آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ , Tuesday 19 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113381
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند, ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > یادداشت مخاطبین
 •   

  یادداشت؛

  صنعت گردشگری کشور در سایه ویروس کرونا /فعالان گردشگری تهدید کرونا را به فرصت رفع کاستی ها تبدیل کنند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ این روزها که ویروس کرونا از شهر بزرگی در مرکز چین آغاز شد و اکثر کشورهای جهان و به خصوص ایران را درگیر کرده است شاهد تاثیر آن در صنعت گردشگری هستیم.
  حال که چیزی به عید نوروز نمانده و هراس شیوع این ویروس موجب تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی، دانشگاه ها، مراکز فرهنگی، سینماها شد موجب از نفس افتادن صنعت گردشگری در جهان و ایران شده است.
  چرا اتفاقاتی نظیر کرونا یا سونامی هایی از این قبیل، آسیب های جدی به پیکره گردشگری و اقتصادی وارد می کنند؟
  برخی از کارشناسان بر این اعتقادند تاثیر کرونا ویروس بر صنعت گردشگری تا سال ۲۰۲۱ باقی می ماند! و عده ای دیگر نیز بر این باورند که تاثیر این ویروس تقریبا ۶ تا ۱۲ ماه دیگر در صنعت گردشگری دیده می شود.
  اما چیزی که اکنون مشاهده می کنیم بسته شدن مرزهای لغو بسیاری از پروازها و پیامدهای منفی اقتصادی در کشورهای دنیا به خصوص ایران است.
  کرونا ویروس زمانی به ایران آمد که بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند نوروز امسال در ایران بسته به تحریم ها، کاهش سفرها و تورهای خارجی و سهمیه بندی بنزین، رکورد سفرهای نوروزی شکسته خواهد شد اما کرونا ویروس تمامی معادلات را بهم زد و شرایط به گونه ای دیگر رقم خورد.
  اما تاثیر این ویروس بر صنعت گردشگری مازندران نیز تاثیرگذار است چرا که با فراگیر شدن این ویروس در کشور و افزایش یکباره آن در مازندران شاهد تعطیلی کلیه مراکز تفریحی، سیاحتی، اقامتی و گردشگری بوده ایم،
  با توجه به اینکه مازندران بعنوان بزرگترین قطب صنعت گردشگری در کشور شناخته شده و سالانه ۲۰ میلیون گردشگر به این استان سفر می کنند و در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری را ه خود جذب کرده است شیوع و گسترش کرونا ویروس در مدت زمان کنونی، این صنعت را تحت الشعاع خود قرار داده است.
  اگر شیوع این ویروس ادامه پیدا کند می تواند خسارت سنگین بر صنعت گردشگری مازندران وارد کند که قابل جبران نباشد.
  مازندران که هر سال چه در تعطیلات نوروز و چه تعطیلات تابستان و چه آخر هفته ها میزبان خیل عظیمی گردشگر داخلی و خارجی است و همین موجب درآمدزدایی برای استان بود امسال با ورود کرونا ویروس و نزدیک شدن به نوروز ۹۹ زنگ خطر برای صنعت گردشگری مازندران بصدا در آمد که باید بدنبال یک راه حل برای رفع این مشکل در مواقع بحرانی باشیم تا بتوانیم مازندران قطب صنعت گردشگری را نجات دهیم.
  با توجه به هشدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رخ دادن فاجعه ملی در بهار ۹۹ در صورت رفتن به سفر که مطابق گزارش مرکز آمار ایران در بهار ۹۸ از حدود ۲۵ میلیون خانوار ایرانی با ۶۶ درصد حداقل یک سفر داشته اند و در حدود ۱۰۳ میلیون سفر انجام شده است( البته هر فرد می تواند چند سفر انجام داده باشد ) نصف این تعداد سفر در بهار ۹۹ فاجعه ملی خواهد شد.
  نکته جالب توجه اینست که شورای جهانی سفر و جهانگردی یک سازمان جهانی نظارت بر صنعت گردشگری هشدار داده که کرونا ویروس ممکن به بیکار شدن ۵۰ شغل در این صنعت منجر شود که این شورا خواستار اقدامات گسترده برای جبران خسارات پس از کنترل این ویروس شد.
  با این وجود برای جلوگیری از فاجعه ها باید برنامه ریزی های صورت گیرد. کرونا ویروس فرصتی است برای برنامه ریزان، سرمایه گذاران و فعالان عرصه گردشگری کشور تا ضعف ها و نقاط و محل هایی که این صنعت، آسیب پذیر است شناسایی و برای مقابله با آن برنامه ریزی کاربردی را در دستور کار قرار دهند.

  یادداشت: سمیه کریمی

   

  برچسب ها :

  نظرات