آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ , Monday 27 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 114848
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ مرداد, ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد:

  آتش زدن کاه و کلش آسیب زیادی به شالیزار می‌زند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد ضمن تأکید بر خودداری از آتش زدن کاه و کلش اظهار داشت: باقیمانده گیاهان در خاک به مرور زمان و با طی شدن فرآیند پوسیدگی به گیاه خاک (هوموس) تبدیل شده و از این راه به غنی شدن خاک کشاورزی کمک می کند.

  احمد صادقی افزود: سوزاندن آثار به جا مانده مزارع پس از برداشت محصول، سنت نادرستی است که هنوز در بین برخی کشاورزان مرسوم است؛ سنتی که این روزها و با پایان فصل برداشت، برخی از مزارع کشور را به آتش می‌سپارد و علاوه بر آسیب رساندن به خاک و آلوده کردن هوا، احتمال گسترش آتش به دیگر نقاط از جمله مراتع و جنگل‌ها را افزایش می‌دهد.

  وی با بیان اینکه دلیل کشاورزان برای آتش زدن کاه مبارزه با کرم ساقه خوار برنج است گفت: با توجه به اتمام برداشت محصولات زراعی مانند برنج، باید برای حفظ و حراست از محیط زیست و جلوگیری از هرگونه آلودگی هوا، توجه به فواید مواد آلی خاک و مضرات آتش سوزی کاه و کلش جدی گرفته شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد ادامه داد: خاک یکی از منابع طبیعی تجدید شونده بسیار مهم و اساسی برای زندگی جانوران و تولید مواد غذایی در اکوسیستم‌های کشاورزی است که بر این اساس مواد آلی خاک از مهمترین موادی است که سبب پایداری و حاصلخیزی خاک می‌شود که متأسفانه هر ساله این اصل مهم کاهش چشمگیری دارد.

  صادقی با بیان اینکه آتش سوزی مزارع علاوه بر خطرات زیست محیطی باعث از بین رفتن موجودات مفید خاک از جمله انواع عنکبوت ها ، سنجاقک ها و پارازیت های موجود در منطقه می شود که به صورت طبیعی دشمن حشرات و محافظان اکوسیستم های طبیعی است افزود: با کاهش مواد آلی خاک، چسبندگی بین ذرات خاک بیشتر و در هنگام شخم زدن کلوخه‌های بزرگی تشکیل و موجب افزایش هزینه خاک ورزی می‌شود.

  وی تغییر بافت خاک و کاهش ماده آلی را از دیگر اثرات مضر آتش بر خاک نام برد و گفت: انجام شخم که بتواند کاه و کلش را به درون خاک ببرد حتی اگر کشت بعدی برنج باشد ، با غرقاب کردن زمین ، کاه و کلش مواد آلی خاک می شود که این به سود محصول برنج است .

  برچسب ها :

  نظرات