آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ , Tuesday 21 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 115180
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ شهریور, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  برپایی جشنواره تئاتر مرصاد چرا معلق شد؟

  به گزارش آوای شمال؛

  برپایی جشنواره تئاتر مرصاد چرا معلق شد؟

  آوای شمال/ امسال به دلیلی شرایط کرونایی سطح کشور شاهد لغو یا تغییر محتوایی برپایی جشنواره های مختلف فرهنگی ـ هنری به ویژه جشنواره های تئاتری در سطح کشور بودیم که متأسفانه برخی از آنها آسیب های زیادی را به هنرمندان تا ریزش مخاطب تئاتر وارد کرده است، از جمله این جشنواره ها، تئاتر ملی مرصاد است که یازدهمین دوره آن سال گذشته در کرمانشاه برگزار شد.

  جشنواره مرصاد ویژه آثار تئاتر دفاع مقدس سال های متمادی است که درباره  نشان دادن رشادت ها و جان فشانی های رزمندگان غیور اسلام با نمایش هشت سال دفاع مقدس برای نسل جدید و یاد و خاطره این عزیزان در کرمانشاه برگزار می شود.

  این جشنواره سال گذشته دوره یازدهم البته تنها دوره ملی خود را با موفقیت برگزار کرد و تا قبل از آن یکی از جشنواره های منطقه ای محسوب می شد اما در سال گذشته به صورت ملی و البته خیلی هم موفقیت آمیز برگزار شد.

  در فراخوانی که سال گذشته این جشنواره ارائه کرده چنین آمد که: «مرصاد تبلور عشق و ایثار و شهادت و از خود گذشتگی مردمان سرزمین پهلوان خیز و دلیر مرد ایران اسلامی بود و مردم سرافرازاسلام آباد غرب درخشان ترین لحظه های تاریخ دفاع مقدس را رقم زدند.»

  این جشنواره در راستای تعالی هنر والای نمایش و ترویج ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با هدف تبادل اندیشه و تجربه های جدید هنر نمایش و در مسیر پاسداشت ارزش‌های عملیات غرورآفرین مرصاد و دستاوردهای انقلاب اسلامی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلام آباد غرب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه، اداره کل هنر های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح  سالهاست که در خرداد ماه فراخوان می دهد و پنجم مرداد نیز در شهرستان اسلام آباد غرب برگزار می شود.

  بخش های مختلف جشنواره شامل تئاتر صحنه ای و تئاتر خیابانی است و اولویت موضوعی جشنواره نیز در سال گذشته که آخرین دوره برگزار شده بوده ۱- عملیات مرصاد ، ۲- تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ۳- مقاومت، ایثار و شهادت، ۴- مدافعین حرم و ۵- آسیب های اجتماعی است.

  اولویت انتخاب آثار در هر بخش با نمایشنامه های تازه نگارش یافته و دست اول بوده و صرفاً نمایش هایی پذیرفته می شوند که تاکنون در هیچ جشنواره تئاتر ملی و بین المللی  شرکت داده نشده باشند. یک سری قوانینی هم برای جشنواره تعیین شده بود مثلا اینکه هر کارگردان فقط در هر بخش فقط با یک اثر می تواند در جشنواره حضور پیدا کند و ستاد برگزاری از پذیرش نمایش هایی که در ادوار گذشته جشنواره حضور داشتند، معذور بودند یا اینکه ستاد اجرایی تعهدی در قبال دکور و لباس و گریم و چیزهای دیگر ندارد.

  همچنین پس از ارزیابی آثار با صلاحدید ستاد اجرایی و کمیته فنی جشنواره، میزان کمک هزینه گروه ها در بخش صحنه ای از بیست میلیون ریال تا چهل میلیون ریال و در بخش خیابانی از پانزده میلیون ریال تا بیست وپنج میلیون ریال، بر اساس مقررات موجود محاسبه و پرداخت شده و به نفرات برتر در بخش طراحی بروشور، طراحی نور،طراحی لباس، طراحی صحنه و فضا، آهنگسازی ، بازیگری زن و مرد، نویسندگی، طرح و ایده، کارگردانی و  در هر بخش از جشنواره به صلاح دید داوران جایزه نقدی و تندیس جشنواره اهدا شده است.

