آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ , Thursday 28 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113448
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  خوداظهاری ۱۲ هزار و ۶۴۱ نفر در مازندران برای دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ کامران اصغری اظهار کرد: با تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام غیرحضوری کارگران برای دریافت بیمه بیکاری خبر داد.

  وی تصریح کرد: کارگران شغل از دست‌داده مشمول قانون کار برای درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران خاطرنشان کرد: طبق دستورالعملی که پس از اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی منتشر شد، برای حمایت از کارفرمایان و کارگران بیکار شده به دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی کارگران بیکار شده لازم است در سامانه  bimebikari.mcls.gov.ir برای دریافت مقرری بیمه بیکاری (به مدت سه ماه از ابتدای اسفند تا پایان اردیبهشت ۹۹) ثبت‌نام کنند تا فارغ از تشریفات قانونی، حداقل حقوق ماهیانه قانون کار در زمان موصوف دریافت کنند.

  این مسؤول گفت: این شیوه‌نامه اجرایی برای تحت پوشش قراردادن کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که قانون بیمه بیکاری نیز شامل حالشان می‌شود و در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور موقت بیکار غیر ارادی شناخته شده‌اند تدوین شده است.

  اصغری ادامه داد: صرفا بیکاران غیر ارادی مشمول قانون کار که بیمه شده تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

  وی بیان کرد: بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری ناشی از حوادث غیر مترقبه ثبت نام شده در سامانه می‌توانند تا سه ماه ( اسفند ماه ۹۸ لغایت اردیبهشت ۹۹) بیمه بیکاری دریافت کنند.

  *آمار درخواست بیمه بیکاری در مازندران

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از خوداظهاری و ثبت درخواست ۱۲ هزار و ۶۴۱ نفر که در اثر شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست داده‌اند در سامانه درخواست بیمه بیکاری خبر داد و گفت: براساس قانون این خوداظهاری‌ها بررسی و نتیجه آن برای افراد پیامک می‌شود.

  این مسؤول افزود: براساس دستورالعمل شرایط قانون کار، حداقل ۵۵ درصد از  بیمه بیکاری بر مبنای کسر حق بیمه فرد قبل از بیکاری و به ازای هر یک از اعضای تحت تکفل معادل ۱۰ درصد به این میزان افزوده می‌شود و حداکثر تا ۸۰ درصد بر مبنای کسر بیمه می‌تواند افزایش یابد و در صورتی که ۸۰ درصد مزد کمتر از حداقل باشد همان حداقل مزد مصوب شورای عالی کار پرداخت می‌شود.

  *بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می‌گیرد

  به گفته اصغری، کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند و اطلاعات خود را در سامانه بیمه بیکاری ثبت کرده‌اند از اسفندماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال به آن‌ها بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد.

  *برای ثبت نام بیمه بیکاری چند روز فرصت داریم

  وی افزود: براساس قانون، افراد بعد از بیکار شدن ۳۰ روز مهلت دارند در سامانه درخواست بیمه بیکاری اطلاعات خود را ثبت کنند و در صورتی که فردی دلیل موجه برای ثبت نام نکردن، داشته باشد با بررسی عدله در صورتی که به تایید هیات حل اختلاف برسد تا ۹۰ روز از زمان بیکاری می‌تواند نسبت به ثبت اطلاعات خود در این سامانه اقدام کند.

  برچسب ها :

  نظرات