آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 114835
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ تیر, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  وجود ۴۰ نقطه رانشی در بخش زیراب/ وجود تخلف در ساخت‌وسازهای روستایی با کمک دهیاران و شوراها

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ دیانوش سن‌شناس پیش از ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار کرد: در ابتدای ورودم در بخشداری زیراب اقدام به تشکیل تیم شهرستانی با استفاده از توانمندی داخلی و بیرون از مجموعه کردیم تا توانمندی‌های منطقه، پایش و منجر به ارائه طرح شود.

  * برگزاری اولین جشنواره «سیر» در روستای اتو

  سن‌شناس، برگزاری اولین جشنواره «سیر» در روستای اتو را در راستای نشاط اجتماعی، استفاده از جوانان روستا در برگزاری جشنواره، جوان‌گرایی و توجه به حوزه معیشت و اقتصاد روستا ذکر و اظهار کرد: برای برگزاری جشنواره سیر اتو، هفت مدیرکل استانی حضور یافتند و ما بعد از جشنواره، آسیب‌شناسی کردیم و مطالبه‌گری در روستا ایجاد شد و استمرار آن هم مورد نظر است و تفاوت سیر اتو با سایر مناطق در کیفیت آن است.

  بخشدار زیراب با بیان اینکه همان جوانان برگزار‌کننده جشنواره «سیر» اتو پیگیر بسته‌بندی، فرآوری و ارتقای استفاده از سیر هستند و جشنواره سیر اتو نمونه‌ای از مطالبه‌گری بود از تشکیل گروه مجازی برای دریافت ایده‌ها و برنامه‌ریزی از آبان سال گذشته خبر داد و با اشاره به طرح برگزاری جشنواره مجازی سیر اتو در مقطع کاهش همه‌گیری ویروس کرونا، شدت‌یافتن آن را مانع برگزاری حقیقی یا مجازی جشنواره ذکر کرد.

  * صنایع فرهنگی روستایی بخش زیراب

  وی آیین تعزیه‌خوانی در ایام محرم، جشنواره سادات علوی و یادواره شهدای کِسِلیان را صنایع فرهنگی در قالب اصالت و شناسنامه فرهنگی ذکر کرد و افزود: اولین کاروان تخصصی سلامت را در کسلیان مستقر کردیم و ۱۰ پزشک متخصص با ویزیت و داروی رایگان با همکاری هلال احمر انجام شد.

  عضو شورای اداری شهرستان سوادکوه، اظهار کرد: شوراها و دهیاران بازوان اجرایی ادارات و نهاد‌ها هستند و یافتن مزیت‌های نسبی هر روستا مورد توجه است و تقویت مجتمع اصلاح نژاد و همکاری با گلخانه در راستای توانمندی بخش مورد توجه بود.

  وی با بیان اینکه هرجا یکپارچگی و اتحاد بود همواره موفقیت داشتیم که دستگاه اکسیژن‌ساز اتفاق بزرگی در منطقه بود که با یکپارچگی و اتحاد به دست آمد، افزود: زنبور عسل در قالب توانمندی روستای سوخته‌سرا، پایتخت تولید عسل کاملا طبیعی در منطقه است و در کار گروه اشتغال شهرستان مورد بررسی قرار گرفت و حدود ۴ هزار کلونی زنبور عسل در میان جنگل است و تمامی اهالی به پرورش زنبور عسل اشتغال دارند و چند جلسه آموزشی روش‌های نوین تولید عسل برگزار کردیم تا روستا توانمند شود.

  *اولویت پرورش زنبور عسل و زالو در بخش زیراب سوادکوه

  بخشدار زیراب، خاطر نشان کرد: درصد تسهیلات برای حمایت از زنبورداران بالا بود و سود یا زیان تولید کاملا طبیعی در اختیار زنبوردار نبود و بازپرداخت تسهیلات با موانعی روبرو شد و پیگیر کاهش سود تسهیلات هستیم تا با تغییر بانک عامل، کمک بیشتری به زنبورداران انجام دهیم.

