آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 113123
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
 • شما اینجا هستید :فرهنگی > فضای مجازی
 •   

  ساخت دو قطعه برای شهید سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ گروه خنیاگران مهر در نخستین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت به روی صحنه رفت. سرپرستی این گروه را بهزاد عبدی بر عهده داشت. البته این تنها کنسرتی نبود که آثار بهزاد عبدی در آن اجرا می شد؛ او دو قطعه را برای ارکستر سمفونیک تهران نوشته است که در کنسرت پیش روی این ارکستر اجرا می شود.

  مشخصات بهزاد عبدی

  درباره حضور عبدی با گروه خنیاگران مهر در جشنواره موسیقی و ساخت دو قطعه برای ارکستر سمفونیک با این موزیسین دقایقی گفت‌وگو کردیم. عبدی به خبرنگار ما گفت: ارکستر سمفونیک قطعه ای به من سفارش داد که ادای دینی به قربانیان پرواز اوکراینی است. این قطعه «۱۷۶» نام دارد. قطعه دیگری هم در کنسرت ارکستر سمفونیک به روح مطهر شهید سردار حاج قاسم سلیمانی تقدیم می شود. این قطعه «در محاصره» نام دارد. البته قطعه «در محاصره» را پنج سال پیش ساخته بودم و کار جدیدی نیست.

  وی درباره اجرای گروه خنیاگران مهر در شب نخست جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: گروه خنیاگران مهر که به سرپرستی و آهنگسازی خود من فعالیت می کند، در شب نخست جشنواره روی صحنه رفت. خوشبختانه اجرای خیلی خوبی داشتیم. کنسرت ما متشکل از اجرای سازی و آوازی بود. البته بیشتر تمایلمان به اجرای سازی است. همه نوازندگان در بخش هایی از کنسرت تک نوازی داشتند. هفت قطعه ما آوازی بود.

  این آهنگساز درباره کیفیت اجراهای ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران اظهار کرد: کیفیت اجرای ارکسترها نسبت به قبل خیلی بهتر شده است. وجود رهبران حرفه ای و کارکشته مانند نصیر حیدریان و سهراب کاشف به ارتقای کیفیت آن کمک زیادی کرده است. به طور کلی سطح ارکستر بالا رفته و این موضوع خیلی خوشحال کننده است.

  اجرای عبدی در تالار وحدت

  عبدی در پایان به نبودش در میان نامزدهای دریافت سیمرغ جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: برنامه من در طول سال، آهنگسازی  برای اجرای صحنه ای و فیلم است. سعی کردم هر دو را مد نظر داشته باشم و این مسیر را ادامه خواهم داد. اینکه امسال در میان نامزدهای دریافت سیمرغ نبودم، تصمیم هیئت داوران است و به آن احترام می گذارم. بامداد افشار این جایزه را دریافت کرد و امیدوارم که این هنرمند موفق باشد. نظر هیئت داوران و انتخاب بامداد افشار برایم محترم است و انتقادی را در این زمینه مطرح نمی کنم.

  برچسب ها :

  نظرات