آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113195
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  قبایل استان المهره یمن:

  حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین‌الملل است

  به گزارش آوای شمال؛

  قبایل استان المهره یمن: حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین‌الملل است

  آوای شمال/ تسلط نیروهای سعودی بر استان «المهره» واقع در دورترین نقطه شرقی یمن و مداخلات در این استان منجر به خشم قبایل آن شده است.

  بر اساس گزارش روزنامه «القدس العربی»، هفته جاری قبایل المهره علیه این مداخلات خیزش کردند و درگیری‌های مسلحانه‌ای میان طرفین در گذرگاه مرزی «شحن» – میان یمن و سلطنت عمان» رخ داد. این درگیری‌ها پس از آن رخ داد که نیروهای مسلح قبایل کنترل این گذرگاه را به دست گرفتند و مانع از ورود مسؤولان سعودی به آن شدند، کسانی که عملیات نظارت بر امور گمرکی را در آنجا انجام می‌دهند.

  در ادامه این گزارش آمده، قبایل المهره به فرماندهی رهبر قبیله‌ای «علی سالم الحزیری» علیه مداخلات سعودی به پا خواستند و ائتلاف سعودی برای بازپس‌گیری این گذرگاه از بالگرد آپاچی استفاده کرد اما کاری از پیش نبرد.

  نیروهای قبایل المهره که در گذرگاه شحن تحصن کرده‌اند در بیانیه‌ای اعلام کردند: حضور اشغالگر سعودی، شبه نظامیان و دنباله‌های آن در استان المهره نقض کامل عرف، قانون بین‌الملل، قطعنامه‌های شورای امنیت و منشور اتحادیه عرب است همچنین نقض آشکار قانون اساسی یمن و نقش حاکمیت و هویت ملی آن به شمار می‌رود.

  در ادامه این بیانیه آمده: اشغالگر سعودی می‌خواهد این گذرگاه را مانند بقیه گذرگاه‌ها به پادگان نظامی تبدیل کند تا پس از آن زشت‌ترین انواع ظلم و سرکوب و محدود کردن آزادی را علیه غیرنظامیان یمنی مرتکب شود.

  نیروهای سعودی به بیانیه مبارزه با قاچاق بر گذرگاه مرزی شحن مسلط شده و این موضوع منجر به کندی در اقدامات تجاری شده است به نحوی که بسیاری از تاجران ناچارند دنبال گذرگاه‌های جایگزین در یمن باشند. این موضوع منجر به خشم مردم المهره شده، کسانی که گمرک شحن را یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی برای پروژه‌های استان خود می‌دانند.

  برچسب ها :

  نظرات