  وی با بیان اینکه پرورش زالو مورد برنامه‌ریزی قرار گرفت و فردی برای پیگیری معرفی شد، بیان کرد: موافقت اصولی در شیلات استان و شهرستان انجام شد و بیماری فرد پیگیر‌کننده باعث رکود نسبی شد و موافقت اصولی به نام فرد صادر شد و برای پروانه تاسیس در حال پیگیری است.

  بخشدار زیراب از وجود ۱۹ دهیاری که ۴ دهیاری جدید در طول سال اخیر هستند و وجود ۲۳ شورای روستا در بخش زیراب خبر داد و با اشاره به اینکه در برخی روستاهای قدیمی بنا به دلایلی فاقد سکونت شد و الان شاهد بازگشت به آن مناطق هستیم و ما به عنوان متولی صدور پروانه باید بنیاد به استعلام‌های ما پاسخ دهد تا پروانه صادر شود و در جلسات خواستار تعیین محدوده مناطق شدیم و بنیاد مسکن برای تعیین محدوده قول همکاری دادند اما موانعی وجود دارد.

  وی گفت: پراکندگی بسیار زیاد است و امکان حضور همگانی و تعریف محدوده هم وجود ندارد و چند مکاتبه و پیگیری انجام شد ولی برای انتخابات محدودیتی نیست و همه افراد حق رأی دارند و ما زمینه آن را برای همه ایجاد می‌کنیم و کد انتخاباتی با کد آبادی و روستا متفاوت است.

  *افزایش عامدانه قیمت زمین‌های روستایی در فضای مجازی

  وی در پاسخ به سؤال خبرگزاری فارس درباره فعالیت برخی متولیان روستا در مشاوره و خرید و فروش املاک، اظهار کرد: مشاور املاک شغل تعریف‌شده در قانون است و شورا و دهیار، متولی روستا هستند و پس از ورود به روستا از آنها اطلاعات کسب می‌کنند و افزایش ساخت و ساز و منافعی که وجود دارد گلوگاه فساد است و متاسفانه گریبان برخی دهیاران و شوراها را گرفته است و تا جایی که امکان داشت سعی کردیم که دهیاران را از ورود به مشاوره و خرید و فروش املاک منع کنیم ولی در جایی از قانون اعضای شورا را از ورود به آژانس و املاک منع نکرد و و شورا منتخب مردم است و اطلاع از جزئیات روستا نوعی رانت محسوب می‌شود و شورا نهاد ناظر بر دهیاران است.

  سن‌شناس با بیان اینکه دهیاران نباید متولی ستاد کاندیدایی باشند و پیمانکاری و املاک و خرید و فروش با فعالیت در ستاد‌های انتخاباتی، دردسرآفرین است و من تا جایی که قانون اجازه دهد مقابله می‌کنم، افزود: شکل خریدار و فروشنده با توجه به خرید و فروش مجازی، عوض شد و دهیار و شورا از برخی خرید و فروش‌ها، بی‌اطلاع هستند و برخی عامدانه سطح قیمت را بالا می‌برند و برخی خرید و فروش‌ها و واسطه‌ها قابل شناسایی نیستند و بر طبق قانون امضای دهیار و شورا هم بر اسناد خرید و فروش هم از سال‌های اخیر منع شد.

  وی گفت: اگر گزارشی درباره ورود شورا و دهیاران به خرید و فروش زمین و ساختمان شود ما پیگیری می کنیم و اگر تخلف باشد برخورد می‌کنیم.

  *۴۰ نقطه رانشی در بخش زیراب

  سن‌شناس با اشاره به وجود حدود ۱۰۰ کیلومتر راه روستایی در بخش زیراب داریم با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل ما در حوزه نگهداری راه روستایی است که هزینه هنگفتی را می‌طلبد از وجود ۴۰ نقطه رانشی در بخش زیراب و ارسال گزارش برآورد ان به فرمانداری و ستاد بحران خبر داد و درباره ایستگاه‌های مسافر‌بری در روستا‌های بخش زیراب، افزود: سال گذشته بعد از سهمیه‌بندی بنزین بر حسب آشنایی رو در رو با فعالان حمل و نقل مسافر با همکاری دهیاران و شوراهای جلسه‌ای برگزار شد ولی رانندگان رغبتی برای ایجاد ساختار ندارند.

