آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ , Monday 27 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 114793
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان > اخبار برگزیده
 •   

  آوای شمال گزارش می دهد؛

  شیوع کرونا ۳ ماه توقف در بخش گردشگری/ معرفی مقاصد گردشگری مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ با توجه به اینکه مازندران بعنوان قطب صنعت گردشگری در کشور شناخته شده هر ساله میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر در این استان است که همین موجب درآمدزایی استان می باشد.

  امسال با ورود ویروس کرونا و نزدیک شدن به نوروز ۹۹ زنگ خطر برای صنعت گردشگری مازندران به صدا درآمد که باید بدنبال رفع این مشکل در مواقع بحران بود.

  حال پس از ۳ ماه توقف در بخش گردشگری در یک ماه اخیر شاهد حضور مسافران با ظرفیت ۵۰ درصد پذیرش البته با رعایت پروتکل های بهداشتی در اقامتگاه های استان هستیم.

  در راستای آشنایی اصحاب رسانه از تاسیسات گردشگری و صنایع دستی استان و روند رعایت پروتکل های بهداشتی پسا کرونا از اقامتگاه بومگردی خان سره شیرگاه سوادکوه شمالی، کارگاه سفال زیبا سرامیک و تابلو برجسته آمل، مرکز سرگرمی تفریحی دی دی ایزدشهر ، هتل ۵ ستاره در حال ساخت آراز نوشهر، کاخ چایخواران چالوس، هتل ونوس پلاس نمک آبرود، اقامتگاه ننه گل ابرو روستای کریم آباد ، موزه مردم شناسی روستای کشک سراء چالوس و مجتمع گردشگری سیمرغ محمودآباد که آخرین مقصد تور رسانه ای اداره کل میراث فرهنگی بود، بازدید کردیم.

  *لوکیشن ساخت سریال پایتخت ۲ و حضور بسیار گردشگر در اقامتگاه بومگردی خان سره

  مدیر اقامتگاه بومگردی خان سره سوادکوه شمالی با بیان اینکه این اقامتگاه در زمان قدیم منزل خان منطقه بود و پس از بازسازی به اقامتگاه بومگردی تبدیل شد، اظهارکرد: این اقامتگاه لوکیشن ساخت سریال پایتخت ۲ بوده و همین موجب حضور بسیار گردشگران به این اقامتگاه شده است.

  لیلا شیرکش تصریح کرد: با توجه به شیوع کروناویروس از ظروف یکبار مصرف با رعایت بهداشتی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران استفاده می کنیم.

  * میزان خسارت شیوع کرونا به تاسیسات گردشگری ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال

  همچنین معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه صنعت گردشگری ناشی از نیازهای درونی انسان است و همین موجب سفر می شود، گفت: انتظار داریم در دوران کرونا مقاصد گردشگری توسط رسانه ها معرفی شود.

  مهران حسنی هدف از برپایی تور رسانه ای را معرفی مقصدهای گردشگری و محصولات آن عنوان کرد.

  وی با اشاره به اینکه نگاه به گردشگری باید پایدار باشد، افزود: حفاظت از محیط زیست، منابع و میراث فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد.

  معاون گردشگری میراث فرهنگی مازندران میزان خسارت شیوع کرونا به تاسیسات گردشگری را ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: کرونا بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان به تاسیسات گردشگری خسارت وارد کرد که این خسارت از اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت سال جاری بوده است.

  وی ادامه داد:  تمامی تاسیسات گردشگری مازندران ۳ ماه  بدلیل شیوع کرونا تعطیل بود.

  حسنی از فعالیت هزار و ۵۰۰ تاسیسات گردشگری و ۱۹۰ اقامتگاه بومگردی در استان خبر داد.

  وی ادامه داد: اقامتگاه های بومگردی و هتل ها با رعایت پروتکل بهداشتی با ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت می کنند.

  * کرونا در خرید وفروش و بازار مشکل ایجاد کرد

  همچنین مدیر کارگاه تولید ظروف و محصولات سرامیکی زیبا آمل که خود دانش آموخته رشته عکاسی است،  گفت: از ۷ سالگی کار سفالگری را آغاز و از دهه ۸۰ بصورت حرفه ای و از سال ۹۰ با همکاری خواهرم در این شهر کارگاه سفالگری زیبا را راه اندازی کردیم.

  میثم ناصر نژاد با بیان اینکه در این کارگاه ۱۲۷ قطعه در ۶۰۰ طرح و رنگ تولید و در کشور و کشورهای همسایه صادر می کنیم، ادامه داد: در کارگاه سفالگری ۱۲ نفر اشتغال مستقیم و ۸ نفر غیر مستقیم مشغول فعالیت هستند.

  وی در خصوص عرضه محصولات، گفت: عرضه بصورت عمده فروشی است و با توجه به شرایط موجود، صادرات نداریم.

  ناصرنژاد تصریح کرد: کرونا در خرید وفروش و بازار مشکل ایجاد کرد.

  وی با اشاره به اینکه در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم و تحریم و کرونا به این مشکل افزوده شده، افزود: با صدور مجوز استاندارد ایران این محصولات تحت عنوان صنایع دستی به کشورهای اروپایی صادر می گردد.

  *ایجاد فضای تفریحی گردشگری برای مسافران در شمال کشور

  همچنین از مرکز سرگرمی ، تفربحی و گردشگری دی دی ایزدشهر اثر ۴۰ سال علی توسلی است که بصورت خصوصی در مساحت ۳ هزار و ۶۰۰ متر در سه طبقه مرکز خرید ، شهر کتاب، گالری و رستوران اداره می شود، بازدید کردیم.

  علی توسلی دانش آموخته نفت در شمال کشور فضایی برای گردشگران و مسافران ایجاد کرد تا از دستاوردهای آموزشی، هنری و علمی هنرمندان‌ بهره مند شوند.

  وی در این مجموعه ۱۳۰ شغل بصورت مستقیم ایجاد کرد.

  *نبود زیرساخت مناست/ پروژه آراز از آغاز ساخت با مشکل مواجه بود

  همچنین مدیر گروه صنعتی کبیر و هتل ۵ ستاره در حال ساخت آراز نوشهر با بیان اینکه این پروژه از سال ۹۲ آغاز کرد، گفت: این پروژه هزار میلیارد تومان بدون تسهیلات بانکی احداث شده و طبق بازده زمانی در سال ۱۴۰۰ باید به بهره برداری برسد.

  حمید کبیری ادامه داد: هتل آراز در زمین ۵۰ هزار متری ساحلب با سطح اشغال ۷ هزار و ۵۰۰ متر زیربناء ۱۳۰ هزار متر، ۴۰۴ اتاق استاندارد، ۱۱۱ سوئیت و یک طبقه ویژه مقامات و سمینارها احداث شده است.

  وی تصریح کرد: با ساخت هتل آراز برای ۹۵۰ نفر بصورت مستقیم و هزار نفر بصورت غیر مستقیم شغل ایجاد می کند.

  مدیر گروه صنعتی کبیر هتل آراز با اشاره به اینکه این پروژه از آغاز ساخت با مشکلات متعددی مواجه بودیم، افزود: برآورد اولیه سرمایه این هتل ۶۵۰ میلیارد تومان است اما با دلار ۲۰ هزار تومانی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

  وی نبود زیرساخت مناسب همچون آب، برق و گاز  را مشکل اصلی سرمایه گذاران عنوان کرد و افزود: مسئولین استان قول هایی در زمان صدور مجوز داده اند اما در زمان اجرا این قول ها عملی نشد.

  این سرمایه گذار به صنعت گردشگری یکی از سودآورترین صنعت هر کشور عنوان کرد و گفت: کرونا بر اشتغال و اقتصاد ضربه سختی وارد کرد با توجه به اینکه این پروژه برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در ۳ شیفت اشتغال ایجاد کرد اما با شیوع کروناویروس این تعداد به هزار نفر رسید.

  وی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری موجب خلاصی از درآمد صنعت نفت می شویم، اظهارکرد: طبق کارشناسان خارجی در پایان دولت دهم کشور با کمبود ۱۲۵ هزار تخت هتلی مواجه است.

  کبیری در خصوص تصفیه خانه فاضلاب هتل آراز مجهز به سیستم ” ام وی دی آر” است اما موانع دستگاه های خدمات رسان ایجاد مشکل می کند.

  کبیری با بیان اینکه این مجموعه نیاز به برق ۷ مگابایتی دارد که در زمان صدور مجوز گفتند مشکلی نیست اما الان اعلام کردند که باید پست ۶ هزار و ۳۲۰ ولت خود احداث کنید که تا اینجا حدود ۴۰ میلیارد ریال از ما اخذ کردند.

  وی در خصوص آب و گاز ابن پروژه، تصریح کرد: در خصوص آب شبکه آبیاری نداریم و مجوز حفر چاه ۵ لیتر در ثانیه به ۳ لیتر کاهش دادند که پاسخگو نیست و در بخش گاز درخواست ما ۲ هزار متر مکعب در ساعت بود ولی قول هزار متر مکعب را دادند،اگر از چنین مشکلاتی اطلاع داشتم هرگز شروع نمی کردم.

  *واگذاری کاخ چایخواران به بخش خصوصی به مدت ۱۱ سال

  کاخ چایخواران بنای ۱۰۰ ساله دوره پهلوی است که توسط صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شد.

  این بنا به عنوان کتابخانه عمومی، اداره میراث فرهنگی چالوس و پس از یکصد سال بازسازی شد و اکنون واحد پذیرایی و رستوران ایرانی، فرنگی و سنتی در حال فعالیت است و به پاتوق هنرمندان تبدیل شد.

  هزینه و بازسازی این بنا  ۴.۵میلیارد تومان شد و به مدت ۱۱ سال  به بخش خصوصی واگذار و قابل تمدید تا ۲۵ سال هم است.

  *سفر و کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی

  مجتمع پذیرایی و اقامتی ونوس پلاس نمک آبرود  که مقصد بعدی تور رسانه ای بود با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان پذیرای گردشگران و مسافران است.

  نماینده هتل ونوس گفت: در مرحله نخست یک تیم برای ضدعفونی تمام قسمت های هتل تشکیل دادند و پس از خروج مسافران از واحدهای اقامتی تمام اتاق های مورد استفاده ضدعفونی و بعد از ۲۴ ساعت در اختیار دیگر مسافران یا گردشگران قرار داده می شود.

  عباسیان ادامه داد: در لحظه ورود تمامی پروتکل های بهداشتی اجرایی می شود.

  وی افزود: هتل ونوس روزانه ۵۰ درصد مسافر  را با رعایت پروتکل های بهداشتی پذیرش می کند.

  عباسیان خاطرنشان کرد: این هتل دارای دو رستوران ایرانی و فرنگی بوده که با رعایت فاصله اجتماعی به مشتریان سرویس می دهد.

  *حضور مسافران و گردشگران موجب توسعه اقامتی  

  مدیر اقامتگاه بومگردی ننه گل ابرو با بیان اینکه از بهمن ماه ۹۶ این مجموعه مورد بهره برداری قرار گرفت،اظهارکرد: ملک پدری خود را برای اقامت مسافران با آیین و رسوم بومی در روستای کریم آباد راه اندازی کردم.

  سید نساء محمودی که خود دانش آموخته رشته باستان شناسی است،اقامتگاه بومگردی ننه گل ابرو را یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان چالوس می باشد که زندگی بومی محلی و انواع رسوم و آیین های بومی محلی مازندران را برای گردشگران داخلی و خارجی به تصویر کشیده است.

