آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ , Thursday 20 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 115382
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار برگزیده > یادداشت مخاطبین
 •   

  برپایی حضوری مدارس؛ طنزی تلخ در شرایط سخت کرونایی کشور/ خانواده ها نگران سلامت فرزندانشان هستند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ در حالی که قرار بود تمامی کلاس های مدارس در مناطق غیرسفید کرونایی به صورت مجازی برگزار شود، اما در کمتر از چهل هشت ساعت به شروع بازگشایی مدارس با دستور وزیر آموزش و پرورش، مدارس در تمامی مناطق کشور با اولویت حضوری برپا شد.

  بر این اساس دانش آموزان پایه های اول ابتدایی، هفتم و دهم به صورت اجباری در مدارس حضور پیدا کردند و آیین زنگ بازگشایی مدرسه با حضور مسئولان و دانش آموزان به صدا درآمد.

  با مرور وضعیت مدارس که از اسفند ۹۸ به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، تمامی مدارس به صورت حضوری تعطیل و دانش آموزان به طور مجازی آموزش می دیدند و مشغول تحصیل بودند اما به گفته وزیر آموزش و پرورش در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری از ۱۵ شهریور ماه مدارس با رعایت پروتکل بهداشتی دایر می شود که چنین هم شد.

  اما سوال این است؛ آیا واقعا پروتکل بهداشتی را مدارس و دانش آموزان می توانند رعایت کنند؟

  دیروز شاهد بازگشایی مدارس و حضور دانش آموزان در کلاس های درس بودیم که متاسفانه دانش آموزان فقط با ماسک وارد کلاس ها شدند و هیچگونه تب سنجی و چکاپی صورت نگرفته و این قضیه والدین دانش آموزان را به شدت نگران و مضطرب کرد.

  از این که بگذریم با تراکم بالای دانش آموزان در کلاس های درسی رو به رو می شویم که بسیار خطرناک و حادثه آفرین است به طور مثال در یک کلاس ۴۰ متری حدود ۳۰ دانش آموز مشغول به تحصیل هستند و به علت نبود کلاس اضافه در مدارس و تراکم بالای دانش آموزان چاره ای در کار نیست.

  برخی والدین می گویند مدرسه ای که برای تجهیز خود نیازمند کمک و مساعدت اولیا دانش آموزان می باشد و باز هم مدرسه تجهیز نمی شود چگونه می تواند اقلام بهداشتی مانند مواد ضد عفونی کننده دست، ماسک و دستکش را تهیه کند و همچنین خانواده ای که خود حتی نمی تواند لوازم التحریر برای دانش آموز خود خریداری کند چگونه لوازم بهداشتی که در این شرایط قیمت های ناعادلانه دارد برای سلامتی فرزند خود تهیه کند؟!

  تصمیم های شتاب زده در دولت تدبیر و امید باعث ضربه زدن به سلامت دانش آموزان که یک منبع و سرمایه بزرگ برای آینده کشور هستند را به خطر می اندازد و بعد از گذر ماه های اولیه شروع مدرسه این فاجعه بزرگ انسانی رخ می دهد که البته دور از انتظار هم نیست.

  از ابتدای شیوع ویروس کرونا خانواده ها معترض حضوری شدن مدارس بودند اما اکنون به دلیل فشارهای عوامل اجرایی مدارس و گرفتن رضایت نامه کتبی از اولیا مبنی بر اینکه اگر فرزند شما دچار ویروس منحوس کرونا شد هیچ مسئولیتی مدرسه ندارد سبب شد اولیا سر یک دوراهی بزرگی به نام سلامت فرزند یا آینده فرزند قرار بگیرند اما زمانی که ظرفیت های خوبی چون شبکه شاد، آموزش تلویزیونی و سایر شبکه های اجتماعی وجود دارد چه دلیلی قابل تامل و منطقی برای حضوری شدن مدارس است.

  امیدواریم با تجدید نظر وزارت آموزش و پرورش و نگاه ویژه وزارت بهداشت، مدارس مجددا به صورت حضوری تعطیل شود و این تهدید جدی را به فرصت طلایی برای سرمایه های آینده ایران به ارمغان بیاورد.

  یادداشت: مائده ابراهیمی

  برچسب ها :

  نظرات