آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112983
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مسکو:

  در صورت خروج آمریکا از پیمان «آسمان‌های باز»، پاسخ متناسبی خواهیم داد

  به گزارش آوای شمال؛

  مسکو: در صورت خروج آمریکا از پیمان «آسمان‌های باز»، پاسخ متناسبی خواهیم داد

  آوای شمال/ «ولادیمیر ارماکوف» مدیر عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» هشدار داد در صورتیکه آمریکا از پیمان «آسمان‌‌های باز» خارج شود، مسکو مجبور می‌شود، اقدامات متقابلی را در پیش بگیرد.

  طبق این گزارش، این مقام روس همچنین در ادامه، اتهامات واشنگتن علیه مسکو مبنی بر نقض پیمان آسمان‌های باز را بی‌اساس خواند.

  گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم دولت آمریکا به خروج از پیمان «آسمان باز» برای اولین بار در ماه اکتبر (آبان ماه) منتشر شد و روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اواخر اکتبر به نقل از دو منبع آگاه در دولت آمریکا گزارش کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، سندی را در ارتباط با تصمیم به خروج از پیمان آسمان‌های باز امضا کرده است.

  ارماکوف ضمن هشدار دادن درباره خروج واشنگتن از این پیمان، گفت: «آمریکا هنوز هیچ بیانیه رسمی درباره قصد خروج از پیمان آسمان‌های باز ارائه نداده است اما ما از قصد احتمالی  این کشور برای انجام چنین کاری با دلیل نقض این پیمان توسط روسیه متأسفیم. اگر واشنگتن قصد خروج از پیمان را داشته باشد ما نیز پاسخ متناسبی خواهیم داد. فکر می‌کنم هنوز زود است بخواهیم آشکارا درباره واکنش احتمالی خود صحبتی بکنیم».

  این مقام روس همچنان بر درخواست مسکو برای حفظ پیمان آسمان‌های باز بعنوان «یکی از معدود ستون‌های باقیمانده‌ معماری امنیتی اروپا» تأکید کرد.

  وی سپس گفت: «ما موضع خود را به شرکای آمریکایی خود ابراز کرده‌ایم. متأسفانه، شرکای آمریکایی ما به جای تجزیه و تحلیل کامل اوضاع و راههایی برای حفظ این توافق همچنان ادعای قدیمی و کاملاً بی‌اساس خود را تکرار می‌کنند که روسیه به این توافق پایبند نیست. تلاش برای مقصر جلوه دادن روسیه، غیرسازنده و وحشتناک است».

  ارماکوف ادامه داد: «ما سؤالات زیادی درباره نحوه اجرای پیمان آسمان‌های باز توسط آمریکا و کشورهای عضو ناتو داریم. اما ترجیح می‌دهیم از این پیمان خارج نشویم و به دنبال تصمیماتی هستیم تا بتوانیم با یکدیگر، نگرانی‌های دوطرفه را از میان برداریم».

  بر اساس این پیمان که در سال ۱۹۹۲ امضا و از سال ۲۰۰۲ اجرایی شده، ۳۴ کشور از جمله روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی می‌توانند برای اطمینان از پایبندی طرف‌های دیگر به معاهدات تسلیحاتی، در آسمان یکدیگر پرواز نظارتی انجام داده و آرایش نظامی کشورهای دیگر را رصد کنند. این پیمان، که سابقه ایده اولیه آن به دوران جنگ سرد بازمی‌گردد، با هدف کاهش سوء ظن میان این کشورها و پایین آوردن احتمال درگیری ناشی از سوء تفاهم امضا شد.

  بر اساس آمارهای رسمی، بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ میلادی، آمریکا و متحدان این کشور ۱۹۶ بار بر فراز روسیه پرواز نظارتی انجام داده‌اند. در مقابل، روسیه ۷۱ بار در آمریکا پرواز نظارتی داشته است.

  ترامپ در سه سال گذشته تعداد زیادی از توافقات بین‌المللی آمریکا را لغو کرده یا به صورت یکجانبه از آن‌ها خارج شده است. توافق هسته‌ای با ایران، توافقنامه آب و هوایی پاریس، پیمان منع استقرار موشک‌های بالستیک میان‌برد، پیمان‌های تجارت آزاد با اروپا و آسیا و پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، از جمله این توافقات هستند.

  برچسب ها :

  نظرات