  وی افزود: انواع غذاهای محلی استان، رب گوجه و انواع مربا در این اقامتگاه بومگردی جهت پذیرایی از مسافران و گردشگران کشور و دیگر کشورها پخت می شود.

  محمودی در خصوص حضور مسافران  در این اقامتگاه بومگردی، گفت: حضور پررنگ مسافران و گردشگران موجب شد تا فضای اقامتی را توسعه بدهیم.

  وی ادامه داد: تاکنون برنامه های مختلف فرهنگی و آیینی در این اقامتگاه اجرا شد که مورد توجه همه گردشگران قرار گرفت.

  محمودی خواستاررفع مشکلات این مجموعه اقامتی همچون برق شد.

  * موزه مجسمه سازی و طراحی لباس تبریزی در کشک سرا چالوس

  موزه مردم شناسی تبریزی یکی از موزه‌های غیردولتی استان مازندران است که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در سـال ۱۳۹۶ پروانه تاسیس، دریافت کرده است.

  این موزه به همت و تلاش مـنصوره تبریزی در شـهرستان نـوشهر،  روستـای کشکـسرا جـولاده راه اندازی شد.

  آثار به نمایش درآمده در این موزه شامل مجموعه آثار ارزشمند حوزه فرهنگ عامه و مردم شناسی منطقه مازندران و همچنین پوشاک اقوام ایران زمین است.

  منصوره تبریزی مدیر این موزه گفت: با توجه به شیوع کرونا تاکنون هیچ بازدیدکننده ای از موزه نداشتیم.

  وی از مسئولین خواستار اجازه نصب تابلو معرفی موزه در ابتدا محل شد.

  *برخی اشکالات قانونی پیش روی توسعه گردشگری/۱۰۹ آببندان مستعد فعالیت گردشگری در مازندران

  مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان تور رسانه ای در مجموعه تفریحی سیمرغ محمودآباد با تاکید بر اینکه گردشگری یک صنعت فرا بخشی است، اظهارکرد: برخی اشکالات قانونی پیش روی توسعه گردشگری وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد.

  سیف الله فرزانه یکی از مشکلات اساسی برای توسعه گردشگری را وجود قوانین در حوزه های منابع طبیعی و راه از چند دهه گذشته بوده و هنوز رفع نشده است،عنوان کرد.

  وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه های اجرایی و خدماتی باید به صنعت گردشگری توجه کنند، افزود: در مسیر توسعه گردشگری استان یکسری موانع های قانونی وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد.

  فرزانه تحقق اشتغال پایدار گردشگری در مازندران را مستلزم حمایت همه دستگاه ها و نگاه فرابخشی به این صنعت عنوان کرد و گفت: تمام نگاه ها و انگشت اشاره در موقع مشکلات همچون ترافیک در محورها، عدم مدیریت دپوی زباله ها، عدم بهره برداری از پروژه های  زیرساختی به گردشگری است.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران یکی از دلایل بروز مشکلات در پیگیری ها و برنامه ریزی های مرتبط را ادغام غیرکارشناسی سه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد.

  وی با اشاره به وجود آببندان ها بعنوان یک ظرفیت مهم در اقتصاد کشاورزی و گردشگری استان، تصریح کرد: اولویت نخست استفاده از آببندان ها باید کشاورزی، پرورش ماهی، زیست پرندگان و گردشگری باشد‌.

  فرزانه با اشاره به ۱۸۲ آببندان در مازندران، گفت: از این تعداد آببندان ۱۰۹ مورد مستعد فعالیت گردشگری تشخیص داده شد.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به حمایت از سرمایه گذاران در قالب واگذاری بناهای میراثی تحت مالکیت میراث فرهنگی، خاطرنشان کرد:  سال گذشته ۴ بنای تاریخی شامل خانه منوچهری آمل، خانه رمدانی ساری، خانه آقا جان نسب بابل، چایخواران چالوس در قالب طرح صندوق احیاء به بخش خصوصی واگذار شد.

  گزارش از سمیه کریمی

  برچسب ها :

  نظرات