و فناوری در کشور
  وی بیان کرد: نگاه مسئولان باید به علوم پایه عوض شود چراکه این علوم به‌عنوان زیربنای تولید و فناوری که در توسعه جایگاه علمی کشور موثر است باید دیده شود نه به عنوان علوم کاربردی زود بازده.

  عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: در وزارت عتف باید برنامه‌ای دقیق و مدون بین تعداد دانشجویان پذیرفته شده و بازار کار موجود در هر رشته وجود داشته باشد، تا تعداد دانشجویان بر اساس نیاز جامعه پذیرفته شوند و به دانشجویان دوره‌های دکتری، پژوهانه‌ای در حد حداقل حقوق وزارت کار جهت انگیزه بخشی و تمرکز بر تحصیل علم و انجام پژوهش تعلق گیرد.


  نظرات