آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , Wednesday 20 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 114249
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  جزئیات بازدید میدانی مسؤولان استانی از مناطق رانشی سوادکوه

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ فرماندار سوادکوه و مدیران کل مدیریت بحران، بنیاد مسکن و زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی مازندران از روستای رانشی آریم سوادکوه بازدید کردند.

  *ریزش و رانش، تیر برق‌ها را تهدید کرد

  عباس رستمی عضو شورای اسلامی روستای آریم با اشاره اینکه از فروردین ۱۳۹۸ ترک‌خوردگی در روستا را شاهد بودیم،گفت: با مدیران استانی و شهرستانی رایزنی داشتیم و نامه‌نگاری‌های ما هم موجود است ولی هیچ کدام از مدیران برای بازدید نیامدند.

  وی با بیان اینکه زمین روستا شُل شد و ریشه درخت‌های چندساله گِردو را درآورد، افزود: ریزش و رانش، تیر برق‌ها را تهدید کرد و جفت‌بودن سیم‌ها باعث جرقه می‌شود و یک‌ماه هم است که مستمر از اداره برق پیگیری می‌کنیم ولی برای بازدید کسی نیامد.

  *احداث مسیر جدید در کنار جاده اصلی امافت، کنگلو و آریم

  فرماندار سوادکوه با تشکر از حضور مدیران کل مدیریت بحران، بنیاد مسکن و زمین شناسی و اکتشافات معدنی مازندران در روستای آریم، گفت: دنیای امروز دنیای دانش و دنیای مهارت است و پیشگیری از بدتر‌شدن وضعیت روستا با اولویت پیشگیری و تثبیت به موازات آن در برنامه‌ریزی ما قرار دارد.

  سعید یزدانی با بیان اینکه به نظر می‌رسد آب‌های سطحی و زیر‌سطحی عامل اصلی رانش‌ها است، افزود: چشمه‌ها و آب‌های سطحی و زیر‌سطحی روستا شناسایی شدند و باید با مدیریت فنی به دره هدایت شوند.

  وی مالک چشمه‌های آب را که در گذشته مورد استفاده کشاورزی بود و در حال حاضر مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد را آب منطقه‌ای ذکر و خاطر نشان کرد: جمع‌آوری و مطالعه تطبیقی آب‌های سطحی با حضور کارشناسان آب منطقه‌ای انجام می‌شود و آب منطقه‌ای لوله انتقال آب را تأمین کند و برای احداث کانال هم ما و بخشداری و شورا کمک می‌کنند.

  فرماندار سوادکوه با بیان اینکه استفاده از اصطلاح «اقدامات» به معنای رسیدن به نقطه مطلوب است و بررسی محور اصلی امافت، کنگلو و آریم با حضور مدیران انجام و مطالعات اولیه انجام شد و باید برای احداث جاده پایدار تلاش کنیم، اظهار کرد: سه تا ۴ ماه طول می‌کشد با شرایط موجود، جاده مناسب احداث کنیم و جاده برنت جاده عشایری و جاده دام است و با بارندگی استفاده برای اهالی مردم غیر‌ممکن خواهد بود و ترمیم آن هم پایدار نخواهد بود و با مسؤولیت اهالی روستا مقرر شد تا در کنار جاده تخریبی محور، جاده ۳ یا ۴ متری ایجاد شود.

  وی تشخیص مشاوران و کارشناسان را برای تخریب، تثبیت یا ترمیم منازل روستا اصل دانست و گفت: تا ۱۰۰ متر پروانه رایگان با همکاری دهیار و بخشدار داده می‌شود و وام بنیاد مسکن هم مورد نظر است و اجرای پروژه بعد از مشاوره مشاوران با دهیار و اهالی است و ما هم در تجهیزات کمک می‌کنیم.

  *وجود ۱۰ چشمه در روستا

  مدیرکل مدیریت بحران مازندران از حضور تیم‌های کارشناسی برای بررسی ریزش و رانش در منطقه خبر داد و گفت: موضوع‌ وجود آب‌های فراوان در زیر روستای آریم که به آن آسیب می‌زند و درختانی که در بالا کاشته‌شد و باغداری ایجاد شد و بخش عمده کانال انتقال آب از زیر روستا خارج می‌شود که لازم است مشاوران در بررسی و ارایه طرح توجه کنند.

