آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ , Tuesday 19 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113360
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
 • شما اینجا هستید :اخبار برگزیده > یادداشت مخاطبین
 •   

  وقتی "کرونا" بازار را ویروسی می کند

  افزایش بی رویه قیمت کالاهای بهداشتی در سایه بی تدبیری مسئولان/ نظارتی که هیچ وقت وجود ندارد/ جانبازان در سنگر اول آسیب این روزها

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ با شیوع ویروس کرونا (کوید-۱۹) در کشورمان و ایجاد جَو روانی ناشی از این بیماری بسیار مُسری در بین آحاد جامعه، شاهد افزایش چند برابری قیمت لوازم بهداشتی بودیم به طوری که ماسک معمولی که تا پیش از این ۵۰۰ تومان به فروش می رسید اکنون در داروخانه ها بیش از ۵ هزار تومان به فروش می رسد.

  افزایش تأمل برانگیز قیمت کالاهای بهداشتی مورد نیاز این روزهای جامعه را که کنار بگذاریم با کمبود شدید این محصولات نیز مواجه هستیم این در صورتی است که مسئولان حوزه بهداشت و درمان، خبر از کارکرد شبانه روزی کارخانه های تولید مایحتاج بهداشتی می دهند اما بازار عملا از این نوع کالاها بی نصیب است.

  از ابتدای شیوع ویروس کرونا خبرهای مختلفی در رابطه با احتکار کالاهای بهداشتی به گوشمان می رسد این در حالی است که بارها به ما ثابت شده است زمانی که مردم نیاز جدی‌ به کالایی پیدا می کنند شاهد احتکار آن در انبارهای افراد سود جو هستیم و این روزهای کشور نیز از وجود محتکرها خالی نیست و سودجویان دست از احتکار و دلال ها دست از دلالی بر نمی دارند و به فکر سلامتی هم وطنان شان نیستند بلکه دنبال سود بیشتر از کالاهای حیاتی جامعه در شرایط بحرانی هستند، آن هم کالاهایی که با جان و زندگی مردم رابطه مستقیم دارد.

  پزشکان و پرستاران از ابتدای شیوع ویروس کرونا تأکید بر این داشتند که افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند و فقط افراد مبتلا به این بیماری و افرادی که از مبتلایان این بیماری مراقبت می کنند باید ماسک بزنند و همچنین زمان استفاده از ماسک های معمولی ۲ الی ۳ ساعت و ماسک های فیلتر دار کمی بیشتر است اما باز هم افراد سالم دنبال خرید ماسک هستند که جای بسی تأمل دارد.

  اما در این شرایط چه کسانی باید نقش آفرینی بیشتری داشته باشند تا جامعه بیشتر از این دچار بحران نشود.

  در همه جای دنیا مسئله نظارت بر تولید، توزیع و فروش کالا به ویژه کالاهای اساسی بر عهده نهادهای نظارتی است، که در ایران این موضوع آنچنان که باید و شاید مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است و همچنان سایه گران فروشی و احتکار به ویژه در شرایط اضطراری جامعه در کشور سنگینی می کند و تنها چند مورد کشف و ضبط از طریق رسانه ها به مردم گزارش می شود اما عدم برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم اجتماعی و بازار، مردم را ناامید و محتکران و گران فروشان را بر مسئله برخورد قانونی هوشیار نکرده است.

  در شرایط این روزهای کشور، مردم قاطعانه از دستگاه های نظارتی از جمله وزارت صمت، اتاق اصناف، سازمان تعزیرات حکومتی، نهادهای مردمی و به ویژه قوه قضائیه خواستار برخورد شدید با محتکران و گران فروشان در هر جایگاهی هستند.

  اما مسئله ای که باید به آن پرداخت این است که مسئولان در شرایط امروز کشور و همه گیر شدن بیماری به شدت مسری ویروس کرونا باید توجه ویژه ای به جانبازان شیمیایی دفاع مقدس داشته باشند که این روزها بسیار تحت فشار هستند و نمی توانند تجهیزات مورد نیاز خود نظیر ماسک، ژل ضد عفونی، دست کش و سایر لوازم بهداشتی را در اختیار داشته باشند.

  به این قشر از جامعه بیشتر بدهکاریم و تا دیر نشده بدهی خود را به یادگاران دوران حماسه و ایثار بپردازیم که امروز چشم امیدشان به مسئولان کشور است.

  یادداشت: مائده ابراهیمی

  برچسب ها :

  نظرات