آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ , Tuesday 19 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116303
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ دی, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  ۸۰ درصد بیماران کرونایی در بابل از طریق اعضای خانواده و دورهمی‌ها مبتلا شدند

  به گزارش آوای شمال؛

  دکتر حسینعلی نیک بخت عضو کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی از گزارش ردیابی تماس بیماران مشکوک به کرونا در شهرستان بابل با همکاری واحد بیماریهای واگیر دانشگاه خبر داد و گفت: ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا در بابل از طریق تماس با یکی از اعضای خانواده و یا شرکت در مراسمات و مهمانی‌های خانوادگی مبتلا شدند.

  وی با اشاره به اینکه گزارش منتشرشده تا انتهای آذر ۱۳۹۹ در شهرستان بابل هست، گفت: میانگین سنی در افراد بستری ۵۵ و بیماران سرپایی ۴۸ سال بود که به‌طورکلی میانگین سنی بیماران از اول بیماری تاکنون، کمی روند کاهشی داشته است.

  عضو کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی با اشاره به اینکه افراد مسن تر همچنان باید در اولویت برنامه های پیشگیری و مراقبت قرار گیرند، گفت: در بابل مدت‌زمان شروع علائم تا دریافت درمان ۲٫۵ روز بوده است.

  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر نیک‌بخت با اشاره به اینکه کلیه بیماران به‌طور متوسط در مدت ۴۸ ساعت در بابل شناسایی می‌شوند، تصریح کرد: طی بررسی بعمل آمده بیش از یک‌سوم این افراد به‌طور قطعی با یک بیمار دچار علائم تنفسی، تماس نزدیک داشتند و و این تماس نزدیک در حدود ۸۰ در خانواده و مراسمات،اجتماعات بود و محل کار در رده بعدی قرار داشت.

  وی با اشاره به اینکه آموزش به خانواده‌ها و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل کار و عدم حضور کارکنان مبتلابه مدت حداقل دو هفته مورد تأکید هست ، بیان کرد: مراسمات و مهمانی‌های خانوادگی با ۳۶ درصد، بازارچه‌های محلی با ۲۵ درصد، حضور در مراکز خدماتی بیش از ۱۸ درصد و حضور در مراکز خرید بزرگ مثل هایپرمارکت ها بیش از ۱۴ درصد، محل تردد و حضور افراد مبتلا به کرونا طی ۱۴ روز قبل از شروع علائم بوده است که قابل‌توجه بوده و همچنان آموزش، فرهنگ‌سازی و نظارت بیشتر را می‌طلبد.

  عضو کارگروه اپیدمیولوژی و آمار معاونت بهداشتی با اشاره به اینکه عامل اصلی عدم کنترل بیماری در شهرستان، عدم پایبندی ۵۵ % از افراد بیمار به قرنطینه خانگی دو هفته‌ای است که این مقدار در پایان آبان ۷۰ % بود؛ افزود: شرایط رعایت قرنطینه خانگی در این ماه حدود ۱۵% بهتر شد که این شاخص بسیار امیدوار کننده است و به نظر میرسد محدودیت ها و اجرای بسیج محله محور درشهرستان مؤثر بود اما با شرایط مطلوب بسیار فاصله داریم.


  نظرات