آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , Wednesday 20 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 114685
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ تیر, ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  پارادوکس صنعت نشر در سه ماهه نخست امسال /کاهش عناوین منتشر شده همراه با افزایش شمارگان کتاب

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ براساس آمار موسسه خانه کتاب ۱۱ هزار و ۴۳۶ عنوان کتاب در سه ماهه نخست امسال منتشر شد از این میزان ۷ هزار و ۸۹۴ عنوان کتاب تالیفی و ۳ هزار و ۵۴۲ عنوان ترجمه بودند، تعداد عناوین منتشر شده در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل کاهش یافته است میزان انتشار کتاب در سه ماهه نخست سال گذشته ۱۵ هزار و ۴۷۷ عنوان بود. البته نباید فراموش کرد که در سه ماهه نخست امسال در دومقطع زمانی هیچ کتابی منتشر نشد یکی در فروردین ماه که  چاپخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود و دیگری در ۱۲ روز نخست خرداد ماه بود.

  پارادوکس صنعت نشر در سه ماهه نخست امسال /کاهش عناوین منتشر شده همراه با افزایش شمارگان کتاب

  ناشران تهرانی در سه ماهه نخست امسال ۹ هزار و ۱۰۶ عنوان وناشران شهرستانی ۲ هزار و ۳۳۰ عنوان کتاب منتشر کردند؛ ۶ هزار و ۴۸۴ عنوان کتاب چاپ اولی و ۴ هزار و ۹۵۲ عنوان کتاب تجدید چاپ در این مدت روانه بازار نشر شد.

  از ۱۲ خرداد ماه تا ۳۱ خرداد تعداد ۶۳۶ عنوان کتاب منتشر شد از این تعداد ۴۱۴ عنوان کتاب تالیفی و ۲۲۱ عنوان ترجمه بود. شمارگان کتاب در این مدت به ۱۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۸۹۵ جلد رسید درحالی که تیراژ کتاب در سه ماهه نخست سال گذشته ۱۷ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۸۹۵ جلد بود. این آمار رشد ۶ ونیم برابری شمارگان کتاب را نشان می‌دهد. مطمئنا افزایش شمارگان کتاب در تمام موضوعات رخ نداده است متوسط شمارگان کتاب در موضوعاتی از جمله کودک ونوجوان، کمک آموزشی، دین، تاریخ وجغرافیا و فلسفه بیشتر از موضوعات دیگر بود.

  پارادوکس صنعت نشر در سه ماهه نخست امسال /کاهش عناوین منتشر شده همراه با افزایش شمارگان کتاب

  بیشترین میزان رشد شمارگان کتاب در بخش کودک و نوجوان اتفاق افتاد. در سه ماهه نخست امسال متوسط شمارگان کتاب به ۵۴ هزار و ۳۷۰ عنوان رسید درحالی که در سه ماهه نخست سال گذشته متوسط شمارگان آن به هزار و ۵۶۸ عنوان می‌رسید میزان عناوین منتشر شده در بخش کودک و نوجوان در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل کاهش یافته است در این بخش هزار و ۹۴۵ عنوان کتاب در سه ماهه نخست امسال منتشر شد که سال گذشته رقم آن به ۲ هزار و ۵۲۲ عنوان می‌رسید.

  باوجود اینکه بیشترین کتاب‌ها در سه ماهه نخست امسال با موضوع ادبیات منتشر شد شمارگان کتاب در این بخش نسبت به سال قبل افزایش زیادی نداشته است شمارگان کتاب به طور متوسط در این بخش به ۸۸۰ جلد رسید درحالی که سال گذشته کتاب‌های حوزه ادبیات به طور متوسط با شمارگان ۸۷۱ جلد منتشر شده بود. میزان انتشار کتاب هم در این بخش نسبت به سال قبل افزایش نیافته است و با کاهش عناوین منتشر شده در حوزه ادبیات روبه رو بودیم.

  امسال هم مانند سال قبل شاهد کاهش عناوین کتاب‌های منتشر شده هستیم. نمی‌توان گفت این کاهش عناوین کتاب‌های منتشر شده صنعت نشر را به سمت حرفه ای‌تر شدن پیش می‌برد یا بالعکس باعث می‌شود حرفه ای‌ها از انتشار کتاب دست بکشند. برخی مسائل از جمله هزینه‌های انتشارکتاب و میزان استقبال مردم از کتاب در این امر بی تاثیر نبود. امروزه نبود مخاطب و استقبال نکردن مردم از کتاب بیش از هزینه‌های انتشار آن در کاهش تعداد عناوین منتشر شده تاثیرگذار است.

  باید برای بازار صنعت نشر که چندسالی است در حالت رکود به سرمی برد چاره‌ای اندیشید. یا از این صنعت حمایت ویژه‌ای کرد یا اینکه با کاهش مشکلات اقتصادی مردم، زمینه‌ای برای کتابخوانی آنها فراهم کرد. مشکلات اقتصادی مردم در این سال‌ها باعث شده است میزان خرید کتاب کاهش پیدا کند و صنعت نشر با کاهش تیراژ کتاب در برخی سال‌ها و کاهش عناوین منتشر شده در سال‌های اخیر مواجه شود.

  برچسب ها :

  نظرات