آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113198
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان

  به گزارش آوای شمال؛

  درخواست سناتورهای آمریکایی از پامپئو برای پیگیری آزادی ولید فتیحی در عربستان

  آوای شمال/ چند قانونگذاران ارشد مجلس سنای آمریکا در آستانه سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور به ریاض نامه‌ای به او نوشته و خواستار پیگیری آزادی یک پزشک آمریکایی- سعودی شدند؛ پزشکی که بیش از یک سال قبل انتشار گزارش‌ها درباره شکنجه و بازداشت او در عربستان سعودی خبرساز شده بود.

  «باب منندز» عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به همراه چهار سناتور دموکرات به نام‌های «کریس مورفی» «کریس ون هولن» و «پاتریک لیهی» و «ران ویدن» در این نامه از وزیر خارجه آمریکا خواستند، مساله بازداشت یک پزشک آمریکایی- سعودی را جزو یکی از موضوعات رایزنی‌هایش در سفر آتی به ریاض قرار دهد.

  در  این  نامه آمده است: «با توجه به اینکه شما طی این هفته به عربستان سعودی سفر می‌کنید، ما از شما می‌خواهیم طی این سفر پرونده دکتر ولید فتیحی و خانواده او را در بالاترین سطوح دولت عربستان سعودی مطرح کنید».

  این قانونگذاران سنای آمریکا تصریح کردند: «به طور خاص ما از شما می‌خواهیم، برای خاتمه یافتن مثبت و فوری پرونده اتهامی جاری علیه دکتر فتیحی و برداشته شدن ممنوع‌السفری او و هفت عضو خانواده‌اش که همگی شهروندان ایالات متحده هستند، اقدام کنید».

  به گفته این پنج سناتور ارشد آمریکایی، «دکتر فتیحی نوامبر ۲۰۱۷ برای اولین بار دستگیر شد و بدون تفهیم اتهام به مدت دو سال در بازداشت قرار داشت و طبق گزارش‌ها در این مدت تحت شکنجه هم قرار گرفت. او در تابستان ۲۰۱۹ برای انجام روند دادگاه آزاد شد اما پرونده اتهامی علیه او همچنان ادامه دارد. دولت عربستان سعودی علیه دکتر فتیحی و خانواده او ممنوعیت سفر اعمال کرده و اجازه بازگشت به ایالات متحده را به آنها نمی‌دهد».

  قانونگذاران کنگره در پایان این نامه خطاب به پامپئو نوشتند: «در همه دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه، آزادی آمریکایی‌هایی که در خارج از کشور تحت بازداشت غیرمنصفانه قرار دارند، اولویت پایدار ایالات متحده بوده است. ما مطلع شده‌ایم که سفارت ایالات متحده در ریاض مدتی است که پرونده دکتر فتیحی را دنبال می‌کند و ما از شما می‌خواهیم از همه کسانی که غیرمنصفانه در عربستان سعودی در بازداشت هستند از قبیل شهروندان آمریکایی حمایت کنید».

   اوایل اسفندماه سال گذشته بود که یک رسانه آمریکایی خبر داد، ولید فتیحی پزشک آمریکایی- سعودی بازداشت و به هتل بدنام ریاض که به مکانی برای شکنجه و بازداشت شاهزاده‌ها و تاجران سرشناس سعودی تبدیل شده بود، منتقل و در آنجا شکنجه شده است.

  بنا بر گزارش «نیویورک تایمز»، دوستان فتیحی که فارغ‌التحصیل دانشگاه «هاروارد» بوده، از بازداشت و شکنجه او در ریاض خبر دادند. به گفته آنها، این پزشک به هتل «ریتز کارلتون» منتقل و در آنجا مورد شکنجه واقع شده است.

  ریتز کارلتون در سال ۲۰۱۷ به دلیل تبدیل آن به مکانی برای بازداشت و شکنجه شاهزاده‌هایی از قبیل فرزندان «ملک عبدالله» شاه سابق سعودی و تاجران سرشناسی از قبیل «ولید بن طلال» در رسانه‌های بین‌المللی خبرساز شده بود.

  طبق برنامه قبلی اعلامی وزارت خارجه آمریکا، پامپئو قرار است طی ۱۹ تا ۲۱ فوریه (۳۰ بهمن تا دوم اسفند ماه) به ریاض سفر و با مقام‌های عربستان سعودی دیدار کند.

  برچسب ها :

  نظرات