  علی‌اصغر احمدی، افزود: ۱۰ چشمه توسط روستاییان در این روستا پیدا شد که باید با لوله انتقال داده شود یا مورد استفاده شرب قرار گیرد و آب ابتدا از روستا خارج شود و اگر قابلیت شرب داشته باشد مورد استفاده قرار گیرد که لازم است متخصصان مربوطه آن را بررسی کنند.

  وی با اشاره به اینکه تأمین لوله‌های مورد نیاز در روستا را با آب منطقه‌ای هماهنگ می‌کنیم که حدود ۴ کیلومتر می‌شود و مطالعه عمیق باید صورت گیرد، خاطر نشان کرد: بررسی وضعیت آب سطحی و زیر‌سطحی مورد نظر است و بنیاد مسکن متولی در روستاها است و استفاده از متخصصان برای بررسی وضعیت مسکن و توسعه روستا مورد نظر است.

  *احداث ساختمان بر توده رسوبی سست

  مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان مازندران هم در بررسی وضعیت روستای آریم بخش مرکزی شهرستان سوادکوه با بیان اینکه در مازندران، روستاهایی که در بالای ۲ هزار متر ساخته می‌شوند مشابه آریم سوادکوه هستند، گفت: چشمه‌ها و کانال‌های روستا را اهالی می‌شناختند ولی برنامه‌ای برای مهار آن اجرایی نشده است.

  مهرزاد قنبرزاده، افزود: برف‌های ارتفاع بالای دو‌هزار در طول سال آب می‌شوند و دانه‌های ریز در بالا و درشت در پایین غربال می‌شود و کار را سخت تر می‌کنند و دامنه پایه سست می‌شوند.

  وی با بیان اینکه باری که بر توده رسوبی سست احداث شود دارای مشکلات مشابه روستای آریم می‌شود، و از زیر‌زمین روستا آب زیر‌سطحی مثل رودخانه موج و صدا دارد که شدت آن را نشان می‌دهد و باید با مسیریابی هدایت شود.

  مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان مازندران خواستار توجه لازم گسل چاشم که گسل روستا با تحرک این گسل درگیر کرد توسط کارشناسان در مطالعه وضعیت روستای آریم شد و گفت: اجازه توسعه روستا بدون برنامه داده نشود و اضافه بار و طرح توسعه با نظر کارشناسی اجرایی شود و چندین بار کار گروه لرزش و زلزله از منطقه بازدید کردند و کسی تضمین نمی‌کند که منازل ترک‌خورده امنیت دارد و روستا از چند زاویه مطالعه شود.

  *باقی‌ماندن ۹۰ درصد از روستا‌های رانشی مازندران پس از تثبیت

  مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد عمده مشکل روستا، آب است و رانش و لغزش توأمان در حال انجام است، گفت: از مشاوران صلاحیت‌دار برای ساخت ساختمان‌ها و بررسی رانش روستا استفاده شود.

  محمد خانی گفت: برخی ساختمان‌ها نیاز به تثبیت و مقاوم‌سازی دارند و برخی منازل باید تخریب و بازسازی شود و برخی که  در این روستا دارای ۸۰ سال عمر هستند و ترک هم ندارد که به عنوان آثار باستانی و قدیمی نگه‌داشته‌شود.

  وی با بیان اینکه مشابه روستای آریم در استان مازندران زیاد داشتیم و ۹۰ درصد روستا‌ها بعد از تثبیت باقی ماندند ولی برای توسعه روستا مشاوره دادیم، افزود: برای کشاورزی و سازه این روستا، محدودیت ایجاد می‌شود و اگر مشاوره نظر لزوم عدم استفاده داد قطعه را از بافت خارج و بافت جدید را اضافه می‌کنیم که در برخی نقاط استان هم انجام دادیم.

  وی از تسهیلات بانکی ۴۰ میلیونی با بهره اندک برای ساختمان و کمک‌های دیگر خبر داد و گفت: فرصت دو‌ماهه برای مطالعات در این روستا نیاز است و ساختمان‌های در خطر به عنوان مکان زندگی و شب‌ماندن خطر دارد ولی برای کشاورزی و فعالیت روزانه قابل استفاده است.

  برچسب ها :

  نظرات