آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ , Thursday 29 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 115973
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آبان, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  لزوم متناسب سازی جرم و مجازات/جریمه ۴۰۰هزار تومانی شرب خمر کم است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ سردار محمدحسین حمیدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا جریمه‌های راهنمایی و رانندگی بازدارندگی دارد و شما به عنوان رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با افزایش جریمه‌ها موافق هستید؟ اظهار کرد: باید هزینه تخلف بالا باشد که هر کسی جرأت تخلف را نداشته باشد؛ یک بخش آن جریمه و بخشی دیگر باید مربوط به خدمات اجتماعی باشد.

  متخلفان رانندگی از برخی خدمات اجتماعی محروم شوند

  وی ادامه داد: فردی که پرخطر است، فردی که خلاف جهت حرکت می‌کند یا انواع و اقسام تخلفات حادثه‌خیز را انجام می‌دهد، چگونه می‌تواند به عنوان مثال کاندیدای نمایندگی مجلس یا دیگر انتخابات شود؟

  رئیس پلیس راهور تهران بزرگ افزود: آیا قانونی وجود دارد که اجازه خدمات اجتماعی به افراد متخلف در حوزه راهنمایی و رانندگی را ندهد؟ اینکه می‌گویم باید هزینه تخلف بالا باشد، منظور همین است؛ یعنی باید برای فرد متخلف در حوزه راهنمایی و رانندگی محرومیت‌هایی از خدمات اجتماعی در نظر بگیریم که این فرد برای دیگران خطرساز نباشد و با جان افراد بازی نکند.

  چرا باید جریمه شرب خمر تنها ۴۰۰ هزار تومان باشد؟

  حمیدی بیان کرد: گلایه دیگر هم متناسب نبودن جریمه با نوع تخلف است. به طور مثال ما در کشوری هستیم که در قانون استفاده از شرب خمر حدودی دارد و حرام است اما جریمه رانندگی برای راننده‌ای که شرب خمر کرده باشد، تنها ۴۰۰ هزار تومان و ضبط ۶ ماهه گواهینامه‌اش است که این موضوع را می‌توان به موارد دیگری مانند مواد مخدر و … بسط داد.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت تأکید کرد: در کشورهایی که صادرات، تولیدات و محصولاتشان، مشروبات الکلی، مواد مخدر و مواد روانگردان است و دنیا را به منجلاب کشیده‌اند، برای شرب خمر در حین رانندگی بیشترین مجازات را در نظر گرفته‌اند؛ مجازات‌هایی مانند زندانی شدن فرد تا دیگر هزینه‌های اجتماعی.

  وی گفت: در نتیجه جُرم و هزینه آن با هم متناسب نیستند و باید در راستای تناسب‌سازی این دو با یکدیگر گام برداریم.

  جریمه‌های رانندگی گران نمی‌شوند

  پیش تر سردار سید کمال هادیانفر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است قیمت جریمه‌های رانندگی دو برابر شود، اظهار کرد: پلیس راهور به جهت کمک به مردم هیچ پیشنهادی در راستای افزایش مبالغ جریمه‌ها نداشته است.

  وی افزود: هرچند برخی از جریمه‌ها در کشور حقیقتاً بازدارنده نیستند ولی به جهت اینکه وضعیت اقتصادی مردم مساعد نیست و همچنین بنا بر دستور سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی هیچ پیشنهادی برای وزارت کشور در راستای افزایش جرایم نداشته‌ایم.

  رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: قانون تاکید می‌کند که وزیر کشور، وزیر راه و فرمانده ناجا می‌توانند برای اصلاح قوانین پیشنهاد بدهند که تا این لحظه هیچ پیشنهادی از سوی نیروی انتظامی برای افزایش قیمت جریمه‌ها داده نشده است.

  برچسب ها :

  نظرات