  این جشنواره سال گذشته سی ام خرداد فراخوان داده و پانزدهم تیر ماه نیز آثار راه یافته به جشنواره معرفی شدند و جشنواره نیز نیمه دوم مرداد ۹۸ برگزار شده است.

  *دبیر یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد: استقبال مردم و هنرمندان از یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد کم سابقه و غیر قابل وصف است.

  رسول نادری دبیر یازدهمین دوره جشنواره ملی مرصاد در گفت وگویی می گوید: جشنواره مرصاد تنها رویداد ملی است که در استان کرمانشاه در این چند سال در حال برگزاری است . این جشنواره تنها رویدادی است که مربوط به عملیات مرصاد است و باید توجه ویژه‌ای از سوی مسئولان به آن انجام شود تا این جشنواره هر سال پربار تر برگزارشود نه اینکه کرونا را بهانه ای داشته باشیم تا بودجه آن را قطع  کنیم و برگزار نکنیم.

  نادری می گوید: این جشنواره سال گذشته برای اولین باردر سطح ملی در دو بخش خیابانی و صحنه ای برگزار شد و خوشبختانه ما شاهد رشد هفتاد درصدی شرکت کنندگان نسبت به سال های گذشته آن بودیم. : استقبال مردم و هنرمندان از یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد کم سابقه و غیر قابل وصف بود با وجود اینکه تنها آثاری به دبیر خانه ارسال شد که تاکنون در هیچ جشنواره‌ای در سطح ملی و بین المللی شرکت داده نشده بود و به نوعی اورجینال بوده و به لحاظ موضوع و محتوا مرتبط با عملیات غرور آفرین مرصاد، دفاع مقدس، مدافعین حرم و آسیب‌های اجتماعی بود.

   وی همچنین می افزاید: ما شاهد ارسال ۱۶۷ اثر از ۲۶ استان کشور شسال گذشته بودیم که انتظار داشتیم اگر زیرساخت های مناسب برگزاری جشنواره فراهم شود، حت قابلیت برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی را هم خواهیم داشت. امسال متأسفانه به خاطر کرونا و عدم اعتبار و حمایت مسئولان ما هر چه تلاش کردیم نشد که حتی یک فراخوان بدهیم الان وضعیت کرمانشاه خدا را شکر به لحاظ کرونا سفید است اما متأسفانه هر چه درخواست از مسئولان کردیم این فراخوان را نتوانستیم ارائه دهیم.

  امسال متأسفانه در سالروز عملیات مرصاد هیچ برنامه ای اینجا برگزار نشد و جشنواره ما هر سال پنج مرداد در سالروز این عملیات برگزار میشد که یازده دوره هم رسید اما امسال این اتفاق نیافتد فراخوان جشنواره تقریبا خرداد ماه ارائه می شد و مرداد هم همزمان با عملیات یا چند روز پس و پیش برگزار می شد.

  وی درباره بودجه جشنواره نیز توضیح می دهد: بودجه این جشنواره خیلی اندک بود امسال قرار بود وزیر جشنواره را زیر چتر حمایتی خود ببرد اما به خاطر کرونا دیگر هیچ خبری از این حمایت هم نشد و از طرف مرکز هنرهای نمایشی هم حمایتی نشد. استقبال از جشنواره واقعا سال گذشته عالی بود همانطور که گفتم در هر دو بخش خیابانی و صحنه ای خوب بود حتی در شهرستان های دالاهو و گیلان غرب نیز علاوه بر اجراهای عمومی ، کارهای خیابانی داشتیم که مردم خیلی استقبال کردند. واقعیت این است که امسال نمی خواستند بودجه اختصاص دهند وگرنه می شد فراخوان را داد بعد حتی به خاطر کرونا به صورت مجازی یا حتی ما پیشنهاد جشنواره نمایشنامه نویسی دادیم که دیگر نیاز به حضور نداشت و همه چیزش هم مجازی می شد . الان تنها جشنواره ای که در استان کرمانشاه درباره موضوع مرصاد و عملیات آن در جنگ تحمیلی برگزار می شد همین تئاتر ملی مرصاد بود که آن هم تعطیل شد.

  مشکل اصلی ما عدم حمایت است به هرحال واقعه ای در اینجا اتفاق افتاد و آن عملیات مرصاد بود و تنها کاری که برای آن انجام می گرفت همین در عرصه تئاتر بود و دیگر یادمانی چون شب شعر یا مراسمی نداریم این جشنواره هم که تا جا افتاد دیگر امسال تعطیلش کردند. سال های گذشته قرار شد تفاهم ای نداشته باشیم که آثار برگزیده مرصاد به جشنواره تئاتر مقاومت و خرمشهر برسد ما هم از سوی هیئت داوران در اختتامیه معرفی کردیم اما متأسفانه این اتفاق هم نیافتاد و دوستان توجهی بدان نداشتند اما سال گذشته واقعا بازتاب خبری جشنواره ما خیلی زیاد بود.
  ما هنوز هم پیگیر این هستیم که بتوانیم جشنواره را فراخوان بدهیم اما بعید میدانم که دیگر این اتفاق بیافتد و فراخوانی امسال در کار باشد چون زمان طلایی آن هم گذشته و بودجه هم مطمئنا اختصاص پیدا نمیکند. بودجه ما همیشه در سطح شهرستان و استان تأمین می شد و هیچ جای دیگری کمکی نمی کرد که دیگر همین هم اختصاص پیدا نمی کند.

  با توجه به پیشرفت شایانی که این جشنواره از یک وضعیت منطقه ای به ملی سال گذشته پیدا کرده انتظار می رفت که علی رغم همه شرایط کرونایی بتوان تمهیداتی لااقل برای اجرای مجازی این جشنواره و تأمین بودجه آن برای تشویق و ترغیب هنرمندان عرصه تئاتر دفاع مقدس صورت بگیرد، مگر چند گام تا به حال در کشور در این عرصه برداشته شده است و اصلا مگر چند درصد آثاری که در جشنواره فجر هر ساله برگزا رمی شود به پیروزی انقلاب و عملیات های دفاع مقدس و جنگ تحمیلی مرتبط می شود که ما به راحتی این جشنواره ملی را حذف کنیم؟

  به استثنای جشنواره فتح خرمشهر و تئاتر مقاومت در تهران دیگر جشنواره های اندکی را شاهد هستیم که در عرصه دفاع مقدس فعال باشند. فعالیت این هنرمندان یک نوع انگیزه برای ادامه راه هنری آنها در عرصه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است با همه این که هنرمندان ما این روزها اذعان دارند نیاز به نمایشنامه های عرصه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی و خود جنگ داریم اما می توانیم با برپایی جشنواره ها یک چراغی در راستای تولید نمایشنامه های موفق داشته باشیم حتی امسال و با این شرایط کرونایی نیز می توانستیم جشنواره مرصاد را به سمت تولید نمایشنامه های موفق سوق دهیم اما متأسفانه به جز پاک کردن حل مسئله اتفاق دیگری در این عرصه از سوی مسئولان هنری و فرهنگی رخ نمی دهد.

  از مسئولان عرصه تئاتر انتظار می رود که بیشتر به فکر تولید محتوا و حمایت از هنرمندان در راستای تولید کارهای محتوایی در زمینه جنگ و دفاع مقدس داشته باشند تا برای نسل جوان این محتوا به فراموشی سپرده نشود و همیشه دستمان در راستای تولید آثار نمایشی در این عرصه ها پر باشد چیزی که الان خلاء آن به خوبی احساس می شود.

  برچسب ها :

  نظرات