آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , Wednesday 20 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113359
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ اسفند, ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار برگزیده > اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد

  شخم زمستانه راهکاری براب از بین بردن آفت ها/ سموم شیمیایی صدمه زیادی به شالیزار می زند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوایشمال/ احمد صادقی با اشاره به مزایای شخم و شیار زمستانه بیان کرد: شخم زمستانه و آب تخت کردن شالیزارها سبب افزایش حاصلخیزی خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی از آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک می شود که از مزایای این کار است.

  وی افزود: همچنین شخم زمستانه سبب از بین رفتن پناهگاه زمستانی آفت‌ها به خصوص کرم ساقه‌خوار برنج است، این کار سبب ذخیره رطوبت، افزایش محصول، استفاده بهینه از نزولات جوی و سلامت محصول می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه در شخم زمستانه خاک، علاوه بر از میان رفتن لاروهای حشرات، بذر علف‌های هرز مزارع از بین می‌رود اظهار کرد: شخم‌زنی در این فصل سبب آمادگی خاک برای کشت می‌شود و کشاورزان برای بهره‌مندی از نزولات جوی و استفاده بهینه از آب‌های سطحی به شخم زدن زمین های شالیزاری خود اقدام کنند.

  صادقی با اشاره به اینکه شرایط جوی مساعد و بارندگی زمینه عملیات شخم‌زنی را فراهم می‌کند، خاطر نشان کرد: زمین‌های برنج کاری برای شخم‌زنی مطلوب نیازمند آب است و در شخم‌های بهاره و قبل از نشا شاهد هستیم که ابتدا زمین آبگیری و بعد وارد مراحل شخم و تسطیح می‌شود.

  وی ادامه داد: در فصل پاییز و زمستان پس از سرد شدن هوا و بارش‌های فصلی آب کافی در اختیار است که شرایط شخم‌زنی را تسهیل می‌کند و با این اقدام لاروها و حشراتی که برای زمستان گذرانی به لایه سطحی‌تر خاک رفتند در معرض هوای سرد قرار می‌گیرد و از بین می‌رود و یا آفت‌ کرم ساقه‌خوار برنج با روش مکانیکی کنترل می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمووآباد به موثر ترین روش مدیریت آفت اشاره کرد و بیان داشت: یکی از راه‌های مؤثر کنترل آفت، مبارزه زراعی یا انجام شخم و شیار زمستانه می‌باشد که سبب صدمات مکانیکی و زیر خاک رفتن لاروهای زمستانگذران موجود در کاه و کلش و نهایتاً مرگ و میر بالای آنها می‌گردد.

  صادقی اضافه کرد: مبارزه با هریک از آفت‌ها با سموم شیمیایی علاوه بر جلوگیری از صدمات محیط زیست، نیازمند هزینه تهیه نهاده و مصرف بیشتر آب است که سبب افزایش هزینه تولید می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد به ممکن بودن کن آبی در بهار اشاره کرد و یادآور شد: اگر در فصل بهار شاهد بروز کم‌آبی باشیم، با شخم و شیار زمستانه می‌تواند پشتوانه‌ای برای تسهیل شخم بهاره باشد که با اندک میزان آب در اختیار کشاورز زمین برای انتقال نشا آماده می‌شود.

  در پایان این مقام مسئول خطاب به کشاورزان گفت: جمع آوری و حذف علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع خصوصاً علف‌های هرز روی مرزها و اطراف کانال‌های آبیاری حداکثر تا دهه اول اسفند ماه در کاهش جمعیت انتقالی به سال بعد بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات