آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , Wednesday 20 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113417
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ فروردین, ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  طرحی برای تحول درسیستم آموزشی/ آموزش مجازی درکتاب های درسی اضافه می شود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ این روزها آموزش مجازی به دلیل شرایط خاصی که کشور به دلیل شیوع کرونا درگیر آن شده است حرف اول را در آموزش یادگیری می‌زند.

  با توجه به اینکه این نخستین تجربه جدی آموزش و پرورش در حوزه آموزش مجازی به صورت گسترده است ضعف‌ها و قوت‌هایی دارد و همچنین ایده‌هایی نیز در راستای تکمیل آن از سوی متخصصین امر ارائه می‌شود.

  حامد نیک پی با ۱۷ سال سابقه معلمی در رشته ریاضی و دارای دکترای ریاضی محض با اشاره به ارائه طرحی جدید به آموزش و پرورش در خصوص تحول در سیستم آموزشی ایران با استفاده از QR code در کتابهای درسی در توضیح بیشتر گفت: به طور کلی سبکی که این روزها در حوزه آموزش مجازی در حال اجرا است می‌تواند تبدیل به یک بعد ماندگار در سیستم آموزشی ایران شود. در حال حاضر آموزش و پرورش فضا، معلم، کتاب و دانش آموزان را در اختیار دارد و می‌تواند به این سیستم یک بعد دیگر نیز اضافه کند. به این ترتیب که در هر صفحه کتاب درسی که نیاز به آموزش بیشتر و توضیح بیشتر دارد یک بارکد بخورد و یک فایل آموزشی و سیستماتیک به تدریس دروس اضافه شود.

  وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در سیستم آموزشی وجود دارد یکدست نبودن نحوه آموزش و فهم دانش آموزان است و همین باعث می‌شود برخی دروس توسط معلم به خوبی توضیح داده نشود یا دانش آموز نیاز به تکرار و تمرین بیشتر داشته باشد تا به تعمیق یادگیری اش بیانجامد و یا حتی ممکن است دانش آموزی به هر دلیلی غیبت‌هایی سر کلاس داشته باشد. حال باید دید چگونه می‌شود به صورت سیستماتیک این ضعف‌ها را جبران کرد. با طرحی که به آموزش و پرورش ارائه دادم حتی جلوی کلاسهای خصوصی و صرف هزینه توسط خانواده گرفته می‌شود.

  وی در پاسخ پرسش این بارکدها به چه صورت قابل اجرا است و چه میزان هزینه برای آموزش و پرورش نیز خواهد داشت گفت: یک بحث قضیه تولید فیلم‌های آموزشی درباره درس‌هایی که احساس می‌شود نیاز به آن وجود دارد. مثلاً در یک درس زبان ممکن است هم گرامر آن نیاز به آموزش از طریق فیلم گرفتن از یک معلم و تدریس آن داشته باشد یا نیاز داشته باشد فیلم یک مکالمه درس زبان به صورت فیلم ارائه شود. این بخش می‌تواند به صورت رایگان و داوطلبانه توسط بسیاری از معلمان ضبط و به آموزش و پرورش ارسال شود و از میان آنها بهترین ها گزینش شود. مثلاً در دانشگاه شهید رجایی هستند دانشجویانی که بسیار استقبال می‌کنند تا چنین فیلم‌های آموزشی را تولید کنند و این دانشگاه نیز استودیوهای مربوط به خود را دارد. این بخش هزینه بر نخواهد بود حتی می‌تواند یک حس رقابت در میان معلمان ایجاد کند که بتوانند در سیستم تعلیم و تربیت نقش فعال‌تری ایفا کنند و در نهایت ما به نوعی چرخه تألیف داشته باشیم و نه کتاب تألیف ی.

  نیک پی ادامه داد: از نظر اجرایی نیز گذاشته بارکد در کتابهای درسی هزینه بر نیست. سایتی وجود دارد که می‌توانید لینک هر فیلم آموزشی را درون آن کپی کنید و به شما QR codeآن را بدهد و شما داخل کتاب کپی کنید. بعد هر زمان که دانش آموز موبایل خود را نزدیک آن بارکد ببرد فیلم آموزشی پخش می‌شود. البته می‌شود نرم افزار آن را هم داشت اما نیازی به آن نیست.

  وی بیان کرد: ایده‌ای که من مطرح کرده‌ام و به من گفته شده است که این روزها به دست وزیر آموزش و پرورش رسیده است در واقع کار پیچیده و نشدنی نیست. هر چند در دنیا سابقه آن نیز وجود ندارد. من تنها تخته و میخ را کنار هم قرار داده‌ام و این ایده را مطرح کرده‌ام. پیش بینی خود من این است که ابتدا تا انتهای تکمیل این طرح ۳ سال به طول بیانجامد.

  معلم رشته ریاضی در پاسخ به این پرسش که در آموزش و پرورش این طرح توسط چه کسانی تأیید شده است نیز گفت: من طرح را به آقای عمادی که قبلاً معاون آموزش متوسطه بوده‌اند و الان مشاور وزیر هستند رساندم و از طریق ایشان به دست وزیر رسیده است اما به دفتر دکتر ملکی در سازمان پژوهش نیز طرح را ارسال کرده‌ام و از مشاوران ایشان با بنده تماس گرفتند و گفتند می‌خواهند طرح را اجرا کنند و جلسه‌ای برای توضیح طرح قرار است گذاشته شود. همچنین برای دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آقای شرفی معاون فنی و ارتباطات آموزش و پرورش نیز طرح را ارسال کردم. امیدوارم این طرح بتواند به اجرای موفقی بیانجامد.

  برچسب ها :

  نظرات