  بخشدار زیراب با اشاره به اینکه دهیار بر حسب قانون در بافت روستا فعالیت می‌کند و شوراها مسولیت قانونی و عرفی روستا را بر عهده دارند ولی دهیاران حق هزینه در خارج از بافت را ندارند، بیان کرد:

  دهیار متناسب با مصوبه شورای روستا فعالیت می‌کند و ساخت و ساز در داخل بافت بر طبق طرح بنیاد مسکن انجام می‌شود و طرح‌های هادی به دلیل هزینه‌های بالا، فاز‌بندی می‌شود و به دهیاران پیشنهاد همکاری با بنیاد مسکن و سایر ادارات و نهاد‌ها برای تسریع فعالیت دادیم و اجرای طرح هادی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی روستاست و ۲۲ روستا دارای طرح هادی است و در همه روستاها آغاز شد و اجرای طرح هادی با بنیاد مسکن است.

  * کاهش احتمال دست‌کاری در طرح هادی روستا‌ها با وجود تعدّد دستگاها

  وی در پاسخ به سؤالی درباره شرایط تعیین بافت در روستا‌ها، گفت: اجرا و نظارت طرح هادی با بنیاد مسکن است و هر ۱۰ سال طرح‌های هادی بازنگری می‌شوند و اداره کل بنیاد مسکن برای جلوگیری از سواستفاده‌ها از مشاوران غیربومی استفاده می‌کند و آنان بخشی از اطلاعات خود را از دهیار و اعضای شورا می‌گیرند و بازدید میدانی مشاوران و نقشه‌بردارانهم با کمک شورا و دهیاران و اطلاعات محلی است و طرح هادی همواره همه را راضی نمی‌کند.

  سن‌شناس با بیان اینکه در کمیته فنی بررسی بافت روستایی، دستگاه‌های مختلفی حضور دارند و بر طبق قوانین خود عمل می‌کنند و مردم فرایند را نمی‌بینند و نقشه‌برداران و مشاور و خروجی طرح هادی را می‌بینند و دهیاران هم عضو ناظر و مشورت می‌دهند و رای در تعیین بافت ندارند، خاطر نشان کرد: فردی چند زمین داخل بافت داشته باشد و فرد دیگری نداشته باشد سعی می‌شود تا با مشورت شورا و دهیار عدالت رعایت شود و تعدد دستگاها در کمیته تصویب طرح هادی احتمال دستکاری را کاهش می‌دهد و شورا و دهیار اختیار جامع و مانع افزایش یا کاهش بافت ندارند.

  وی از تلاش خانه بهداشت روستاها و مرکز جامع سلامت اتو در مقابله با کرونا خبر داد و با اشاره به غربالگری خانه به خانه، ضد‌عفونی‌کردن معابر، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی و غذایی و خرید دستگاه‌های جدید پمپ، اظهار کرد: تفرج‌گاه‌های ما تعطیل است  و مسیر‌های دسترسی به آن هم مسدود شد و دهستان کسلیان دارای گستردگی و ورودی و خروجی متعدد است و از رسانه‌ای مختلف برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی مردم در دستور کار دهیاران و شوراها قرار دارد.

  وی با اشاره به اینکه جمعیت روز‌های گذشته نسبت به هفته‌های اخیر کاهش چشمگیری دارد و ما ۱۷ روستا در کسلیان داریم و امکان شناسایی همگانی نیست و مسدود‌شدن ورودی «چندلا» نیاز به مصوبه دارد و استفاده از ظرفیت مردمی در اولویت ما قرار دارد ولی مشکلاتی مانند اجاره به افراد غیر‌بومی و اختصاص کلید‌ به افراد مختلف و یا عبور از کیت‌ها با خودروهای پلاک بومی را هم داریم.

  سن‌شناس از نصب دوربین پایش تصاویر در ۹ روستای بخش زیراب سوادکوه خبر داد.

  برچسب ها :

  نظرات