آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113201
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مسکو خواستار جلسه فوری سازمان ملل درباره عدم صدور روادید آمریکا شد

  به گزارش آوای شمال؛

  مسکو خواستار جلسه فوری سازمان ملل درباره عدم صدور روادید آمریکا شد

  آوای شمال/ «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز گذشته (سه‌شنبه) خواستار جلسه فوری سازمان ملل در خصوص اقدام واشنگتن در عدم صدور روادید برای هیأت‌های روس شد.

  بنا به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، نبنزیا در این خصوص گفت که مسکو از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده است تا در جلسه فوری صدور رادید برای هیأت‌های روس که قرار است هفته آینده برگزار شود، شرکت کند.

  سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که «کنستانتین ورونتسوف» رئیس هیأت روس در کمسیون خلع سلاح سازمان ملل به موقع روادید آمریکا را دریافت نکرده است و جلسه این کمسیون به مدت ۱۰ روز به تعویق افتاده است.

  نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در پاسخ به سؤال خبرنگار تاس در این خصوص گفت: «ما خواستار جلسه فوری کمیته روابط با کشور میزبان شده‌ایم. این جلسه در آغاز هفته آینده برگزار خواهد شد. ما از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهیم که مشارکت کند و به ما در خصوص اقداماتی برای رفع اوضاع غیرقانونی عدم صدور روادید برای هیأت‌های رسمی به ویژه رؤسای هیأت‌های تشکیلات سازمان ملل صورت می‌گیرد، توضیحاتی دهد».

  از زمان آغاز هفتاد و چهارمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل، ۱۸ هیأت روسی موفق به دریافت روادید آمریکا برای حضور در جلسات سازمان ملل نشدند. در دسامبر ۲۰۱۹، مجمع عمومی سازمان ملل از ایالات متحده خواست تا به موقع برای هیأت‌های چندین کشور از جمله روسیه، ایران و ونزوئلا، روادید صادر کند.

  در ماه سپتامبر، آمریکا از صدور روادید برای ۱۰ دیپلمات روسی برای حضور در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خودداری کرد. مسکو در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرد که واشنگتن با عدم صدور روادید برای نمایندگان روسیه در حال نقض تعهدات بین‌المللی خود است.

  از طرف دیگر، در تاریخ ۱۷ دی ماه، منابع آمریکایی تایید کردند که واشنگتن از صدور روادید برای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران برای سخنرانی در یکی از نشست‌های سازمان ملل خودداری کرده است. این اقدام آمریکا نقض مفاد توافقنامه ۱۹۴۷ سازمان ملل است که واشنگتن را ملزم می‌کند تا برای مقامات خارجی کشورها برای حضور در سازمان ملل روادید صادر کند.

  اواسط دی ماه، «استفانی دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نگرانی خود را از اقدام آمریکا در تاخیر در صدور روادید برای دیپلمات‌های روسیه و دیگر کشورها برای حضور در نشست‌های سازمان ملل ابراز داشته است.

  برچسب ها :

  نظرات