آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ , Monday 29 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113127
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  نمایش‌هایی که باید دنباله‌دار باشند/ پیشنهادی برای اجرای تئاتر در اردوهای راهیان نور

  به گزارش آوای شمال؛

  نمایش‌هایی که باید دنباله‌دار باشند/ پیشنهادی برای اجرای تئاتر در اردوهای راهیان نور

  آوای شمال/ پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در عراق جمعی از هنرمندان تئاتر کشور در راستای ادای دین به این سردار اسلام تصمیم به اجرای نمایش‌هایی درباره ابعاد مختلف زندگی و رشادت‌های ایشان گرفتند.

  یکی از این دسته هنرمندان، هنرمندان تئاتر خیابانی بودند که به پیشنهاد امیرحسین شفیعی در همایشی به نام همایش ملی سردار آسمانی فراخوانی منتشر و سپس آثاری را گردآوری کردند که تقریبا همزمان با ایام دهه فجر و اجراهای سینما و تئاتر فجر ، در خیابان‌های کرمان، تهران و دیگر شهرها به اجرا در آمد.

  بخشی از این کارها در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر نیز در محوطه تئاترشهر، ایرانشهر و دیگر مکان‌ها به صحنه رفت و با استقبال هنرمندان روبه رو شد.

  گرچه این دست نمایش‌ها به تعبیری ضرب العجلی به ثمر نشستند اما می تواند یک گام اولیه برای تولید نمایشنامه‌هایی مناسب در این راستا باشد ، گو اینکه در جشنواره فجر نیز سردار اسدی ملاقاتی به هنرمندان نمایشنامه نویس داشته و خاطراتی را درباره سردار سلیمانی برای آنها نقل کردند تا دستمایه‌ای برای اجراهای بعدی باشد.

  شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی درباره همایش سردار و تولید آثاری درباره زندگی این شهید معتقد است: درباره حاج قاسم سلیمانی در این مدت زیاد حرف زده شده اما ابعاد شخصیت ایشان ناگفته مانده است. بعد فرهنگی سردار ناشناخته مانده، چه در جنگ و چه در مقاومت و چه در سال های اخیر،  یکی از نویسندگان مطرح دفاع مقدس می گفت بسیاری از آثار ماندگار ادبیات دفاع مقدس مرهون تلاش های سردار سلیمانی هستند. انشالله در فرصتی مناسب به این ابعاد پرداخته خواهد شد.

  اصل مطلب این است که پس از اجراهای همایش ملی سردار آسمانی انتظار می‌رود این کارها به پایان نرسید و ایستگاه ابتدایی و انتهایی نباشد بلکه این همایش یک گام اولیه در راستا شده و قدم‌های بعدی محکم‌تر با تولیدات کیفی تر و بهتر همراه باشد.


  اجرای نمایش سرباز در ۲۲ بهمن

  امیرحسین شفیعی چندی پیش بارها تأکید کرد که در صورت همکاری نهادها، کمک هزینه و پیشنهادشان در هر کجای این کشور حتی خارج از کشور و در کشورهایی چون عراق امکان اجرای این کارها را خواهند داشت.

  شفیعی درباره همایش سردار سلیمانی می‌گوید:‌ پنج گروه از استان‌ها برای اجرا به تهران دعوت شدند. برای محل اجرا تلاش شد گستره بزرگی از دانشگاه تا آموزشگاه‌ها، مساجد و گلزار شهدا پیش بینی شود اما در شهر تهران مجموعه تئاتر شهر، پل طبیعت، میدان امام حسین(ع)، ۱۰ مسجد تهران، پلازای هفت تیر، و ایوان انتظار مکان های برگزاری همایش بودند

  وی همچنین می‌افزاید:‌ شاید برخی تصور کنند بعد از شهادت سردار شتابزدگی برای خلق کار هنری باشد اما اینها واکنش احساسی و کوتاه مدت است. اما موضوع بلند مدتی که تمرکز کردیم تولید آثار ارزشمند است به همین منظور محفلی به نام «خاطره نمایش» طراحی کردیم. ما اطلاعات کمی از زندگی سردار در اختیار داریم اما امروز نیاز به بازگویی خاطرات داریم، این محفل با حضور سه تن از نزدیکان سردار سلیمانی برگزار می‌شود تا جنبه‌های مختلف زندگی او برای درام نویسان و گروه‌های نمایشی علاقه مند به موضوع مقاومت و سردار سلیمانی مشخص شود.

  پیشنهادی که برای اجرای بعدی این دست کارها می‌رود اجرایشان در اردوهای راهیان نور است، اینکه آثار برگزیده همایش سردار در شهرها و استان‌های مختلف اجرا شود و حمایت نهادها و سازمان های مرتبط را بدست بیاورد.

  فعلا برنامه‌ای برای اجرای عموم این کارها یا اجرای خیابانی‌شان در کشور نیست و به همان چند اجرا در همایش و تئاتر فجر اکتفا شده است. اختتامیه همایش ملی سردار آسمانی نباید پایان این راه باشد بلکه شروعی در کشور از اردوهای راهیان نور تا شهرهای زیارتی چون مشهد  مقدس، قم و جمکران یا حتی خود کرمان و بر مزار شهید می‌تواند باشد.

  شفیعی دبیر همایش سردار می‌گوید که در صورت همکاری نهادها و حتی هزینه کم برای اسکان و رفت و آمد گروه ، امکان اجرای کارها را در تمام کشور خواهند داشت.

  وی با تأکید بر اینکه تصمیم دارند در پیاده روی اربعین نیز برنامه‌هایی از این دست برای شهادت سردار داشته باشند،‌ می‌گوید؛ همه هنرمندان در این راستا با جان و دل کار می‌کنند و این رویداد از علایق و درونیات هنرمندان شکل می‌گیرد. همانطور که همایش سردار را از گلزار شهید سلیمانی آغاز کردیم باز هم می‌توان در فضایی که نزدیک به مزار ایشان است،‌این نمایش را به اجرا رفت.

  برچسب ها :

  نظرات