آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , Wednesday 20 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 116047
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان > یادداشت مخاطبین
 •   

  نقش خیرین امنیت‌ساز در توسعه امنیت اجتماعی

  به گزارش آوای شمال؛

  مشارکت مردم برای کاهش آسیب‌ های اجتماعی و افزایش امنیت در جامعه ضروری است بنابراین از ظرفیت خیرین و تشکل‌ های مردمی در بخش‌های مختلف باید برای تشکیل مجمع خیرین امنیت ساز استفاده شود.

  خیریه و انجام دادن کارهای عام المنفعه خیر و یا اموری که تنها اقشاری خاص و ضعیف از آن سود می برند، همواره دارای تاثیراتی فراتر از نفس کار خیر به تنهایی بوده است، این گونه کارها در دنیای امروز به سرعت و توسط فضای مجازی در جوامع پخش شده و تاثیرات بسیار خوبی را از خود بر جای می گذارد.

  اهدا کردن داوطلبانه یک مال که می تواند وقت، پول و یا حتی چیزهای کوچکتر باشد بر افراد و جامعه تاثیرات مثبت خواهد داشت، حقیقت انفاق و تعاون در دین اسلام از منزلت ویژه‌ای برخوردار است که نتیجه آن جایگاه سازمان‌های خیریه در جامعه است.

  نقش مشارکت مردمی و سازمان‌های خیریه در بهبود و ارتقاء سطح زندگی اقشار آسیب‌پذیر بسیار حائز اهمیت است، چراکه روند خدمات‌ رسانی به این اقشار، بوروکراسی و پیچیدگی مراحل اداری دولتی را ندارد و افراد نیازمند می‌توانند در کمترین زمان به خدمات مورد نیاز خود دست یابند و از طرف دیگر نیز فعالیت این نهادها، کمکی به دولت برای افزایش رفاه جامعه است؛ به ‌طوری‌ که نقش مشارکت‌ های مردمی در زلزله و سیل‌های اخیر کشور غیرقابل انکار بوده و این نهادهای مردم محور، نقش بازوی قدرتمند دولت‌ را در حمایت از اقشار آسیب ‌دیده ایفا کردند.

  خیل عظیم کمک‌های مردمی و فعالان اقتصادی در جامعه امکان‌پذیر نخواهد بود، مگر با اعتماد عمومی که بر فعالیت این نهادهای خیریه در جامعه جریان دارد.

  امنیت یک تولید اجتماعی است که قشرها و افراد مختلف در آن دخیل هستند، مشارکت مردمی در تحقق امنیت پایدار یکی از مهم ترین سرمایه های اجتماعی پلیس جامعه محور اسلامی است که از رهگذر این رویکرد اثر گذار، مردم و پلیس توانسته اند مساعی خویش را در حفظ سلامت فرد و جامعه و پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی به نحو موفقی به انجام برسانند.

  مشارکت مردم برای کاهش آسیب‌ های اجتماعی و افزایش امنیت در جامعه ضروری است بنابراین از ظرفیت خیرین و تشکل‌ های مردمی در بخش‌های مختلف باید برای تشکیل مجمع خیرین امنیت ساز استفاده شود.

  مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این زمینه فرمودند: نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند امنیت را برقرار کند بلکه حمایت های مادی و معنوی مردم می تواند به فراهم آوردن تجهیزات و به بازسازی بافت فرسوده اماکن در شأن خود مردم و رفاه و آسایش آنان اثرگذار باشد.

  پلیس مسئول ارتقاء و گسترش امنیت در جامعه است، اما برای ایجاد این امنیت، همه ارگان‌ها و نهادهای جامعه مسئولیت دارند، خیرین امنیت ساز با حمایت ‌های معنوی و مالی خود، بازوان توانمند نیروی انتظامی در افزایش آرامش عمومی وتوسعه امنیت اجتماعی خواهند بود آنان، بستر بروز جرایم وآسیب های اجتماعی که تهدیدی جدی برای سلامت و پویایی جامعه است را از بین برده و احساس آرامش و توسعه امنیت اجتماعی را به ارمغان می آورند.

  خیرین کشور ما انسان های با اخلاصی هستند که با تمسک به خداوند و اهل بیت علیهم السلام به انجام امور خیر اقدام می کنند و در چنین شرایطی به جاست که خیران، توسط مسوولان و رسانه ها با نیازهای جامعه آشنا شوند تا با فکر روشن به فعالیت بپردازند.

  امروز نیروی انتظامی این افتخار را دارد تا در مقابل قانون ‌گریزان و قانون‌شکنان که خلاف نظم عمومی حرکت می‌کنند، با قاطعیت بایستد و پناهگاه مردم آسیب ‌دیده باشد و در این راه نیازمند همکاری مردم و خیرین امنیت ساز است و دستان پر مهر آنان را به گرمی می فشارد.

  باید همه مردم ما به این باور برسند که امنیت است که بستر توسعه در بخش های مختلف می‌شود، وقتی به این میزان از درک رسیدن قطعا خود در تولید و پایداری امنیت نقش آفرین خواهند بود.

  تقویت امنیت اجتماعی نیاز به مشارکت خیرین که نقشی سازنده در جامعه دارند را دارد از مولفه‌های اصلی یک جامعه آرمانی امنیت و آرامش موجود در آن بوده و تلاش و اهتمام نیروی انتظامی نیز بر این است تا بتوانیم زمینه‌ساز تقویت و ارتقای هر چه بیشتر امنیت در جامعه باشیم.

  خوشبختانه در حال حاضر احساس امنیت در ایران اسلامی در سطح بالایی بوده که این امر زمینه‌ ساز ایجاد بستری مناسب برای فعالیت‌های اجتماعی به شمار می‌رود و تداوم این روند همچنان جزو اولویت ‌ها به شمار می‌رود که در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته و شاهد حضور فعال خیرین در تعاملات انجام شده بوده که تقویت و ارتقای امنیت موجود نشان دهنده تأیید این موضوع خواهد بود .

  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بخشی از جامعه، مسئول حفظ امنیت و آسایش و رفاه عمومی مردم و سازمانی خدمتگزار است. گستردگی دامنه مسئولیت و چالش ‌های فراوان پیش روی پلیس از یک طرف و وظیفه سنگین برقراری امنیت اجتماعی از طرف دیگر، ضرورت پلیس مقتدر و در عین حال مردمی بیش از پیش نمایان می‌شود.

  اما باید توجه داشت هنگامی که صحبت از سرمایه ‌اجتماعی و اقتدار پلیس می‌شود هم باید روابط اجتماعی افراد جامعه وهم به ویژگی‌های فردی وهم به ویژگی‌ها‌ و خصوصیات سازمانی پلیس توجه شود.

  خیرین امنیت ساز با حمایت های معنوی و مالی خود بستر بروز جرایم و آسیب های اجتماعی که تهدیدی جدی برای سلامت و نشاط جامعه است را از بین برده و ارمغان آور افزایش احساس آرامش و توسعه امنیت اجتماعی هستند.

  و اما نقش خیرین در کاهش آسیب های اجتماعی را می توان در حمایت از خانواده زندانیان و جلوگیری از تبعات منفی مشکلات اقتصادی بر زندگی آنان، فراهم کردن زمینه اشتغال برای زندانیان و خانواده آنان با ایجاد واحدهای تولیدی و مساعدت از طریق تفاهم نامه با ادارات فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی و… برشمرد.

  همچنین کاهش آسیب های جدی اجتماعی و خانوادگی از قبیل طلاق و…، مساعدت خیرین در مناسبت ها و جشن های مختلف مانند برگزاری جشن گلریزان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد، توزیع سبد کالا در ایام مختلف از سال به خانواده های زندانیان، مساعدت مالی به دانش آموزان خانواده های زندانیان درایام بازگشایی مدارس از دیگر اقدامات خیرین امنیت ساز است.

  احداث کمپ ترک اعتیاد در جهت درآمدزایی پایدار برای انجمن هاو حمایت هر چه بیشتر از زندانیان و خانواده های آنها درامر پیشگیری از اعتیاد،کمک های مومنانه در ایام کرونا به خانواده های آسیب دیده نیز از جمله این حمایت ها است .

  ما باید در کتاب زندگی سطری به یاد ماندنی باشیم نه حاشیه ای از یاد رفتنی لذا برای آنکه عمل خیر ما به یادگار بماند، باید متناسب با روش های علمی و اصولی به انجام کار خیر بپردازیم و چه سعادتی بالاتر از آن که امنیت جامعه ای را ارتقاء بخشیم.

  امیدواریم تا با همکاری و تعامل روزافزون خیرین امنیت ساز و دیگر سازمان های خدماتی، در ایام کرونایی دغدغه پلیس در تامین و حفظ امنیت کاهش یابد و با تمسک به فرامین مقام معظم رهبری(مدظله العالی) امنیت پایدار و توسعه یافته، در جای جای میهن اسلامی ایران طنین انداز شود.

  نویسنده: سردار مرتضی میرزایی فرمانده انتظامی استان مازندران


  نظرات