آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ , Monday 25 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113783
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  انجام ۳۱۰ هزار تست کرونا/هزینه تست در آزمایشگاه خصوصی زیر ۵۰۰ هزار تومان است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ سیامک سمیعی، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع وزارت بهداشت در نشست خبری مجازی با خبرنگاران با اشاره به انجام بیش از ۳۱۰ هزار آزمایش در حوزه کرونا ، اظهار داشت: اکنون ۱۲۶ آزمایشگاه داریم که تعدادی از آنها هر روز آزمایش هایی انجام می دهند و برخی در در آماده باش هستند و تعدادی نیز در مرحله دوم ارزیابی هستند.

  وی ادامه داد: ۷۱ آزمایشگاه در این خصوص داریم  و ۴۰ آزمایشگاه خصوصی  و ۱۵ آزمایشگاه نیز مربوط به سایر نهادهاست.

  مدیرکل آزمایشگاه های مرجع وزارت بهداشت اضافه کرد: اکنون استاندارد ما برای انجام آزمایش و اعلام نتیجه آن ۴۸ ساعت است.

  سمیعی یادآور شد: هزینه انجام آزمایش در بخش خصوص کمتر از ۵۰۰ هزار تومان است و در بخش دولتی نیز نصف این مقدار است والبته فرانشیز خیلی کمی از مردم گرفته می شود.

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت افزود: کسانی که نیاز به انجام تست کرونا دارند افرادی هستند که با تشخیص اولیه به مراکز درمانی می‌روند و اگر در آنجا تشخیص داده شد دو نمونه یکی از انتهای بینی و دیگری از انتهای حلق فرد گرفته شده و به آزمایشگاه انتقال داده می‌شود و اگر نمونه آزمایش مثبت باشد اگر چنین با دیگر اطرافیان خود ارتباطی داشته باشد از این افراد نیز نمونه‌هایی گرفته می‌شود و این آزمایش بسیار دقیق است.

  * هزینه تست کرونا در بخش خصوصی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان

  وی یادآور شد: دستورالعمل می‌گوید آزمایشگاه‌های خصوصی یا هر نهاد دیگر داوطلب باید تحت نظارت ما بوده و بازرسان ما در آن آزمایشگاه حضور پیدا می‌کنند تا استانداردهای مورد نیاز را بررسی کرده و موضوع دوم این است که در این آزمایشگاه‌ها اصول مهم زیستی کارکنان رعایت می‌شود یا خیر؟ تعرفه انجام این آزمایش‌ها ۱۸٫۳ تا ۱۸٫۴ است. به طوری که در بخش خصوصی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان و در بخش دولتی نیز کمتر از نصف این میزان است البته در بخش دولتی فرانشیز بسیار کمی از مردم گرفته می‌شود.

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت  افزود: تولیدکننده‌های داخل برای تولید کیت‌های مورد نیاز به میدان آمده اما فعلاً نیاز به کیت‌های وارداتی هستیم این ویروس بسیار جدید بوده و هر روز اطلاعات به دست آمده باید مورد استفاده قرار گیرد.

  وی در پاسخ به پرسش فارس درباره نظارت بر کیت‌های وارداتی و اطمینان از سلامت آنها، گفت:‌در حالت عادی کشور مقرراتی دارد و سازمان غذا و دارو و آزمایشگاه‌های مرجع سعی می‌کنند این اصول را رعایت کنند. ویروس چند ماهی است وارد شده و داروی آن را نیز به خوبی نمی‌شناسیم کسانی که برای آن کیت تولید می‌کنند ممکن است استانداردها را رعایت نکنند که  در این میان باید سودجویان را نیز اضافه کرد.

  * کیت‌های وارداتی مورد آزمایش مداوم قرار می‌گیرد

  سمیعی متذکر شد: انستیتو پاستور به عنوان قرارگاهی که شبکه آزمایشگاهی کرونا را رهبری و هدایت می‌کند تیم تحقیق و توسعه‌ای دارد که وظیفه آن این است هر کسی که کیتی را تولید می‌کند باید با پروتکل‌های اضطراری آن را ارزیابی کند.

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما به کیت‌های مرجع دسترسی داریم و کیت‌های تأیید شده را با این کیت‌ها مقایسه می‌کنیم و تا زمانی که تأیید نشوند وارد سیستم آزمایشگاهی نمی‌شوند البته ممکن است این کیت‌ها وقتی وارد سیستم آزمایشگاهی می‌شوند امکان آلودگی در آن وجود داشته باشد.

  وی یادآور شد: تعدادی کیت‌های چینی و کره‌ای داشتیم و حتی تعدادی کیت اروپایی که از فهرست ما حذف شده است و هر بازخوردی که همکاران ما در شبکه‌های آزمایشگاهی در خصوص کیت‌ها به ما اعلام کنند مورد توجه قرار می‌دهیم و دستورالعملی وجود دارد که آزمایشگاه‌ها موظف به اجرای آن هستند.

  سمیعی تصریح کرد: اکنون انستیتو پاستور چندین هزار نمونه دارد که می‌تواند با آن مهارت آزمایشگاه‌ها در انجام تست کرونا را ارزیابی کند. سیاست  ما اکنون  این است که ما  نیاز خودمان را برای ۴ تا ۶ ماه آینده مشخص می‌کنیم و بخشی را از خارج و بخشی را از تولیدات داخل تأمین و مورد استفاده قرا رمی‌دهیم.

  * انجام آزمایش کرونا معتبرترین روش برای شناسایی افراد مبتلا

  وی با بیان اینکه باید عادت کنیم تا با کرونا زندگی کنیم، گفت: هوشمندی این است که چطور بتوانیم از افراد مستعد ابتلا به کرونا حمایت کنیم و افرادی نیز که دارای درجات خفیفی می‌شوند نیز بتوانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند اما اکنون آزمایش تنها چیزی است که می‌تواند میزان ریسک افراد را در ابتلا به کرونا مشخص کند و ما از آن استفاده می‌کنیم.ضمن اینکه تست‌های سرولوژی به تنهایی برای تشخیص کرونا کافی نیست.

  * ظرف دو روز  جواب تست‌های افراد را مشخص می‌کنیم

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر استاندارد ما برای انجام تست کرونا و اعلام آن ۴۸ ساعت است یعنی در این مدت جواب آزمایش آماده می‌شود.

  * کیفیت تولید هر سامانه‌ای برای تشخیص کرونا باید به تأیید سازمان غذا و دارو برسد

  وی درباره تولید دستگاه تشخیص وجود کرونا که در کشور تولید شده است گفت: ما اصلا خبری در این خصوص نداریم و باید سازمان غذا و دارو آن را تأیید کند و همه مراحل آن توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد اما باید گفت انستیتوپاستور آزمایشگاه مرجع کروناویروس در کشور است و دلیل اینکه توانسته‌ایم تعداد آزمایشگاه‌ها را زیادتر کنیم به خاطر این است که از قبل آمادگی ایجاد شده بود.

  سمیعی ابراز داشت: در حال حاضر ما هیچ اطلاعی از این سیستم نداریم ضمن اینکه همه کیت‌های مورد استفاده نیز باید بین ۹۰ تا ۹۵ درصد انطباق را با کیت‌های مرجع داشته باشد.

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت با بیان اینکه تأمین کیت‌های مورد نیاز در کشور در اولویت وزارت بهداشت قرار دارد یادآور شد: البته این نیازهای کشورهای همسایه نیز در این خصوص بی‌پاسخ نمی‌گذاریم اما اولویت اول ما نیازهای مردم در داخل کشور است ضمن اینکه باید نسبت به سلامت کشورهای همسایه و اطرافیان خود نیز حساس باشیم.

  وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۰ هزار آزمایش سرپایی را می‌توانیم انجام دهیم گفت: قابلیت افزایش این تعداد به ۲۰ هزار تست را نیز داریم. ضمن اینکه در تمامی دنیا گفته می‌شود افرادی که علامتی ندارند کاندیدای انجام آزمایش کرونا نیستند اما برخی افراد مانند پرستاران و پزشکان با توجه به شرایط کاری‌شان ممکن است مورد آزمایش غربالگری قرار گیرند و نیاز به انجام آن باشد.

  سمیعی با اشاره به فعالیت آزمایشگاه‌های بخش خصوصی در انجام تست کرونا بیان داشت: اکنون نسبت به فعالیت بخش خصوصی در میزان دریافتی آنها از مردم نظارت می‌کنیم البته اگر این آزمایشگاه‌ها در خانه افراد این آزمایش را انجام دهند این موضوع باعث قطع زنجیره انتقال و ایجاد مشکل در این زنجیره می‌شود و یا ممکن است با کیت‌های نامناسبی انجام شود و فعلا دستورالعمل وزارت بهداشت می‌گوید اگر آزمایشگاه‌های بخش خصوصی ظرفیت لازم را دارند باید آن را با بسیج نیروی کرونا به مشارکت بگذارند.

  وی درباره فعالیت معمولی آزمایشگاه‌ها در کشور ادامه داد: متأسفانه اکنون مردم به دلیل وجود شرایط خاص برای آزمایش‌های دیگر خود نیز به آزمایشگاه‌ها مراجعه نمی‌کنند و این موضوع آسیب جدید اقتصادی به آزمایشگاه‌ها وارد کرده است که باید جبران شود.

  * از کیت‌های داخلی استفاده می‌کنیم/ عمده کیت مصرفی چینی است

  سمیعی درباره اینکه آیا اکنون از کیت‌های ایرانی نیز استفاده می‌شود یا خیر، تصریح کرد: در بخش دولتی و نیز بخش خصوصی از کیت‌های تولید داخل استفاده می‌شود البته این کیت‌ها مورد کنترل قرار دارند و اگر اشکالی در آنها وجود داشته باشد مصرف آن را متوقف می‌کنیم. عمده کیت‌های مصرفی که ما اکنون استفاده می‌کنیم چینی هستند ضمن اینکه تعدادی کیت کره‌ای نیز وجود داشته است اما از کیت‌های کشورهای اروپایی تعداد چندانی در کشور وجود ندارد چرا که برخی از آنها صادرات خود را متوقف کرده‌اند.

  مدیرکل آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت با بیان اینکه کیت‌های تولید داخل کیفیت خوبی دارند گفت: کیفیت آنها مورد کنترل قرار می‌گیرد اما عمده کیت‌هایی که استفاده می‌کنیم کیت‌های چینی بوده و معتبر هستند اما اگر مشکلی در این خصوص باشد آنها را کنترل کرده و جایگزین می‌شوند.

  وی اظهار داشت: روش تشخیص کرونا از اواخر هفته اول بهمن در انستیتوپاستور ایران امکانپذیر بود و این آزمایشگاه اعلام کرد که توانایی تشخیص این تست را دارد.ضمن اینکه کیت‌هایی از سوی سازمان بهداشت جهانی با ما داده شد و همزمان با موارد در قم تعداد آزمایشگاه‌های انجام تست کرونای ما به ۴ آزمایشگاه رسید و این آزمایشگاه‌ها از قبل برای انجام این موضوع آماده شده بودند و کیت‌هایی را سفارش داده بودند.

  برچسب ها :

  نظرات