آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ , Monday 25 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113439
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ فروردین, ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  مسؤول حوزه علمیه کوهستان بهشهر آسمانی شد + زندگینامه

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام کوهستانی مسؤول حوزه علمیه کوهستان بهشهر از روحانیون و علمای برجسته‌ای بود که در ادامه راه پدرش از سال ۵۱ تاکنون مدیریت این حوزه را برعهده داشته است.

  ساده‌زیستی، زهد و مردم‌داری از ویژگی‌های منحصر به فرد این عالم ربانی بود که بعد از فوت پدر بزرگوارشان همچنان ساده‌زیستی و سکونت در خانه گلی در روستای کوهستان بهشهر و در جوار حوزه علمیه را سرلوحه کار خود داشت.

  حجت الاسلام محمداسماعیل کوهستانی، فرزند آیت‌الله حاج شیخ محمد کوهستانی است که بامداد امروز شنبه ۱۶ فروردین ماه پس از تحمل مدت‌ها درد و رنج ناشی از بیماری، در بیمارستان نیمه‌شعبان ساری به دیدار معبود شتافت.

  آیت‌الله شیخ محمد کوهستانی فرزند حاج شیخ محمدمهدی از علمای بهشهر مازندران در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. پدرش، از عالمان برجسته زمان خویش به حساب می‌آمد. در کودکی پدرش را از دست داد.

  وی در نوجوانی وارد حوزه علمیه شهرستان بهشهر شد و بیشتر تحصیلات مقدماتی خویش را در همین حوزه گذراند.

  همچنین، مدتی را در حوزه علمیه ساری و مدتی نیز در حوزه علمیه شهرستان بابل، در مدرسه «کاظم بیک» و «سقا» به تحصیل پرداخت.

   وی برای ادامه تحصیل، وارد حوزه علمیه مشهد شد و در مدرسه «میرزا جعفر» اسکان یافت و در سال۱۳۴۰ قمری، به حوزه نجف رفت و در سال ۱۳۴۸ قمری به ایران بازگشت. وی در جریان مبارزات مردم ایران علیه حکومت پهلوی حضور داشت.

  از همان دوران بازگشت به ایران بنای تاسیس حوزه علمیه را گذاشت و شاگردان فراوانی تربیت کرد.

  آیت‌الله کوهستانی در هشتم اردیبهشت ‌ماه سال ۱۳۵۱ به ‌علت شدت بیماری ، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و پس از تشییع باشکوه در روستای کوهستان و شهرستان بهشهر ، بنا به وصیت به مشهد مقدس منتقل و در جوار بارگاه امام رضا (ع) در ‘ دارالسیاده ‘ به خاک ‌سپرده شد و به دیدار پروردگار خود شتافت.

  برچسب ها :

  نظرات