آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ , Thursday 28 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 115592
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مهر, ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  کشت دوباره برنج در ۵۵ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران/ رکوردی برای طلای سپید

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ خوشه خوشه طلای سپید نتیجه تلاش‌ و تکاپوی دستان پینه‌بسته و زحمت‌کش برنج‌کارانی است که کار برایشان سرما و گرما نمی‌شناسد و از وقتی که زمین خالی است تا زمانی‌که نشا در دل زمین می‌نشاند و زمین را سبز می‌کند تا وقتی که خوشه‌های طلایی سر بر می‌آورد دست از تلاش برنمی‌دارد.
  کمرش خم می‌شود دستانش زخمی پاهایش از رمق می‌افتد اما به روی خودش نمی‌آورد تا بتواند نقش خود را در تولید دنبال کند.

  سال گذشته تولید طلای سپید نسبت به سال قبل رشد داشت و رکورد جدیدی محسوب شد امسال نیز رکورد سال ۹۸ شکسته شد که به عوامل متعددی بستگی دارد.

  رمضانی رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: باتوجه به وضعیت آبی و شرایط آب و هوایی و مدیریت تغذیه در سال جهش تولید ۷۵هزار تن برنج در کشت اول نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و تولید برنج به یک‌میلیون و ۱۸۶هزار و ۷۵۸ تن رسیده است.

  وی با اشاره انجام عملیات برداشت در ۲۱۲هزار و ۱۲ هکتار از شالیزارهای مازندران، افزود: تاکنون ۹۵درصد عملیات برداشت به‌صورت مکانیره و پنج درصد به‌صورت سنتی صورت گرفت.

  رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: همچنین میزان سطح زیر کشت برنج امسال با هزار هکتار افزایش نسبت به سال قبل به ۲۱۴هزار هکتار رسید.

  رمضانی تصریح کرد: موضوع دیگر  باتوجه به احتمال  پاییزی سرد کشاورزان امسال به سمت رتون اشتیاق بیشتری نشان دادند به‌‌طوری‌که وسعت کشت رتون از ۴۰هزار هکتار سال قبل به ۵۴هزار هکتار رسید که انتظار داریم با مجموع تولید برنج رتون و نشای مجدد در ۵۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان نیز شاهد تداوم جهش در تولید طلای سپید باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات