آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113205
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  «ایران2020» | عضو ندای ایرانیان:

  برخی اصلاح‌طلبان، تأیید صلاحیت هم می‌شدند رأی نمی‌آوردند

  به گزارش آوای شمال؛

  «ایران2020» | عضو ندای ایرانیان: برخی اصلاح‌طلبان، تأیید صلاحیت هم می‌شدند رأی نمی‌آوردند

  آوای شمال/ شبکه خبری المیادین در ادامه ویژه‌برنامه‌های خود به مناسبت سالروز انقلاب اسلامی و انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی، در میزگرد روز سه‌شنبه به موضوع انتخابات در تاریخ جمهوری اسلامی و اهمیت آن پرداخت.

  ملحم ریا مجری و مدیر دفتر المیادین در تهران گفت، از چهل و یک سال پیش،‌ جمهوری اسلامی بر برگزاری انتخابات تأکید دارد و تلاش می‌کند با مشارکت پرشور مردم در انتخابات،‌ و همچنین برگزاری انتخابات بر خلاف همه بحران‌ها یا دشواری‌ها، پیام‌های زیادی ارسال کند.  او در این برنامه میزبان «سید سجاد سالک» مدیر دفتر سیاسی حزب اصلاح‌طلب «ندا ایرانیان» و «ابوالفضل عفت‌نژاد» عضو ائتلاف پایداری بود.

  مجری المیادین از عفت‌نژاد، درباره چرایی برگزاری انتخابات‌های متعدد در ایران پرسید و او گفت، جمهوری اسلامی ایران از چهل و یک سال پیش بر اساس حاکمیت دینی و مردمی تشکیل شد. تفاوت اصلی جمهوری اسلامی با نظام سابق، در این است که مردم در نظام جدید جزئی از ارکان آن شدند. در حالی که در نظام سابق حضور آنان به نوعی ممنوع بود.

  علت تعطیل نشدن انتخابات در طول ۴۰ سال گذشته

  سالک نیز در پاسخ به اینکه چرا انتخابات در ایران در طول چهل و یک سال پیش بر خلاف بحران‌ها و مشکلات عدیده،‌ هیچ گاه متوقف نشد و در موعد خود برگزار شده است،‌گفت، من فکر می‌کنم که پیام روشن است و آن اعتقاد راسخ سران و رهبران انقلاب اسلامی به آراء مردم است. در سال‌های گذشته یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی نظام، که در توصیه‌ها و بیانات رهبر تجسم پیدا کرده است و ایشان گفت که انتخابات و رأی مردم در آن حق الناس است، در حقیقت رأی و نظر مردم بوده که در قالب انتخابات اخذ شده و هیچ گاه تعطیل نشده است. مشارکت مردم در وضع سیاست‌ها نقشی اساسی دارد.

  المیادین درباره حاکمیت مردم در ایران پرسید و سالک گفت، در قانون اساسی و در شعارهای بنیانگذار انقلاب اسلامی، نظر مردم رکن اصلی بوده که همیشه از آن استفاده شده است. در حقیقت این نظرات بوده که سیاست نظام را تشکیل داده است. مردم در حقیقت نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند و آنان نیز در وضع قوانین و سیاست‌ها نقشی مهم دارند.

  حتی اگر برخی اصلاح‌طلبان تایید می‌شدند، رأی نمی‌آوردند

  مجری المیادین از سالک پرسید، شما به عنوان عضو یک حزب اصلاح‌طلب فکر می‌کنید عدم تایید صلاحیت برخی نامزدهای اصلاح‌طلب به اهمیت و تاثیر انتخابات آسیب می‌زند یا خیر. سالک گفت، جناح اصلاح طلب در حال حاضر از نظر وجهه مردمی و پایگاه مردمی در مقایسه با گذشته، شرایط خوبی ندارد به خصوص با توجه به عملکردشان در مجلس و شورای شهر. حتی اگر تایید هم شوند، اعتماد مردم را [در این انتخابات] نمی‌توانستند کسب کنند. اگر شرایط طوری بود که خود مردم آنان را رد می‌کردند، خیلی بهتر بود. مردم هستند که صلاحیت این افراد را تایید یا رد می‌کنند. شورای نگهبان با رد صلاحیت برخی افراد شرایطی فراهم کرد که این افراد بهانه بیاورند… بهتر بود که اینها تایید صلاحیت می‌شدند و مردم آنان را رد می‌کردند… البته در این دوره شورای نگهبان عملکرد خوبی داشت و برخی نامزدها را دعوت کرد و دلیل رد صلاحیتشان را برای آنان توضیح داد.

  مشارکت مردمی به معنای افزایش قدرت نظام است

  المیادین از معنا و پیام مشارکت مردمی پرسید که ایران به آن بها می‌دهد و آن را مهم می‌خواند و عفت‌نژاد گفت، حضور مردم و نقش آنان در تصمیم‌گیری‌های کشور مهم است. مشارکت پرشور، تکیه‌گاهی برای ایران در منطقه و دنیاست. هر وقت مشارکت مردم در انتخاباتی بالا رفته، اعتبار و قدرت نظام افزایش یافته است.  ما در برخی مقاطع زمانی دیده‌ایم که وقتی اعتراضی در داخل شدت می‌گیرد فشارهای خارجی هم همزمان بر کشور زیاد می‌شود تا جمهوری اسلامی سیاست‌های منطقه‌ای و سیاست خارجی خود را تغییر دهد. بنابراین هر چه مشارکت مردم بیشتر شود، ارکان انقلاب تقویت می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات